WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Гормони підшлункової, щитовидної та прищитовидних залоз - Лекція

Гормони підшлункової, щитовидної та прищитовидних залоз - Лекція

Лекція на тему:

Гормони підшлункової, щитовидної та прищитовидних залоз

План:

  1. Морфо-функціональні особливості підшлункової залози.

  2. Гормони підшлункової залози, механізм дії та патофізіологічні аспекти.

  3. Гормони щитовидної залози, механізм дії та патофізіологічні аспекти.

  4. Гормони прищитовидної залози, механізм дії та патофізіологічні аспекти.

Клітини, які продукують гормони, сконцентровані в підшлунковій залозі у вигляді острівців, що були відкриті ще в 1869 році П. Лангергансом. Таких острівців у дорослої людини нараховується від 170 тисяч до 2 мільйонів, але їхня загальна маса не перевищує 1,5 % від маси всієї залози. Серед клітин острівців є шість різних видів, коже з них, імовірно, виконує свою певну функцію.

Питання про продукцію інших гормонів (ліпокаїна, ваготоніна, центропнеїна) – поки що залишається відкритим. Підшлункова залоза привертає величезну увагу фізіологів і лікарів насамперед завдяки тому, що вона продукує інсулін — один з найважливіших гормонів організму, що регулює рівень цукру в крові. Недостатність цього гормону приводить до розвитку цукрового діабету — хвороби, якою страждають близько 70 мільйонів людей.

Інсулін. Перші дані про нього були отримані в 1889 р. - видаливши в собаки підшлункову залозу, Мерінг і Мінковскі знайшли, що на наступний ранок після операції тварина була уся обліплена мухами. Вони догадалися, що сеча собаки містить цукор. У 1921 р. Бантінг і Бест виділили інсулін, що в наступному був використаний для введення хворим. За ці роботи вчені були визнані гідними Нобелівської премії. У 1953 р. була розшифрована хімічна структура інсуліну.

Інсулін складається з 51 амінокислотного залишку, розміщених у двох субодиницях (А і В), що зв'язані між собою двома сульфідними містками. Найбільш близький по амінокислотному складі до інсуліну людини – інсулін свині. Молекула інсуліну має вторинну і третинну структури і містить у своєму складі цинк. Про процес синтезу інсуліну докладно викладено вище. Секреторна активність В-клітин острівців Лангерганса підвищується під впливом парасимпатичних впливів (блукаючий нерв), а також при участі таких речовин як глюкоза, амінокислоти, кетонові тіла, жирні кислоти, гастрин, секретин, холецистокінін-панкреозимін, що здійснюють свій ефект через відповідні специфічні рецептори В-клітин. Пригнічують продукцію інсуліну симпатичні впливи, адреналін, норадреналін (за рахунок активації (β-адренорецепторів В-клітин) і гормона росту. Метаболізм інсуліну відбувається в печінці і нирках під впливом ферменту глютатіон-інсулин-трансгідролази.

Інсулінові рецептори знаходяться на поверхневій мембрані клітин-мішеней. При взаємодії інсуліну з рецептором утворюється комплекс "гормон + рецептор"; він занурюється в цитоплазму, де під впливом лізосомальних ферментів розщеплюється; вільний рецептор знову повертається на поверхню клітки, а інсулін здійснює свій ефект. Основними клітинами-мішенями для інсуліну є гепатоцити, міокардіоцити, міофібрили, адипоцити, тобто гормон діє переважно в печінці, серці, кісткових м'язах і жировій тканині. Інсулін збільшує приблизно в 20 разів проникність клітин-мішеней для глюкози і ряду амінокислот і тим самим сприяє утилізації цих речовин клітинами-мішенями. Завдяки цьому зростає синтез глікогену в м'язах і печінці, синтез білків у печінці, м'язах і інших органах, синтез жирів у печінці і жировій тканині. Важливо підкреслити, що нейрони мозку не є клітинами-мішенями для інсуліну. Конкретні механізми, за допомогою яких інсулін підвищує проникність клітин-мішеней для глюкози й амінокислот, дотепер нез'ясовані.

Таким чином, основна функція інсуліну — регуляція рівня глюкози в крові, запобігання надмірного його підвищення, тобто гіперглікемії. Прийнято вважати, що нормальний вміст глюкози в крові може варіювати від 3,9 до 6,7 ммоль/л (у середньому 5,5 ммоль/л) або від 0,7 до 1,2 г/л. При інсуліновій недостатності рівень глюкози в крові перевищує 7 ммоль/л чи 1,2 г/л, що розцінюється як явище гіперглікемії. Якщо концентрація глюкози в крові стає вище 8,9 ммоль/л або вище 1,6 г/л, то виникає глюкозурія, тому що нирки не здатні цілком реабсорбувати глюкозу, що проходить у первинну сечу. Це спричиняє підвищення діурезу: при цукровому діабеті діурез може досягати 5 л у добу, а іноді 8-9 л у добу.

