WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Організація протиракової боротьби. Епідеміологія та сучасні відомості про причини виникнення злоякісних пухлин. Закономірності пухлинного росту, канц - Реферат

Організація протиракової боротьби. Епідеміологія та сучасні відомості про причини виникнення злоякісних пухлин. Закономірності пухлинного росту, канц - Реферат

Пухлина як складний органоїд може бути джерелом секреції великої кількості біологічно активних речовин, що використовується в діагностичних цілях – маркери пухлинного росту. Це такі маркери як: АФП, РЕА, ХГГТ, ПСА, КФ, Са-125, Са-19-9 та інші.

Процеси метастазування

Метастазування ракових клітин наступає завдяки тому, що міжклітинні зв"язки в пухлині на різницю від здорової тканини є неміцними. Відбувається воно як в межах прилеглих тканин, так і переважно лімфогенно та гематогенно.

Прямої залежності між розмірами первинної пухлин і можливістю виникнення регіонарних і віддалених метастазів не має. Воно не відбувається тільки при Тis-пухлинах. Ймовірність появи регіонарних метастазів при Т1 пухлинах досягає 5%, при Т2 – 15%, при Т3 – 50%. Метастази у віддалені органи при вказаному поширенні пухлинного процесу виникають у меншому відсотку – на 5-10% і дещо пізніше. Які саме чинники зовнішнього або внутрішнього середовища організму людини сприяють чи гальмують процес метастазування ще остаточно не з"ясовано і є предметом багатоцентрових наукових досліджень.

Основна симптоматологія клінічного періоду раку

Діагностика візульних локалізацій злоякісних пухлин в більшості випадків забезпечується в початкових стадіях і залежить від рівня поінформованості населення, в плані санітарно-освітньої роботи. Орієнтація населення через засоби масової інформації на необхідність негайного звернення в пліклініку при виявленні у себе новоутвору в грудній залозі, на і під шкірою, слизовій рота, шиї та інших частинах тіла, це запорука до забезпечення ранньої діагностики і високої вірогідності вилікувати хворого на рак.

Набагато складнішою є діагностика пухлин внутрішніх локалізацій. На початкових стадіях ці пухлини нічим себе не проявляють. Якщо не проводити серед населення регіону заходів направлених на організацію ранньої діагностики то хворі на рак будуть звертатись коли у них з"являються симтоми, зв"язані з порушенням функції органа. Їх ще називають "феноменами".

Феномен обтурації. Зустрічається при раку порожнистих органів. Феномен обтурації проявляється по-різному в кожному порожнистому органі. В стравоході – дисфагією, в кишці – непрохідністю, в передміхуровій залозі – дизурією, в легенях – ателектазом. Прогресування обтурації вимагає часто проведення невідкладних, частіше хірургічних, заходів, направлених на їх ліквідацію.

Феномен деструкції. частіше зустрічається при екзофітних і виразковах формах раку. Клінічно часто проявляється кровотечею або "скритою кров"ю" наприклад у калі при пухлинах ШКТ.

Феномен компресії виникає внаслідок тиску пухлини на оточуючі органи і тканини. Це зумовлює виникнення болевого синдрому або порушення функції прилеглого органу (якщо пухлина стискує магістральну вену то виникають ознаки венозного застою, холедох – виникає жовтяниця і інш.)

Феномен інтоксикації. Виникає як результат поширення пухлинного процесу в органах, які забезпечують процеси травлення і обміну речовин та видільної функції ( при раці шлунка, підшлункової залози, печінки, нирки, сечового міхура)

Феномен пухлиноподібного утворення. Найбільш вірогідна ознака злоякісного росту є наявність пухлини. За формою росту вони вони бувають: у вигляді вузла, поліпа, блюдце або грибовидної форми, "інфільтративної виразки".

Інші феномени пухлини. При пухлинах які виникають з органів, які продукують біологічно активні речовини – апудоми виникають симптоми, зв"язані з продукцією гормонів або інших речовин (інсулома –розвиток гіпоглікемічних кризів, феохромоцитома, альдостерома- гіпертонія і інш.))

Інші фактори. Приєднання до ракового процесу інфекції, яка виникає при поширенні пухлини за межі органа (періколічні абсцеси, паранефрит при раці нирки .)

РАННЯ ДІАГНОСТИКА ЗЛОЯКІСНИХ ПУХЛИН

Виявлення хворого на рак у ранній стадії це головна стратегія протиракової боротьби у всіх країнах світу. Вилікуватись від цієї недуги мають в 97% шанс тільки ті, у яких рак виявлено в О або 1 стадіях. З цією метою в розвинутих країнах діють державні протиракові програми. В Україні така програма ще не прийнята. Виходячи із реальної ситауції незадовільного стану справ в питаннях ранньої діагностики в області за участю кафедри , обласного онкологічного диспансера та управління охорони здоров"я області прийнята така програма, яка затверджена обласною радою та облдержадміністрацією - "Розпорядження" від 1.02.2001 року.

