WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Пухлини лор органів - Лекція

Пухлини лор органів - Лекція

ЛЕКЦІЯ

Пухлини лор органів

Сьогодні ми з вами розглянемо одне із самих драматичнх питань оториноларингології, яке стосується злоякісних новоутворень ЛОР-органів. Чим зумовлена актуальність цієї теми і чому її розглядаємо окремою лекцією. Справа в тому, що пухлини ЛОР-органів складають близько 3 - 4 % від усіх онкологічних захворювань людини. В Івано-Франківській області за рік захворює коло 2,5 - 3 тис. людей на злоякісні новоутворення, приблизно 200 чоловік із них захворюють на злоякісні пухлини ЛОР-органів. З урахуванням того, що проблема лікування, є дуже серйозна проблема, актуальність цієї теми очевидна.

Перш ніж розглянути клінічну картину онкологічних захворювань, я хочу нагадати про класифікаційні підходи до онкологічних захворювань ЛОР локалізації. Враховуючи те, що близько дві третини онкологічних захворювань ЛОР-органів припадає на гортань, розглянемо класифікацію на прикладі раку гортані, проте її принципи стосуються пухлин практично всіх ЛОР-органів.

На сьогоднішній день існують дві класифікації : вітчизняна, яка класифікує пухлини по стадіях і міжнародна класифікація, яка ці пухлини класифікує по системі ТНМ. Почнемо із вітчизняної класифікації. Самий перший, початковий етап розвитку злоякісного новоутворення - це "рак на місці" або "c-r in situ". Це нульова стадія рака, суть якої полягає в тому, що в епітеліальному покриві верхніх дихальних шляхів уже починається ракова трансформація , але пухлинний процес не проростає через базальну мембрану. Коли пухлинний процес проростає через базальну мембрану, тоді цей процес оцінюється як перша стадія раку. Класифікується перша стадія раку, починаючи від проростання базальної мембрани і до того часу поки пухлина не виходить за межі однієї анатомічної частини. Це є перша стадія. Якщо взяти на прикладі рак гортані, то пухлина не виходить за межі голосової складки чи вестибулярної складки, якщо це взяти на прикладі слизової оболонки носа, то це пухлинний процес середньої носової раковини.

Друга стадія оцінюється тоді, коли пухлинний процес виходить за межі анатомічного відділу. Якщо взяти на прикладі раку гортані – пухлина локалізується в межах голосового відділу. В другій стадії ми розглядаємо два поняття: А. Без наявності метастазів. В. З наявністю регіонарніх метастазів. Перша і друга стадія мають корінну відмінність від послідуючих третьої і четвертьої стадії тим, що при цих стадіях не порушується фізіологічна рухомість органу. Якщо взяти для прикладу рак гортані, то при другій стадії рухомість голосових складок чи органу збережена.

При третій стадії пухлина уже виходить за межі одного анатомічного відділу, але не виходить за межі органу і порушується рухомість цього органу. У випадку раку гортані пухлина виходить за межі голосового відділу і розповсюджується на вестибулярний або підголосовий відділи і спостерігається обмежена рухомість голосових складок. Це стосується тільки органів де є фізіологічна рухомість. Також дана стадія ділиться на підстадії А і В. А - без метастазів, В – з наявністю регіонарних метастазів.

Четверта стадія. Пухлина виходить за межі органу, вона проростає в хрящ якщо це пухлина гортані, чи в кістку якщо це рак ротоглотки чи верхньої щелепи. Ця стадія також поділяється на дві групи: А - без метастазів, В – з наявністю регіонарних метастазів. Кожна із цих стадій характеризується в основному по місцевому розповсюдженню. Проте можливий варіант, коли по місцевому розповсюдженню процес характеризується як перша стадія, але з великим фіксованим метастазом, то цей процес уже розглядається як четверта стадія раку. Тому в цьому плані є деякі недоліки вітчизняної класифікації і в зв'язку з цим була запропонована інша класифікація - по системі ТНМ. Т- тумор (розміри первинної пухлини, позначаються індексом від 1 до 3, тобто Т1 - це одна анатомічна область, відповідає першій стадії, Т2 - це один відділ але без обмеження рухомості, Т3 -в межах відділу одного але з фіксацією, Т4 - виходить за межі органу ), Н - регіонарні метастази (Н0 - це відсутність регіонарних метастазів, Н1 - рухомі метастази на стороні ураження, Н2 - метастази з двох сторін або контралотеральні, Н3 - нерухомі метастази). М - віддалені метастази (М0 - відсутність віддалених метастазів, МХ - віддалені метастази підозріваються але не доказані, М1 - доказані віддалені метастази). Ця класифікація має важливе значення, тому що в залежності від класифікаційної оцінки розмірів пухлини зовсім різні підходи до лікування пухлин . Враховуючи те, що рак гортані сама поширена пухлина і найчастіше зустрічається ми почнемо розглядати ЛОР онкологію з раку гортані.

