WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Хронічні гепатити у дітей: класифікація, клініка, діагностика. сучасні методи лікування. профілактика. цироз печінки - Лекція

Хронічні гепатити у дітей: класифікація, клініка, діагностика. сучасні методи лікування. профілактика. цироз печінки - Лекція

В умовах питтєвого курорту для ванн використовуються мінеральні води багатокомпонентного складу. Наприклад, в Железноводську з цією метою застосовують вуглекислі гідрокарбонатно-сульфатно-натрієво-магнієві мінеральні води. Взаїмна дія різних компонентів таких вод (синергізм, антагонізм, індиферентний вплив) вимагають детального вивчення. Проте, багаторічний досвід лікування хворих із захворюваннями печінки і жовчних шляхів в дитячих санаторіях Желєзноводська, Єсентуків і Трускавця свідчить про ефективність мінеральних ванн в комплексному лікуванні. Мінеральні ванни являють собою процедуру з навантаженням, тому їх можна застосовувати тільки в разі ремісії, а після ванни потрібен відпочинок не менше 30 хвилин. Призначаючи мінеральні ванни бататокомпо-

нентного складу, треба орієнтуватися на провідний або сильнодіючий компонент. Для прикладу, в Єсентуках такими компонентами мінеральної води є сірководень і вуглекислий газ. Поступовість призначення ванн, знання функціонального стану, печінки, активності запального процесу в жовчних шляхах є визначальними при призначенні бальнеотерапії. При захворюванні функції печінки, активному запальному процесі такі ванни в першу половину перебування дитини в санаторії треба виключити. При поліпшенні в качаних показників ванни можна призначати, але при умові суворого дотримання принципу поступовості.

Тривалість ванни в значній мірі визначається індивідуальними особливостями організму хворого, зокрема станом його нервової системи і органів кровообігу (табл. 4). Спочатку, звичайно, призначають ванну невеликої тривалості (4-и хв.) і, якщо вона добре переносить хворим тоді більшої тривалості (до 8-10-12 хв). Призначають при температурі, близькій до температури тіла (37-36 °С). Якщо дозволяє стан хворої дитиии, температуру води можна зважувати до 35 С. Поступове зниження температури переслідує дві мети:

1) збереження розчиняючого в між газу;

2) загартовування організму дитини.

Таблиця 4

Дозування мінеральних ванн при хронічних захворюваннях печінки і жовчних шляхів (І.С.Сміян)

вік дітей,

роки

Температура

ЗОДИ. ОС

;

Тривалість

ванн, хв

Число ванн

ванн на

лікування

6-10

11-14

37-36-35

37-36

5-10

6-10-12

6-8

8-10

Протипоказанням дія призначення мінеральних ванн є загострення основного захворювання, іктеркурентні хвороби, а також виражені зміни в органах кровообігу. Грязелікування успішно застосовується для терапії хронічних захворювань печінки і жовчевих шляхів в умовах курорту. Воно сприяє сенсибілізації хворих як до специфічних, так і до неспецифічних агентів, нормалізації фагоцитарної активності лейкоцитів, показників мікроскопічного дослідження жовчі.

Грязелікування різні реакції з боку органів дихання (почащення дихання) і органів кровообігу (почащення пульсу, зниження і підвищення артеріального тиску) більш, ніж у 1/3 дітей з хронічними захворюваннями органів травної системи, що вказує на необхідність контроль за станом вказаних систем під час проведення грязьових процедур, особливо на початку курсу грязелікування, у дітей молодшого віку з важкими формами захворювання.

При несприятливому (сповільненому) відносному періоді дітей після грязьової аплікації треба збільшити до 44-45 хв.

Дітям з хронічними захворюваннями печінки і жовчних шляхів рекомендуються накладати грязьову аплікацію на ділянку хворого (не тільки спереду, але й ззаду). При ньому слід враховувати збільшені розміри печінки. Кількість грязі, необхідна дитині на одну аплікацію, коливається залежно від індивідуальних особливостей організмі, форми і періоду патологічного перебігу, наявності супутніх захворювань і т.ін. (табл. 5). Зокрема, у випадку активного процесу грязьові аплікації слід призначати обережно (зменшена кількість грязі і тільки на область живота. Орієнтовно можна рекомендувати стільки кілограмів грязі на одну процедуру скільки років дитині, але не більше 12 кг. Наприклад, якщо дитині 7 років, треба взяти 7 кг грязі, якщо І0 –І0 кг і т.д. Грязьові аплікації призначають дітям, звичайно.