Основу ранньої діагностики визначає рівень онкологічної настороженості, яка включає:

- знання ранніх симптомів раку,

- знання клініки, діагностики, диспансеризації і лікування хворих з передраковими станами

- знання принципів організації онкодопомоги та цілеспрямоване направлення хворого в

онкологічний заклад

- ретельне всебічне обстеження кожного, хто звернувся в лікувальний заклад (проведення

обов"язкового мінімума обстежень –ОКМО),

- у всіх випадках так званої трудної діагностики установка на первинне виключення у

хворого раку.

Реалізація знань і вмінь, передбачених онкологічною настороженістю здійснюється на практиці:

-в повсякденній роботі лікаря,

-під час організації і проведення профілактичних оглядів жінок старших 35 і чоловіків – старших 45 років.

Залучення до профоглядів всіх людей вказаних вікових груп – це ідеальний шлях до вирішення ранньої діагностики і зниження таким чином смертності від раку.

Здійснення такої програми проводиться поетапно:

1 етап – підготовчий: інформування населення країни про відомі фактори ризику виникнення передпухлинних захворювань і раку, методи їх профілактики та необхідність кожній людині "критичного віку 35-45 років самостійно звертатись в поліклініку для проведення ОКМО з метою своєчасної діагностики хвороби.

2 етап – скринінговий: відбір людей груп ризику ( визначених шляхом публікації анкет в газетах або при зверненні їх в поліклініку),

3 етап: аналіз анкет або оцінка даних зібраного анамнезу та фізикального дослідження (виявлення більше як 3 факторів ризику) і відбір цих пацієнтів для проведення у них поглибленого обстеження.

4 етап: проведення ОКМО у викликаних для обстеження з подальшим поглибленим рентгенологічним, ендоскопічним і цитоморфологічним дослідженням органів і систем, що мають найбільший зв"язок з виявленими позитивними скринінговими тестами і симтомами. До цієї категорії людей, які підлягають такій уточненій діагностиці відносяться також хворі з передпухлинними станами (згідно планів їх диспансеризації затверджених наказом №192).

ОБОВ"ЯЗКОВИЙ КЛІНІЧНИЙ МІНІМУМ ОБСТЕЖЕНЬ ВКЛЮЧАЄ:

Збір анамнезу за системами з метою виявлення ознак порушення функції органів. а також факторів ризику для виникнення раку, з подальшим поглибленим (комплексним) обстеженням органів і систем, які мають найбільший зв"язок з виявленими ФР і симптомами.

Огляд шкіри, слизових, периферичних лімфатичних вузлів, методичне обстеження грудних залоз; в оглядовому кабінеті для чоловіків – огляд і промацування зовнішніх статевих органів і пальцеве дослідження прямої кишки з метою виявлення патології простати і дистальних відділів прямої кишки; в оглядовому кабінеті для жінок – вагінальне дослідження із забором мазків з шийки матки, а також ректальне дослідження. Тут також проводиться огляд грудних залоз.

Флюорографія ОГК в 3-ох проекціях.

Аналіз крові і сечі.

УЗД печінки, нирок, матки і додатків.

Схематично лікування хворого на рак можна розділити на 4 етапи:

ЕТАПИ

МЕТА

СЕРЕДНИКИ ВПЛИВУ

ТРИВАЛІСТЬ ВПЛИВУ

МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ

1. Підготовчий

Стимуляція захисних сил організму, детоксикація

Адаптогени, імунорегулятори, вітаміни та ін.

1 – 2 тижні

Стаціонар, амбулаторно

2. Протипухлинний: а)специфічний б)підтримуючий

Ліквідація пухлини та крупних метастазів

а) основне лікування та середники підсилення, б)загальнозміцнюючі

1 - 3 місяці

2 – 3 місяці

Стаціонар

Амбулаторно

3. Протирецидивний: а)специфічний б)підтримуючий

Профілактика рецидивів та метастазів

а) регулятори обміну речовин, основне лікування б)загальнозміцнюючі

1 – 2 місяці

3 – 5 місяців

Стаціонар, амбулаторно

Амбулаторно

4.Профілактичний

Збереження оптимального рівня здоров"я

Диспансеризація, профілактичні заходи

Амбулаторно

Контрольна мамографія і УЗД молочних залоз з 35-річного віку не рідше 1 разу в 2 роки для здорових жінок.

Дослідження калу на скриту кров один раз у 2 роки з 45-річного віку.

Вирішення проблеми зниження смертності від онкологічних захворювань можливе за умов реалізації протиракових програм , підтримці і контролі за їх виконанням з боку держави, створенні ефективної системи удосконалення лікарів на базі кафедр онкології. створення в державі умов для заохочення до прагнення людей контролювати і підтримувати стан свого здоров'я, дбати про нього.


 
 

Цікаве

Загрузка...