WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Пухлини щелепно-лицевої ділянки: пухлини губи, слизової порожнини рота, язика, слинних залоз, фактори ризику, клініка, діагностика і лікування - Лекція

Пухлини щелепно-лицевої ділянки: пухлини губи, слизової порожнини рота, язика, слинних залоз, фактори ризику, клініка, діагностика і лікування - Лекція

- передні відділи дна ПР, щічних ділянок, альвеолярного краю нижньої щелепи- метастазує в підщелепні і глибокі яремні лімфатичні вузли,

- при раці язика, задніх відділів ПР – метастазування у верхні і середні групи внутрішніх яремних лімфатичних вузлів.

Класифікація раку СПР всіх локалізацій аналогічна РГ.

РАК ЯЗИКА

В 75% випадків виникає в середній третині бокової поверхні язика. Ураження кореня язика спостерігається майже у кожного четвертого хворого на РЯ.

Клінічні форми: - папілярна,

- виразкова,

- інфільтративна.

Симптоми : ранні – відчуття стороннього тіла, печія, біль і підсилення слиновиділення,

пізні – затруднення ковтання, затруднення мови, тризм, неприємний запах з

рота, ірадіація болю у висок.

Рак слизової оболонки дна порожнини рота

складає 20% всіх раків СПР, має здатність до швидкого переходу на м"язи дна тажувальні м"язи, язик і нижню щелепу, викликаючи тризм. Регіонарне метастазування відбувається в глибокі внутрішньояремні вузли.

Рак слизової щічних ділянок і м'якого піднебіння характеризується появою напочатку виразки з інфільтрацією основи з наступним поширенням процесу на піднебінні дужки і мигдалики, що веде до болю і тризму.

ДІАГНОСТИКА РСПР:

- Анамнез з виясненням факторів ризику та динаміки симптомів.

- Огляд СПР із дотриманням послідовності обстеження.

- Опис пухлинного процесу, вказавши локалізацію, розміри та відношення до оточуючих

тканин із ззастосування шпаделя та пальцевого бімануального дослідження.

- Обстеження підщелепних та шийних груп лімфатичних вузлів.

- Забір маеріалу для цитологічного дослідження при виразковій формі (мазки-відбитки,

зішкреби).

- Інцизійна біопсія при папілярній формі раку.

- Ларінгоскопія проводиться частіше із застосуванням фіброларингоскопа.

- Рентгенологічне дослідження щелепно-лицевої ділянки і в т.ч. томографію.

Диференціальну діагностику проводять із запальними процесами, доброякісними пухлинами малих слиних залоз, первинним сифілісом, туберкульозом та зобом кореня язика. Стосовно диференціальної діагностики з туберкульозною і сифілітичною "виразками" дана характеристика при розгляді раку губи.

Лікування РСПР ( в т.ч. язика)

Вибір методу лікування раку СПР визначається локалізацією пухлини, стадією.

Початку лікування повинна передувати санація порожнини рота. Металічні коронки, які попадають в зону опромінення необхідно зняти.

Лікування РСПР, незалежно від локалізації і стадії повинно бути комбінованим. Лікування у всіх випадках необхідно починати з променевої терапії – дистанційна, а при Т1 поєднана променева терапія. СВД опромінення при цьому повинна складати 50-60 грей. Після перерви 3-4 тижні оцінюють можливість виконання операції або кріодеструкції при Т1-Т2 пухлинах.

При РСПР 111-1У стадії необхідно застосовувати внутрішньоартеріальну регіонарну хіміотерапію (цисплатин, 5-ФУ, цисплатин, блеоміцин, проспідін) в поєднанні з променевою терапією, перервою з наступним вирішенням питання проведення розширених операцій (іноді з резекцією щелепи) та операції Крайля.

Прогноз при РСПР залежить від локалізації пухлини , стадії і форми росту. Найбільш сприятливий прогноз при папілярній формі раку 1-2 ст. Розташування пухлини в корені язика завжди має несприятливий прогноз незалежно від методу лікування, що зв"язано із безпосереднім і швидким поширенням раку на внутрішньояремні лімфатичні вузли.

Пухлини слинних залоз

В 90% випадків пухлини виникають в привушних слинних залозах. Частіше виявляють в слинних залозах доброякісні пухлини:

- поліморфна аденома (змішана пухлина)

- аденома,

- аденолімфома.

Злоякісні пухлини: - мукоепідермоїдна аденокарцинома

  • аденокарцинома,

  • аденокістозна карцинома – циліндрома

  • плоскоклітинний рак.

Поліморфна аденома . Серед доброякісних пухлин слинних залоз 50% припадає на змішані пухлини. Вони мають форму вузла із незміненою над ним шкірою, рухомого разом з привушною залозою, під час операції виділяється з тонкостінною капсулою.

Аденома. Має однорідну будову у вигляді вузла з гладкою поверхнею, трапляється рідко.

Аденолімфома. Зустрічається у чоловіків похилого віку, локалізуєтьсяя. на відміну від інших доброякісних пухлин, в товщі привушної залози.

Діагностика грунтується на тому, що видно ззовні і при пальпації вузол в привушній залозі, природу якого необхідно підтвердити проведенням пінкційної біопсії. Іноді виникає потреба у проведенні сіалографії та рентгенографії кісток лицевого черепа.

Лікування доброякісних пухлин хірургічне – резекція частини залози з прилеглою до неї пухлиною але в площині збережених віток лицевого нерва.

Злоякісні пухлини слинних залоз

мають спільні симптоми , такі як прогресуючий ріст, наростаючий біль з парезом віток лицевого нерва та парезом мімічної мускулатури.

Класифікація за системою ТNM подібна до всіх пухлин щелепно-лицевої локалізації (губи) , відмінність тільки полягає в характеристиці Т3 пухлинного процесу – вузол від 4 до 6 см і Т4 – вузол більший 6 см.

Лікування злоякісних пухлин слинних залоз

залежить від стадії ; при 1-11 – комбіноване з доопераційною променевою терапією (50-60 Гр) , перервою і операцією паротідектомією без збереження цілості лицевого нерва. Операція типу Крайля проводиться при ураженні лімфатичних вузлів 2-го і 3-го етапів метастазування.

Поширення пухлини на кістки лицевого черепа , за умов відсутності віддалених метастазів може бути типу радикального , якщо розширеній комбінованій операції буде передувати хіміопроменеве лікування, яке забезпечило регресію пухлини більше як на 50%.

Заключення.

Пухлини щелепнолицевої ділянки відносяться до візуальних форм раку.

Тому вирішення проблеми зниження смертності при них залежить від стану ранньої діагностики. Вірогідність вилікувати хворого на рак цих локалізацій при Т1 пухлинах досягає 95%, а при більшому поширенні пухлинного процесу така можливість є тільки у кожного третього або четвертого хворого. Складність лікування поширених форм раку цієї локалізації визначається особливістю анатомічної будови і функції, які сприяють швидкому поширенню ракових клітин навіть в початкових стадіях хвороби. Постійна інформація населення про необхідність негайного звернення при появі на обличчі, губі або слизовій рота будь яких утворів(вузол, виразка), а також проведення направленої діагностики лікарями, які виявили ці утвори при зверненні (частіше до стоматолога) це реальний шлях до вирішення проблем раку органів щелепнолицевої локалізації.


 
 

Цікаве

Загрузка...