WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Клінічна фармакологія гормонів, гормоноподібних препаратів та протигормональних засобів - Лекція

Клінічна фармакологія гормонів, гормоноподібних препаратів та протигормональних засобів - Лекція

Більшість гормонів є видоспецифічними і лише окремі з них мають видову специфічність (соматотропні).

Гормональні препарати використовують для таких видів лікування:

 • Замісна гормонотерапія у випадку компенсації недостатності ендокринної функції.

 • Стимулююча (тропна) гормонотерапія – терапія гормональними або їх синтетичними аналогами, а також синтетичними препаратами при гіпофункції ендокринної залози.

 • Протигормональна терапія – терапія гормональними препаратами або їх аналогами, яка ґрунтується на принципі негативного зворотного зв'язку.

 • Окрім цього, гормональні препарати використовують при деяких не ендокринних захворюваннях (фармакодинамічна терапія). При цьому використовують їх біологічні ефекти впливу на обмінні, запальні, імунні процеси, загальний стан: інфекційні алергічні захворювання (поліартрити, алергічні стани, ревматизм, бронхіальна астма), захворювання системи крові.

У випадку тривалого використання гормональних препаратів може порушитись структура і функція відповідної ендокринної залози. Якщо передчасно раптово відмінити гормональні препарати, то наступає загострення захворювання (синдром відміни).

Мета фармакотерапії гормональних препаратів.

 • У хірургії, реаніматології для боротьби з шоком.

 • У психіатричній практиці інсуліновий шок застосовується як засіб протисудомної терапії при шизофренії.

 • Протипухлинна активність препаратів використовується для лікування гормонозалежних пухлин.

 • Протигормональна терапія, яка ґрунтується на принципі негативного зворотного зв'язку.

 • Гормональні препарати застосовують з метою диференціальної діагностики деяких ендокринних захворювань.

На гормональні препарати білкової структури можуть утворюватись антитіла, що різко зменшують їх фармакологічний ефект.

Неврогормони гіпоталамуса.

Гіпоталамус продукує рилізінг фактори (рилізінг-гормони – РГ): стимулятори – ліберини та інгібіторні фактори (ІФ) – статини. Біосинтез і вивільнення РФ контролюються норадреналіном, серотоніном, дофаміном. У регуляції ендокринної функції гіпоталамусу беруть участь механізми позитивного і негативного зворотного зв'язку між ендокринними залозами-мішенями та аденогіпофізом з одного боку і невросекреторними структурами гіпоталамусу з іншого. Гіпофізотропні фактори гіпоталамусу надходять з кров'ю безпосередньо до аденогіпофіза і діють на специфічні рецептори його гормоносинтезуючих клітин.

Гормони передньої частки гіпофізу.

Гіпофіз складається з передньої частки – аденогіпофіза і задньої – неврогіпофіза. Структурно і функціонально в аденогіпофізі виділяють горбову, проміжну і дистальну частини.

Кортикотропін - поліпептид, який складається з 39 амінокислот. Взаємодіє зі специфічними рецепторами на зовнішній поверхні клітинної мембрани, активує зв'язану з ними аденілциклазу, підвищує вміст у клітинах цАМФ, що сприяє перетворенню холестерину на кортикостероїди. Як препарат у вигляді порошку для ін'єкцій використовують кортикотропін, який отримують з гіпофіза великої рогатої худоби, свиней, овець.

Отримано синтетичні препарати пролонгованої дії (тетракоз-актрин, синактен-допо), в зв'язку з цим зменшилась частота алергічних реакцій.

Кортикотропін руйнується у травному тракті, тому його вводять парентерально. Після введення максимальний ефект настає через 1-2 години, тривалість дії 6-8 годин, тому ін'єкції повторюють 3-4 рази на добу. Препарат подовженої дії вводимо один раз на добу. Кортикотропін стимулює функцію кори наднирникових залоз, підвищує синтез і секрецію глюкокортикоїдних гормонів (глюкокортикоїдів – ГК): коритикостерону, кортизону, стероїдних, андрогенних гормонів. Збільшення продукції ГК впливає на обмін вуглеводів, білків, жирів, мінеральних речовин. Зменшується виділення нирками натрію, зростає виділення калію, спостерігається гіперглікемія, зменшується вміст аскорбінової кислоти, холестерину, глюкозурія, стимулюється ліполіз, зростає секреція шлункового соку, має місце гіперліпідемія.

