WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Пухлини лор органів - Лекція

Пухлини лор органів - Лекція

Для носоглотки ще характерна група пухлин злоякісних які мають одинакові клінічні прояви і одинаковий генез із пухлинами які ростуть із ротоглотки. Тому ці поняття об'єднюються. Це пухлини які ростуть із лімфоаденоїдної тканини і вони відносяться до групи тонзилярних пухлин. Тонзилярні пухлини (низькодиференційовані або радіочутливі) враховуючи наявність в лімфоаденоїдній тканині носоглотки чи ротоглотки різних тканин можуть виростати і пухлини відповідно. Якщо пухлина росте із ретикулярної строми мигдаликів вони називаються ретикуло саркомами. Якщо пухлина росте із лімфоїдної тканини мигдаликів - лімфоепітеліома. Якщо пухлина виростає із епітелія - називається раком. Рак і ретикуло саркома зустрічаються рідко, а лімфоепітеліома складає 70 % від всіх злоякісних пухлин носоглотки і ротоглотки. Вони мають такі особливості: ростуть з епітеліальної тканини мигдаликів, притаманний швидкий інфільтруючий ріст, дуже рано дають метастази в регіональні вузли, високу схильність до генералізацію. Перша стадія пухлини - це сам мигдалик, друга стадія - коли інфільтрація охоплює не тільки мигдалик, але і піднебінну дужку, третя стадія - коли інфільтрація охоплює всю білямигдаликову або бараферінгіальну клітковину, четверта стадія - коли пухлина проростає в кістку нижньої щелепи.

Етіологія. Велика роль відноситься вірусу Епштейн Барра. Лімфоепітеліома носоглотки чи ротоглотки відноситься до проявів хронічної інфекції. Повишений титр до антитіл цього вірусу Епштейн Барра - це є патогномонічною ознакою даної пухлини. Зниження цього титру в процесі лікування являється критеріями ефективності даного лікування.

Лікування. Враховуючи те, що це радіочутливі пухлини ведучим методом лікування є променева терапія. Запропонована велика група хіміопрепаратів і проводиться хіміопроменева терапія, яка дає непогані результати. Хіміопроменева терапія дає ефективність лікування 30 -35 %. Інші 70-75 % були приречені на доживання на протязі року. Останнім часом були запропоновані комбіновані методи лікування з включенням в комбінацію променевої терапії і оперативного втручання. Оперативні втручання на цій зоні досить важкі і травматичні, але дають непогані онкологічні результати. Променева терапія в даному варіанті комбінованого лікування може застосовуватись до операції. Післяопераційна променева терапія починається тільки через місяць після оперативного втручання в той час коли пухлина в цій зоні коли клітинки які залишилися уже встигли закріпитись в тканинах і почати активну проліферацію.

Інтраопераційна променева терапія суть полягає в тому, що під час оперативного втручання коли видаляється пухлина тканини не зашиваються і ця зона де була розташована пухлина проводиться променева терапія. І в тому випадку коли там залишилися пухлинні клітини вони знешкоджуються і таким чином даний метод лікування дозволяє збільшити процент позитивних результатів. Після променевої терапії накладаються шви. Ця методика інтрапроменевої терапії дозволила підвищити результати ефективності лікування з 30-35% до 45-50% 5-річного виживання цих хворих. Враховуючи те, що ці пухлини дуже рано метастазують і практично кожний клінічний прояв характерний наявністю метастатичного процеса обов'язковим є виконання оперативного втручання на лімфоапараті шиї. Суть цього оперативного втручання полягає в тому, що видаляється клітковина вздовж судинного пучка шиї. Це лімфатичний колектор 1 і 2 порядку і метастазує. Ця операція можлива тільки тоді коли є поодинокі рухливі метастази. В тому випадку коли є множинні рухомі метастази виконується операція крайля. Суть цієї операції полягає в тому, що видаляється внутрішня мембрана, зовнішня гілка сонної артерії. Все єдиним блоком видаляється із шиї. Це оперативне втручання являється обов'язковим.

