WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Загальні принципи лікування злоякісних пухлин - Лекція

Загальні принципи лікування злоякісних пухлин - Лекція

Хірургічний метод є основним для лікування всіх солідних пухлин крім гемобластозів. Хірургічне лікування онкологічних хворих показане у всіх випадках, якщо інші методи лікування не дозволяють сподіватись на виздоровлення, а також при пухлинах, які не піддаються дії променевої або хіміотерапії. Хірургічне лікування не показане, якщо те чи інше онкологічне захворювання може бути ліковане опроміненням, кріодеструкцією або застосуванням лазера. Хірургічне лікування злоякісних пухлин є абсолютно показаним, якщо первинна пухлина не проростає в прилеглі органи і процес не розповсюдився за межі регіонарного лімфатичного бар`єру. Абсолютні покази до операції виникають також при любому онкологічному захворюванні, коли виникають ускладнення , які безпосередньо загрожують життю (кровотеча, асфіксія, непрохідність, прорив порожнистого органу), усунення яких може полегшити стан хворого та продовжити його життя.

Хірургічне лікування онкологічного хворого можна проводити тільки після того як отримано точні дані стосовно місцевих критеріїв захворювання. За відсутності повної інформації про поширення пухлинного процесу операція може бути запланована як діагностична, яка після уточнення критеріїв може перейти в лікувальну. Перед операцією повинна бути отримана відповідь на чотири питання:

 1. Локалізація первинної пухлини: а/ визначення ураженого органу: локалізація і поширення пухлини в межах органу.

 2. Анатомічний тип росту пухлини: а/ екзофітний, б/ ендофітний, в/ змішаний.

 3. Гістологічна будова пухлини: а/гістологічна приналежність пухлини, б/ ступінь диференціації клітинних елементів.

 4. Стадія захворювання: а/ розміри або глибина пухлинної інвазії, б/ характеристика регіонарних лімфатичних вузлів, в/ характеристика стану віддалених лімфатичних вузлів і органів.

При плануванні хірургічного лікування слід передбачити максимальне збереження функції органу , на якому проводиться втручання. Збереження функції органу не повинно забезпечуватись за рахунок зниження радикалізму операції. Хірургічна реабілітація вважається первинною, якщо відновлення або заміну функції органу здійснюють одномоментно з видаленням або резекцією органу, і відсторченою, якщо відновну операцію виконують через деякий час після видалення пухлини. Наприклад резекція сигмовидної кишки, якщо пухлина не викликала явищ кишкової непрохідності, забезпечує первинну реабілітацію. Якщо пухлина сигми викликала явища непрохідності, тоді, на першому етапі виконується обструктивна резекція – операція за Гартманом, а на другому – формування міжкишечного дублікатурно-інвагінаційного анастомозу між виведеними при першій операції петлями двудульної колостоми. Тобто реабілітація в даному випадку буде відкладеною.

В хірургії злоякісниїх пухлин використовують термінологію, яка є стандартом при оформленні медичної документації і служить також формою спілкування серед лікарів. Доцільним є визначення найбільш прийнятих в хірургічній онкології термінів, таких як: абластика, антибластика, операбельність, резектабельність, неоперабельність і нерезектабельність.

Абластика – це комплекс заходів і прийомів направлених на попередження розповсюдження злоякісних клітин з пухлини в рану. Вона досягається за рахунок:

 • зведення до мінімума травматизації пухлини під час операції,

 • видалення пухлини в межах здорових тканин у відповідності з принципами анатомічної зональності і футлярності,

 • видалення пухлини в одному блоці з регіонарними лімфатичними вузлами,

 • попередня перев`язка судин органа що видаляється,

 • ізоляція тканин, що видаляються, обкладанням їх салфетками,

 • використання лазерного, електродіатермічного або кріогенного скальпелів,

 • періодичне промивання і зміна рукавиць та інструментів.

Анатомічна зона – це частина тканин утворених органом або його відділом разом із

оточуючими його фасціями та регіонарними лімфатичними вузлами, які розташовані на шляху поширення пухлинного процесу. Видалення пухлини за межами анатомічної зони є визначальним для абластичного проведення операції. Абластичність операції досягається також до - або інтраопераційним проведенням комплексу міроприємств, направлених на знищення розсіяних в зоні операційного поля ракових клітин, який називається антибластикою.

1. Доопераційні засоби антибластики:- крупнофракційне опромінення,

 • регіонарна хіміотерапія (селективна в артерію ураженого органа),

 • системна поліхіміотерапія.

2.Антибластичні засоби, які застосовуються під час операції: - обробка салфеткою, змоченою в етиловому спирті або 1-5% спиртовому розчині йоду місць контакту з пухлиною,

- інтраопераційне опромінення (радіохірургія).

Термін абластика застосовується тільки по відношенню до випадків, коли виконується радикальна операція.