Якщо продукція інсуліну підвищена, наприклад, при інсуліномі, або при надлишковому надходженні в організм інсуліну - ліків, то рівень глюкози в крові може стати нижче 2,2 ммоль/л або 0,4 г/л, що розцінюється як гіпоглікемія; у цьому випадку часто розвивається гіпоглікемічна кома. Вона виявляється такими симптомами як запаморочення, слабість, втома, дратівливість, поява вираженого почуття голоду, виділення холодного поту. У важких випадках відбувається порушення свідомості, мови, розширення зіниць, різке падіння артеріального тиску, ослаблення діяльності серця. Гіпоглікемічний стан може виникнути і на тлі нормальної діяльності підшлункової залози в умовах інтенсивного і тривалого фізичного навантаження, наприклад, при змаганнях у бігу на довгі і наддовгі дистанції, при марафонському запливі і т.д.

Особливої уваги заслуговує цукровий діабет. У 30% випадків він обумовлений недостатньою продукцією інсуліну В-клітинами підшлункової залози (інсулінозалежний цукровий діабет). В інших випадках (інсулінонезалежний цукровий діабет) його розвиток зв'язаний з тим, що порушено контроль секреції інсуліну у відповідь на природні стимулятори вивільнення інсуліну, або обумовлено зниженням концентрації інсулінових рецепторів у клітинах-мішенях, наприклад, в результаті появи аутоантитіл до цих рецепторів. Інсулінозалежний цукровий діабет виникає в результаті утворення антитіл до антигенів острівців підшлункової залози, що супроводжується зменшенням кількості активних В-клітин і тим самим – падінням рівня продукції інсуліну. Іншою причиною можуть стати віруси гепатиту Коксакі, що ушкоджують клітини. Поява інсулінонезалежного цукрового діабету звичайно зв'язана з надлишковим вживанням вуглеводів, жирів: переїдання спочатку викликає гіперсекрецію інсуліну, зниження концентрації інсулінових рецепторів у клітинах-мішенях, а в остаточному підсумку приводить до інсулінорезистентності. Відома також така форма захворювання, як діабет вагітних. Ми схильні розглядати його як результат порушення регуляції продукції інсуліну. Згідно з нашими даними, при вагітності зростає вміст у крові ендогенного (β-адреноміметика, що за рахунок активації β-адренорецепторів В-клітин острівців Лангерганса може інгібувати секрецію інсуліну. Цьому сприяє також підвищення при вагітності рівня в крові так званого ендогенного сенсибілізатора β-адренорецепторів (ЕСБАР), тобто фактора, що збільшує β-адренореактивність клітин-мішеней в сотні разів.

При будь-якій формі цукрового діабету вуглеводи не можуть використовуватися для потреби енергії печінкою, кістковими м'язами, серцем. Тому істотно міняється метаболізм організму — на енергетичні потреби, в основному, використовуються жири і білки. Це веде до нагромадження продуктів неповного окислювання жирів – оксимасляної кислоти й ацетооцтової кислоти (кетонові тіла), що може супроводжуватися розвитком ацидозу і діабетичної коми. Зміна в обміні речовин призводить до пораження судин, нейронів мозку, до патологічних змін у різних органах і тканинах, а тим самим — до істотного зниження здоров'я людини і скороченню тривалості життя. Тривалість захворювання, складне і не завжди ефективне лікування — усе це вказує на необхідність профілактики цукрового діабету. Раціональне харчування і здоровий спосіб життя - найважливіші компоненти такої профілактики.

Глюкагон. Його молекула складається з 29 амінокислотних залишків. Продукується А-клітинами острівців Лангерганса. Секреція глюкагона зростає при стрес-реакціях, а також під впливом таких гормонів як нейротензин, субстанція Р, бомбезин, гормон росту. Гальмують секрецію глюкагона секретин і гіперглікемічний стан. Фізіологічні ефекти глюкагона багато в чому ідентичні ефектам адреналіну: під його впливом активується глікогеноліз, ліполіз і глюконеогенез. Відомо, що в гепатоцитах під впливом глюкагона (глюкагон + глюкагонові рецептори) підвищується активність аденілатциклази, що супроводжується ростом рівня ц-АМФ у клітині; під її впливом підвищується активність протеїнкінази, що індукує перехід фосфорилази в активну форму; у підсумку, підвищується розщеплення глікогену і, тим самим, зростає рівень глюкози в крові.

Таким чином, глюкагон разом з адреналіном і глюкокортикоїдами сприяє підвищенню рівня енергетичних субстратів у крові (глюкоза, жирні кислоти), що необхідні в різних екстремальних станах організму.

Соматостатін. Він продукується Д (дельта)-клітинами острівців Лангерганса. Імовірніше всього, гормон діє паракринно, тобто впливає на сусідні клітини острівців, пригнічуючи секрецію глюкагона й інсуліну. Думають, що соматостатін знижує виділення гастрина, панкреозиміна, інгібує процеси всмоктування в кишечнику, гальмує активність жовчного міхура. З огляду на те, що багато інтестінальних гормонів активують секрецію соматостатіна, можна стверджувати, що соматостатін служить для запобігання надмірної продукції гормонів, що регулюють функції ШКТ.


 
 

Цікаве

Загрузка...