При відсутності активного запального процесу і сприятливого відновному періоді допускається здвоювання грязевих процедур (грязьові аплікації призначаються два дні підряд з наступним днем відпочинку). Протипоказане призначення грязелікування, період загострення, при наявності різкого болю. Субферильна температура тіла і помірне прискорення ШОЄ обумовлені хронічними захворюваннями печінки і жовчних шляхів, не вважається протипоказенням для проведення грязелікування. Дані досліджень і вивчення в динаміці клінічних проявів хвороби, функціональних проб печінки, стану жовчних шляхів дозволяють рекомендувати грязелікування дітям з хронічними захворюваннями печінки і жовчних шляхів лямбліозної етіології і при помірному збільшенні вмісту білірубіну в сироватці крові.

Таблиця 5

Дозування грязьових аплікацій при хронічних захворюваннях печінки і жовчних шляхів (І.С.Сміян)

Вік дітей. роки

Температура грязі, С

Тривалість процедури, хв

кількість грязі,

кг

Число процедур на курс лікування

6-10

11-14

40-42

40-42

8-10

10

6-10

8-12

10-12

12

За вказаною схемою можна призначати грязьові аплікації як в умовах курорту, так і в умовах місцевих санаторіїв. Дітям, яким звичайне грязелікування протипоказане, а також ослабленим хворим (анемія, помітне відставання в масі тіла і рості) і при поганій індивідуальній переносимості призначають гальваногрязь, яка легше переноситься порівняно із звичайним грязелікуванням. Температура грязі для процедур - 40-42 °С, густина струму -0.05-0.07 мА/см2, тривалість процедури - 15-20 хв. При застійних явищах в жовчних шляхах гальваногрязьовий тюбаж більш ефективний, ніж звичайні гальваногрязьові процедури. Гальваногрязьовий тюбаж відрізняється від грязьового електрофорезу тим, що на 20 хв перед звичайним грязелікуванням дитина п"є мінеральну воду (обов'язково теплу) з розрахунку

5 мл на 1 кг маси тіла. При цьому відбувається поєднана одночасна дія грязі, гальванічного струму і мінеральної води. В умовах стаціонару і поліклініки гальваногрязьовий тюбаж можна проводити фруктовими (яблучний) і овочевими (томатний, чорної редьки) соками, ксилітом, пляшковими мінеральними водами (Слов"янська, Смирновська, Єсентуки №4, Зоріомі та ін.). Гальваногрязьові процедури проводять через день, на курс - 12 процедур.

Озокеритні лікування. При захворюваннях печінки і жовчного міхура у дітей рекомендується призначати на курс лінування від 5 до 15 аплікацій сзстериг/ через день (табл. 3).

Таблиця 3.

Застосування озокеритових аплікацій при хронічних захворюваннях печінки і жовчних шляхів (І.С.Сміян).

Вік дітей, роки

Температура озокериту.

Тривалість

процедури, хв

Число процедур на час лікування

4-5

40-42-45

2С-25 і 6-ІС

5

6-10

42-45

2С-Х ІС-І2

5-10

10- і старше

45

ЗС 12-15

10

Тривалість першої аплікації - 20 хв, другої - 25 хв, решти -по 30 хв. Температура першої аплікації - 40 °С, другої - 42 °С, третьої і всіх наступних - 45 °С. Безперечно, в окремих випадках можуть допускатися відхилення від вказаної схеми. Після кожної процедури дитина відпочиває до 30 хв.

Озокеритові аплікапії, як і грязьові, не призначають під час загострення хвороби, при наявності різкого болю, геморагічних проявів, підвищення температури тіла. Аплікації озокериту діти переносять добре. Це дозволяє застосовувати озокеритолікування. Озокеритолікування ефективне при всіх хронічних формах захворювань органів травної системи (включаючи і цироз печінки).


 
 

Цікаве

Загрузка...