WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Пухлини лор органів - Лекція

Пухлини лор органів - Лекція

Лікування. Традиційне лікування полягає в хірургічному видаленні цих папілом або ендоларингеальне видалення, або робиться ларинготомія і через відкриту гортань видаляються папіломи і після цього проводиться протизапальна терапія. Ефективність цього методу лікування не дуже велика, тому від нього відмовились. Зараз для видалення папілом застосовується лазерна терапія, високо енергетичний лазер, кріодеструкцію. Новою течією в лікуванні папіломатозу являється, враховуючи вірусну етіологію цих папілом, вводять противірусні препарати ларіхон та інші. Це все група інтерферонів.

Для профілактики ювелійного папіломатозу зараз пропонують робити кесареве сеченіє, для того щоб виключити проходження дітей через родові шляхи під час пологів. Це являється профілактикою респіраторного папіломатозу.

У дорослих респіраторний папіломатоз проявляється локальним процесом. У дорослих респіраторний папіломатоз обов'язково перероджується у рак. Це тільки питання часу, коли він переродиться. У одного хворого це може бути через три місяці, пів року, а у іншого через декілька років, але не лікований папіломатоз у дорослих це обов'язково злоякісна трансформація у майбутньому. Тому це особлива категорія хворих, яка вимагає серйозного лікування. Підходи до лікування у цих хворих такі самі як і у дітей. Наша кафедра займається проблемою вірусного папіломатозу і застосований новий метод введення препаратів в переднадгортанниковий простір, створення високої концентрації прямо в тканинах гортані.

Факультативні передраки - це група хронічних захворювань, які називаються фіброма гортані. В цю групу входить декілька захворювань, які можна розглядати як етап розвитку фіброми гортані. Спочатку це монохордит, потім він перетворюється в хронічний набряк голосової складки, пізніше формується фібромогортані і коли ця фіброма починає проростати з судинами кровоносними вона набуває червунуватого кольору - ангіофіброма. Виникає це захворювання як наслідок функціональних розладів голосу. Цей стан розглядається як передраковий. Проростання фіброми з судинами - перший симптомо передраку гортані, коли із фіброми формується ангіофіброма - це один із наступних етапів мелінгізації.

Лікування. Через гортань вводиться спеціальний інструмент і фібромка видаляється. Хворий направляється на лікування до фоніатра. В отоларингології існує ціла наука яка називається фоніатрія, яка займається лікуванням голосу.

У хворого розвивається захворювання, яке називається раком гортані. Рак гортані може локалізуватися в одному з трьох відділів гортані. Найчастіше зустрічається рак вестибулярного відділу. Враховуючи анатомічні особливості дуже багато хворих звертаються з запущеними формами раку, так як вони проявляються дуже пізно. Вестибулярний рак локалізується в надгортанниковім відділі або в самому надгортаннику. Рак голосового відділу зустрічається у 25 % випадків. Пухлина займає голосову складку, доходячи до передньої комісури. (рак другої стадії). Цей рак зустрічається рідше, але виявляється набагато частіше, тому що дуже рано проявляються клінічні симптоми у вигляді охриплості. Рак підголосового простору локалізується в підскладковій ділянці. Рак цієї локалізації зустрічається дуже рідко. Проявляється дуже рано, тому що погіршується дихання.

Діагностика. Діагностика раку гортані проста.

  1. скарги хворого.

  2. Ларингоскопія.

  3. Рентгенологічне дослідження гортані.

Проводиться рентгенографія і рентгенотомографія.

  1. Біопсія.

Лікування раку гортані. Променева терапія. Дистанційна гамотерапія або опромінення метатрона. Променева терапія проводиться до дози 30-40 Гр. ПРи такому лікуванні найкращі результати дає рак голосових складок. При першій стадії виліковується 75 - 65 % хворих, при другій - 55 %, при третій - 30 % хворих. Менші результати при вестибулярному раку гортані. Ефективність лікування досягає до 65 % при другій стадіії раку гортані.

Коли променева терапія не дає результатів, то проводиться оперативне втручання. Метод лікування комбінований. Суть оперативного втручання полягає в тому, що проводиться резекція гортані. В тому випадку коли неможливо видалити резекцію гортані виконується ларинхотомія (повне видалення гортані). Сьогодні появилася перспектива нормальної реабілітації даної категорії хворих.