Рак гортані становить приблизно від 1 до 5 % всіх локалізацій злоякісних пухлин людини. Від 40 до 60 % злоякісних пухлин ЛОР-органів становить рак гортані. Рак гортані забезпечує летальність 21 % ЛОР хворих. Чоловіки хворіють частіше ніж жінки, в співвідношенні 20 чоловіків на одну жінку. Хворіють люди в основному працездатного віку, старше 40 років. Середній вік захворюваності припадає від 50 до 53 років і найчастіше зустрічається в цій віковій групі. Рак гортані ніколи не виникає самостійно, а як правило при впливі неблагоприємних факторів. 96 % хворих які захворіли на рак гортані курці, 62 % - систематично вживають алкоголь. Сигарети і чарка крокують завжди поряд. Мешканці міста хворіють в два рази частіше ніж мешканці села. Це зв'язано з екологічними моментами. Але ,наприклад, в Івано-Франківській області індустрія не дуже добре розвинута, то ця закономірність нівелюється, проте в індустріальних районах Донбасу це співвідношення чітко проглядається. 24 % злоякісних пухлин гортані виникають на фоні передракових процесів, які інакше називають доброякісними пухлинами гортані.

Доброякісні пухлини гортані – це як правило прояв хронічних запальних процесів гортані. Вони розглядаються як передраковий процес. Передраковий процес розділяється на дві групи. Це облігатний і факультативний передрак. При облігатному передраку із 100 хворих 20 і більше пацієнтів мають ризик обов'язково захворіти на рак. При факультативному передраку це співвідношення менше 20 %. До облігатних передраків віднесено слідуючі хронічні захворювання. Це хронічний гіперпластичний ларингіт, дискератози гортані, лейкоплакія, пахідермія і респіраторний папіломатоз. Гіперпластичний ларингіт поділяється в свою чергу на дифузний та вогнищевий. Для онкології більше значення має вогнищевий гіперпластичний ларингіт. Дискератози гортані, лейкоплакію і пахідермію можна розглядати як прогресивний розвиток хронічного гіперпластичного ларингіту. На гіперплазованій ділянці слизової оболонки гортані виявляються розростання білуватого кольору - це дискератоз або лейкоплакія. Найбільшу проблему в плані розвитку злоякісних новоутворень складає папіломатоз. Характерна картина папіломатозу представлена розростаннями білувато-сірого кольору на слизовій оболонці гортані, які мають вигляд цвітної капусти. Взагалі папіломатоз має дві форми. Це є ювелійний папіломатоз, який зустрічається у дітей і папіломатоз у дорослих. Ювелійний папіломатоз ніколи не перероджується в пухлину, але сам по собі ювелійний папіломатоз володіє всіма ознаками злоякісного росту, крім метастазування. Тому ювенільний папіломатоз розглядається в розділі ЛОР онкології. Щож таке ювелійний папіломатоз? Це хронічне захворювання гортані, яке викликається вірусом папіломи людини 8 і 11 типів. У захворюваності дітей папіломатозом гортані має значення, те що їхні мами в допологовому періоді хворіли на гострокінцеві конділоми. Це захворювання статевих шляхів. Під час пологів дитина, яка проходить через родові шляхи, вміст який міститься в цих шляхах, попадає в ротову порожнину в дихальні шляхи і на протязі інтубаційного періоду (від 8 місяців до 3 років) формується у дітей папіломатоз. В гортані ми спостерігаємо велике розростання папіломатозної тканини, яка приводить до асфіксії, як правило такі діти трахеотомовані, дихати через гортань вони не можуть. Клінічно проявляється тільки одним симптомом. Дитинка маленька не розмовляє, проявляються хриплим плачем. Пізніше розвивається стеноз, який вимагає проведення трахеотомії. Особливостями распіраторного папіломатозу являється часте рецидивування, інфільтративний ріст папіломи - ознаки злоякісного процесу. На відміну від злоякісної пухлини ювелійний папіломатоз не дає метастазів при цьому є суттєва різниця.


 
 

Цікаве

Загрузка...