WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Історія та шляхи розвитку оториноларингології на Україні в - Лекція

Історія та шляхи розвитку оториноларингології на Україні в - Лекція

Лекція

Історія та шляхи розвитку оториноларингології на Україні

Отоларингологія – клінічна дисципліна, що вивчає морфологію, фізіологію і патологію вуха, верхніх дихальних шляхів та суміжних з ними ділянок. Назва її походить від чотирьох грецьких слів: otos – вухо, rhinos – ніс, laryngos – гортань і logos – вчення.

До середини минулого століття викладання та лікування небагатьох відомих тоді вушних хвороби входило у курс хірургії, а захворювання верхніх дихальних шляхів стосувалися предмета терапії. Виділення оториноларингології в самостійну дисципліну почалося з середини ХІХ століття. Підставою для об"єднання хвороб вуха, горла і носа була анатомо-топографічна єдність цих органів, їх фізіологічний взаємозв"язок, а також введення у практику ендоскопічних методів дослідження ЛОР-органів.

Першим на Україні хто став викладати системний курс з оториноларингології, був Микола Маркіянович Волкович (1858-1928), хірург та оториноларинголог, заслужений професор та академік. З 1889 року по 1903 рік він веде факультативний курс оториноларингології. Він один з перших звернув належну увагу на вивчення склероми верхніх дихальних шляхів і взяв активну участь у розробці питань етіології, патогенезу та лікування цієї хвороби.

Отоларингологія своїм хірургічним напрямком багато в чому завдячує М.М. Волковичу. Ним широко проводились операції на приносових порожнинах і сосковидному відростку, він першим у царській Росії опублікував повідомлення про два випадки екстирпації гортані при захворюванні її раком, розробляв хірургічне лікування хронічних стенозів гортані.

В 1903 році М.М. Волкович переходить на хірургічну кафедру, а курс оториноларингології очолив професор Микола Павлович Трофімов (1861-1918). З 1906 року цей курс із факультативного стає обов"язковим. М.П. Трофімов організував у Києві ЛОР-секцію місцевого лікарського товариства. Ним організована перша ЛОР-клініка в м.Києві, яка була розгорнута при військовому госпіталі.

У 1921 році відбулася історична для нашої спеціальності подія: оториноларингологія була введен в програму медичних факультетів університетів та медичних інститутів як обов"язковий предмет.

Якщо характеризувати розвиток оториноларингології на Україні в цілому, то слід відмітити появу фундаментальних робіт починаючи з 20-30 років. С.М.Компанієць, О.М. Пучківський, О.С. Коломійченко розробляють питання діагностики та лікування гнійних отитів і зв"язаних з ними внутрішньочерепними ускладненнями. М.Я. Харшак створює школу оториноларингологів-онкологів.

У 1924 році починається видаватися "Журнал вушних, носових та горлових хвороб".

1930 році в Харкові був організований науково-дослідний інститут отоларингології, директором якого стає О.О. Скрипт. Тут розроблялися проблеми тонзиліту, фізіології і патології носа, профілактики та лікування глухоти і приглухуватості. Інститут проіснував 25 років.

У 1960 році відбулося відкриття Київського Науково-дослідного інституту отоларингології. Ініціатором цього і директором інституту до 1974 року був член-коресподент АН України, Лауреат Ленінської премії, професор Олексій Сидорович Коломійченко. Його на цьому посту змінив Лауреат Державної премії Укнаїни професор Олексій Іванович Циганов. З 1985 року інститут очолює Заслужений діяч науки України член-коресподент АМН України професор Дмитро Ілліч Заболотний.


 
 

Цікаве

Загрузка...