Ефективність лікування раку гортані. Якщо взяти всіх хворих, які проліковані з цим діагнозом, то хворі які прожили 5 років знімаються з обліку і якщо виникає злоякісний процес то це рахується новим захворюванням. При реалізації концепції органозберігаючого лікування із усіх хворих від першої до четвертьої стадії виживає від 60 до 70 % хворих. При першій стадії раку гортані виживає 90% хворих, а при четвертій ставдії - не більше 20%. При третій стадії не більше 40 - 45%. Велике значення в лікуванні і в результатах лікування раку гортані має значення ранній початок лікування і раннє виявлення цієї патології.

Глотка. Глотка рідше як гортань хворії раком, але також зустрічається досить часто. Найчастіше зустрічаються злоякісні утворення носу глотки (займають перше місце) і складають 45 - 50 % від усього захворювання глотки. Ротоглотка займає друге місце і складає 30 - 35 % від усіх злоякісних утворень глотки. Гортаноглотка займає третє місце і займає 15 - 25 % від усіх злоякісних утворень глотки.

Носоглотка. Для носоглотки характерна патологія аденоїди. Аденоїди треба обов'язково диференціювати з пухлиною носоглотки, яка називається юнацька ангіофіброма. Ця пухлина не являється злоякісною пухлиною, але володіє всіма ознаками злоякісного росту крім метастазування. Юнацькою ангіофібромою жінки не хворіють. Хворіють тільки юнаки до 14 - 15 років. Локалізується ця пухлина у верхніх відділах глотки. Вона відноситься до розряду пограничних пухлин, тобто це не доброякісна, але ще не злоякісна пухлина. Має велику потенцію росту і близько 50 % пухлин рецидивують.

Діагностика:

  1. Риноскопія.

  2. Рентгенологічне дослідження.

  3. Біопсія.

Діагноз раку глотки має 4 стадії. Перша стадія - пухлина розташова в носоглотці, може проникати в порожнину носа, але не дає ніколи кісткової деструкції. Друга стадія - пухлина при локалізації знаходиться так само як і при першій стадії, але вже розповсюджується у верхньощелепову пазуху, в решітчастий лабіринт або в основну пазуху. Коли вона проникає в ці пазухи вже є ознаки кісткової деструкції. Третя стадія поділяється на дві стадії: 3А - пухлина розповсюджується в піднебінну ямку, 3Б - пухлина розповсюджується в орбіту і в підскроневу ямку. При четвертій стадії - пухлина розповсюджується в порожнину черепа. Клінічно для пухлини характерно затруднення носового дихання і рецидивуючі носові кровотечі. На ранніх стадіях цю пухлину дуже важко відрізнити від аденоїдів, але коли хворому проводиться аденотомія, то хворого втрачають від сильної кровотечі. Це зв'язано з тим, що пухлина представляє собою фіброзну тканину, яка проростає з судинами і внаслідок того, що фіброзна тканина не спадається судини натягнуті. Тому сама мінімальна травма цієї пухлини приводить до кровотечі. Тому обов'язково треба робити пальцеве дослідження носоглотки, для того щоб визначити яке це захворювання. Пухлини з аденоїдами відрізняються своєю щільністю.

Лікування юнацької ангіофіброми хірургічне. В останні роки вчені систематизували доступи до цієї пухлини. Хірургічне лікування розділяє ці доступи на два види. Перше - це оперативне втручання доступу, друге - це оперативне втручання власне видалення цієї пухлини. Доступ цієї пухлини можливий через ніс або через передню лицьову стінку, через резекцію вилочного відростка, через ротову порожнину. Зважаючи на те, що ці пухлини мають серйозний ризик кровотеч проводиться емволізація судин, які характеризують пухлину. Катетеризується зовнішня сонна артерія, вводиться контраст і на рентгенівському зображенні видно судини які підходять до пухлини, через спеціальні катетери в ці судини вводиться спеціальний полімерний матер'ял , який тромбує судини і знекров'ює пухлину. Це значно полегшує оперативне втручання і саме виконання оперативного втручання. Коли пухлина не дуже велика, юнак доживає віку 15 - 16 років і після цього починається інголюція пухлини і до 20-річного віку такі діти поправляються. Це дуже рідкі випадки. Такі пухлини як правило треба оперувати.

Loading...

 
 

Цікаве