Кортикотропін може безпосередньо діяти на деякі тканини без попередньої стимуляції кори наднирників: нормалізує тонус і проникливість стінки судин мозку, функцію екстрапірамідної системи, сприяє поліпшенню пам'яті. Кортикотропіну властива протизапальна, протиалергічна, дезинтоксикаційна, гіпосенсибілізуюча дія. Пригнічуючи розвиток лімфоїдної тканини, препарат гальмує проліферацію імунокомпетентних клітин, що в свою чергу веде до пригнічення імуногенезу, стану імунодепресії. Тривала стимуляція не тільки підвищує синтез гормонів, а і викликає ризик гіперплазії пучкової зони і всієї кори наднирників, пригнічує вивільнення кортиколіберину.

Показання:

 • стимуляція кори наднирників при їх первинній і вторинній недостатності;

 • запобігання синдрому розвитку синдрому відміни при тривалому лікуванні ГК;

 • протиалергійний, протизапальний засіб при ревматизмі, бронхіальній астмі, гострій лейкемії;

 • травми черепа;

 • імунодепресант;

 • порушення мозкового кровообігу;

 • діагностичний тест на функцію кори наднирників (проба Горна).

Тетракозид активніше, ніж природний кортикотропін, пригнічує розвиток сполучної тканини.

Протипоказання: психози, тяжка форма артеріальної гіпертензії, інфекційний ендокардит, захворювання серцево-судинної системи у стадії декомпенсації, гломерулонефрит, виразкова хвороба шлунку і 12-палої кишки, цукровий діабет, туберкульоз в активній формі.

Побічна дія: гіпокаліємія, гіпернатріємія, набряки, підвищення АТ, тахікардія, збудження ЦНС (інсомнія або депресія), гірсутизм, катаболізм білка, загострення запальних процесів, затримка росту і розвитку, гіперлейкемія, кетоацидоз, гіперпігментація шкіри, кушингоїд, алергічні реакції.

Соматотропін (гормон росту) синтезується ацидофільними клітинами аденогіпофізу. Білок із 191 амінокислот. Період напіврозпаду соматотропну 4,2-5,4 хв., хворих на акромегалію – 20 хв. Соматотропні інактивується у печінці (90%), незначна кількість у нирках та ін. паренхіматозних органах, де він розкладається під впливом протеолітичних ферментів. В печінці під впливом соматотропіну утворюється соматомедини – речовини, які стимулюють в організмі розвиток скелету, органів і тканин, справляють анаболічну дію, стимулюють регенерацію тканин. Збільшують масу тіла шляхом активації біосинтезу білка, затримки води, азоту, мінеральних солей. Стимуляція біосинтезу білків в мітохондріях печінки під впливом соматотропну подібна до дії інсуліну. Препарат викликає гіперглікемію, затримує в організмі кальцій, натрій, калій і фосфор. Соматотропін має жиромобілізуючий ефект, викликає окислення ліпідів і збільшення вмісту вільних жирних кислот в крові.

Показання: гіпофізарний нанізм, остеопороз в дорослих.

Протипоказання: злоякісні новоутворення.

Побічна дія: алергічні реакції, легка анорексія, дратливість. Болі голови.

З гіпоталамусу виділено і синтезовано соматостатин, який пригнічує дію соматотропіну. При акромегалії малоефективний. Випускається синтетичний аналог соматостатину – октреотид, бромкриптин.

Тиреотропін – глюкопротеїд, продукується базофільними клітинами аденогіпофізу, його біосинтез індукується тиреоліберином, а біологічна дія полягає в активації біосинтезу і секреції тиреоїдних гормонів у щитоподібній залозі.

В передній долі гіпофіза синтезуються гонадотропіни – білково-пептидні гормони, які впливають на функцію жіночих і чоловічих статевих залоз, але не мають специфічної статевої активності. Це лютеїнезуючий (ЛГ), лютеотропний (ЛТ) гормони.

Фолітропін стимулює дозрівання у яйниках фолікулів, секрецію естрогенів і овуляцію, в яєчках – розвиток сім'явивідних канальців і сперматогенез.

Лютропін стимулює утворення жовтого тіла і секрецію прогестерону, у чоловіків – функцію інтерстиціальних клітин і секрецію тестостерону. В регуляції біосинтезу і виділення гонадотропінів важлива роль належить гормонам статевих залоз, які за механізмом зворотного зв'язку пригнічують виділення гонадотропінів.


 
 

Цікаве

Загрузка...