Ніс і приносові пазухи вражаються рідше, ніж гортань і глотка і посідають в ЛОР онкології третє місце. Зустрічаються найчастіше епітеліальні клітини, які представлені раком. В носовій порожнині і додаткових пазухаха носа багато сполучної тканини, тому зустрічаються похідні пухлини сполучної тканини (саргоми). Є специфічні пухлини, які характерні тільки для носової порожнини. Це ті пухлини які ростуть із клітин нюхового тракту. Вони характерні тільки для носової порожнини і не зустрічаються нігде більше. Це група нейрогенних пухлин.

75 % пухлин припадає на злоякісні утворення верхньої щелепи. Трошки рідше зустрічається рак гратчастої пазухи. Досить рідко зустрічається рак носової порожнини. Для злоякісних утворень носа і додаткових пазух характерні певні групи симптомім: з боку носа, з боку очей, з боку зубів.

Симптоми з боку очей - це рак гратчастого лабіринту з проростанням в лобну пазуху, викликає зміщення очного яблука вниз. Симптоми з боку носа - це рак носової порожнини, який деформує стінку гайморової пазухи, випинає назовні, деформує ніс. Симптоми з боку зубів - це коли пухлина локалізується на краю верхньої щелепи верхньощелепової пазухи відбувається розхитування зубів, вони випадають і таким чином це є клінічний прояв з боку зубів. Для того щоб ми могли встановити діагноз ми застосовуємо ту саму тріаду про яку йде мова. Після цього робимо рентгенологічне обстеження, що допомагає точно встановити діагноз. Після рентгенологічного обстеження робиться біопсія. Перед оперативним втручання обов'язково проводиться комп'ютерна томографія для того щоб можна було уточнити розповсюдження цього процесу.

Лікування починається з променевої терапії. Після завершення променевої терапії оцінюється ефект. Якщо пухлина не досягла повної регресії, то тоді проводиться оперативне втручання. Задача променевої терапії не вилікувати хворого, а зменшити пухлину, тому що одна променева терапія пухлину цієї локалізації вилікувати практично не може. Тому основна задача променевої терапії як можна більши зменшити розмір пухлини для того щоб були кращі функціональні результати оперативного втручання.

Хірургія раку носової порожнини верхньої щелепи є драматична ситуація. Це дуже серйозна деформація обличчя, серйозні соціальні психологічні проблеми. Враховуючи розвиток пластичної хірургії відкриває шлях до широких оперативних втручань в цій ділянці.

В тому випадку коли комбіноване лікування непоказано,тоді проводиться променева терапія з полімеативною метою для того щоб продовжити на деякий час життя хворих. Ефективність лікування цієї категорії хворих досить невелика 30 - 32%. Але коли ми можемо запропонувати комбіноване лікування ефективність може піднятися до цифри 50 - 52 %.

Більше від усіх локалізацій зустрічаються пухлини органу слуху. Вони зустрічаються рідко. У 85% зустрічаються пухлини вушної раковини, 10% зовнішнього слухового проходу, 5% пухлини середнього вуха. Пухлини представлені базально клітинним раком. Базально клітинний рак займаї проміжне положення між доброякісними і злоякісними пухлинами і є всі признаки злоякісного росту і ніколи не дає метастазів. Відноситься до розряду високорецидувуючих пухлин. Трошки рідше зустрічається плоскоклітинний рак. Ці два раки нічим не відрізняються, але плоско клітинний рак дає метастази.

Зустрічається в органі слуху панаінгулярна інгліома.

Лікування. Рідко хто із хворих погоджується на видалення вушної раковини. Тому лікування завжди починається із променевої терапії. Але на відміну від тих методів променевої терапії (дистанційна), які ми застосовували , тут використовуються локальні форми променевої терапії. Зокрема застосовується близькофокусна рентгенотерапія або близькофокусна рентгенотерапія. Це два різних види променевої терапії. Суть їх полягає в тому, що вони дають можливість направити пучок променів на ту пухлину яку потрібно і ці промені не проникають далеко в кістки. Така променева терапія ефективна в 60 - 70 % випадків. Інші 30 - 40 % лікуються хірургічно. Враховуючи те, що пухлини вушної раковини лікуються досить ефективно. Це пухлини рідкої локалізації, ефективність лікування неперевищує 8 - 10 % ( більше 5 років).

Профілактика. Суть профілактики полягає в онкологічній пильності. Рак ніколи не проявляється як рак. Якщо у хворих є однобічні процеси, то це 80 % є злоякісні пухлини.


 
 

Цікаве

Загрузка...