Операбельність – це стан хворого, який дозволяє виконати хірургічне втручання.

Резектабельність – можливість проведення резекції або екстерпації органа.

Нерезектабельними визнаються пухлини, які:

 • вростають в анатомічні структури, резекція яких загрожує життю хворого,

 • мають фізіологічні протипокази – орган може бути видалений (печінка, одна нирка) але виживання хворого після цього неможливе без наступної трансплантації його.

Неоперабельними визнаються (консілярно) хворі на рак:

 • з множинними метастазами,

 • з декомпенсацією функцій серцево-судинної і дихальної систем,

 • похилого віку з важкою супутньою патологією.

ВИДИ ОПЕРАЦІЙ У ОНКОХВОРИХ.

 1. Радикальні операції - вони передбачають проведення втручання за межами

ймовірного місцевого поширення пухлинного процесу. Тобто радикальна операція вимагає забезпечення принципів абластики з врахуванням анатомічної зональності. Це свого роду природний футляр, який складається з прилеглої до пухлини або органу жирової клітковини та фасції, а також розташованими тут лімфатичними колекторами. Хірургічне втручання буде вважатись абластичним тоді, коли пухлина або орган будуть видалені одним блоком з прилеглою жировою клітковиною, фасцією та лімфатичними вузлами. Якщо первинна пухлина розташована на певній відстані від регіонарних лімфатичних вузлів, тоді операція виконується за два етапи. На першому етапі проводиться видалення пухлини, а на другому – регіонарна лімфаденектомія. Такі операції проводяться при пухлинах розташованих на кінцівках, в ділянці голови і шиї та тулубі. Наприклад при меланомі або раці шкіри гомілки спочатку проводиться широке видалення пухлини на шкірі, а через 2 – 3 тижні проводиться стегново-паховоздухвинна лімфаденектомія за Дюкеном. В залежності від поширеності пухлинного процесу радикальними можуть бути: - ОРГАНОЗБЕРІГАЮЧІ- при 0 і 1 стадіях,

 • ТАПОВІ(СТАНДАРТНІ) – при Т1-Т3 N1-N2M0 пухлинних процесах,

 • РОЗШИРЕНІ – якщо операція супроводжується видаленням лімфовузлів 111і 1У етапу метастазування,

 • КОМБІНОВАНІ – коли проводиться не тільки екстерпація органа ураженого пухлиною, а й прилеглих до нього органів і анатомічних структур куди вона поширилась . Тобто комбіновані операції виконуються при Т4N0-N3M0 пухлинах.

 1. ПАЛІАТИВНІ операції– резекція або екстерпація -виконуютьсяпри Т1- Т3 N1- N2 і наявності одиного віддаленого метастаза (М1) у компенсованих хворих.

 2. СИМПТОМАТИЧНІ операціїпроводятьсяпри ускладнених формах раку ( непрохідність, перфорація, кровотеча, обтурація) при наявності віддалених метастазів або первиннонерезектабельній пухлині.

Радикальні органозберігаючі операції виконуються у хворих в ранній стадії та іноді при 1-11 стадіях раку.

Приклади: 1) субтотальна резекція шлунка,

2) черевно-анальна резекція прямої кишки,

3) трансуретральна і трансвезикальна резекції сечового міхура,

4) розширена (з регіонарними лімфатичними вузлами) секторальна

резекція (квадрантектомія) молочної залози (Тis-Т1 пухлини).

Радикальність органозберігаючих методів лікування досягається проведенням доопераційного крупнофракційного опромінення. Такий підхід грунтується на тому, що при Т1, а тим більше при Т2 пухлинних процесах наявна довколишня інвазія ракових клітин як в зоні хірургічного втручання так і за її межами. Важливим при цьому є те, що периферичні відділи пухлини є зоною росту і метастазування пухлини. Доопераційне крупнофракційне опромінення якраз і передбачає зупинити здатність периферичної частини пухлини до проліферації. Встановлена здатність крупних фракцій доопераційного опромінення зупинити активні мітози в пухлині та девіталізувати окремі клітини пухлини, які знаходяться за межами запланованого хірургічного втручання.

Радикальні типові (стандартні) операції виконуються при T2-T3N1M0 пухлинних процесах: мастектомія за Холстедтом і Пейті, гастректомія, черевнопромежинна екстерпація прямої кишки, геміколектомія, пульмонектомія, цистектомія, нефректомія.

Термін паліативна операція застосовується в таких випадках:

а/ резекція або екстерпація органа при неметастатичній формі раку виконана без видалення регіонарних лімфатичних вузлів (сальник, брижа кишки, клітковина аксілярної, підлопаточної і підключичної ділянок при раку молочної залози), - виконання таких операцій вважається грубою помилкою;


 
 

Цікаве

Загрузка...