WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Респіраторні алергози у дітей. поліноз. Фактори ризику і причини їх розвитку, патогенез, клініка, діагностика, диференційна діагностика. Сучасні під - Реферат

Респіраторні алергози у дітей. поліноз. Фактори ризику і причини їх розвитку, патогенез, клініка, діагностика, диференційна діагностика. Сучасні під - Реферат

Назофарингіт, аденоїдит, евстахеїт.

У випадку ураження слизової оболонки до характерних скарг пилкового риносинуїту приєднуються відчуття печії і свербіння глотки. Запальний процес при полінозі поширюється тільки на покриту миготливим епітелієм слизову оболонку носоглотки, не поширюється на ротоглотку, покриту плоским багатошаровим епітелієм. При цьому є характерним диффузний набряк слизової носоглотки і лімфоїдної тканини. В задніх відділах порожнини носа нагромаджуються рясні слизисто-серозні виділення, має місце набряк слизової носоглочної поверхні м'якого піднебіння, який доходить до його вільного краю, і секрет стікає по задній стінці глотки.

В періоді ремісії набряк зникає як і неприємні відчуття у дитини, нормалізується носове дихання. Зменшуються аденоїдні вегетації і тоді можна визначити їх справжні розміри, що є важливим при вірішенні питання про аденектомію. При наявності супутнього полінозу, хронічного аденоїдиту останній, як правило, загострюється у весняно-літній період, в значній мірі змінюючи і ускладнюючи картину пилкового назофарінгіту. До класичних симптомів останнього приєднуються інфекційний синдром, гарячка. Секрет, який стікає по задній стінці глотки, набирає слизисто-гнійного характеру.

В час загострення назофарінгіту набряклі аденоїди можуть прикривати вхід у євстахіїві труби. Приєднуються характерні для евстахіїту закладеність вух, зниження слуху.

Ларингіт. Ураження гортані у дітей з полінозом протікає легше, ніж при вірусних ларинготрахеїтах. Дітей турбують першіння, кашель, осиплість голосу, відчуття "комка", інколи є короткочасне затруднення вдоху по типу ларингоспазму. Гострий стеноз гортані при полінозі, як правило, не спостерігається.

Трахеобронхіт. Серед дітей з полінозом майже у 20% випадків є алергічний трахеобронхіт. Симптоми останнього формуються, як правило, паралельно з рино-кон'юнктивальним синдромом. Перші симптоми алергічного трахеобронхіту появляються з 4-6 річного віку через два роки від перших симптомів полінозу. Майже у 25% випадків паралельно є підвищена чутливість до побутових алергенів, що сприяє повторним частим рецидивам на протязі року.

При алергічному бронхіті основними скаргами є нав'язливий приступоподібний кашель часто з блювотою. У випадках переважного ураження КБ і СБ дітей турбує вологий кашель із збільшенням кількості виділенного мокротиння в міру розрішення бронхіту. При поширенні запалення на дистальні відділи бронхіального дерева до кашльового синдрому приєднуються експіраторна задишка, відчуття нестачі повітря.

При фізикальному дослідженні патогномонічних симптомів алергічного бронхіту не визначено. Вираженість синдрому бронхообструкції визначається ступенем ураження дрібних бронхів, бронхіол.

Клінічно бронхообструктивний синдром проявляється дистаційним хрипами, симптомами гострої емфіземи легень, сухими свистячими дифузними хрипами.

Часто симптоми ураження верхніх дихальних шляхів, алергічного бронхіту поєднуються із загально-клінічними симптомами (слабість, болі голови, підвищена втома , головокружіння, сонливість, зниження пам'яті, загальне недомагання, підвищення температури тіла).

В окремих випадках інтенсивність симптомів більша вночі, у деяких дітей стан покращується, коли вони лягають у ліжко. Стан дитини покращується у сиру, дощову погоду, безвітряні дні.

Бронхіальна астма.

У більшості випадків початку бронхіальної астми передує ринокон'юнктивальний синдром. Рідше поліноз починається безпосередньо з приступів бронхіальної астми. Особливістю пилкової бронхіальної астми є чітка роками повторна сезонність, яка співпадає з періодом полінації окремих рослин. Симптоми розвиваються в певній послідовності: спочатку нежить, кон'юнктивіт, інколи в поєднанні з ураженням шкіри, а пізніше в період максимальної полінації рослин розвиваються приступи задухи. Зникають симптоми у зворотній послідовності: спочатку приступ задухи, а надалі ринокон'юнкти-вальний синдром. При цьому у дітей з пилковою бронхіальною астмою, як і при інших формах полінозу, полегшення наступає в сиру, дощову погоду.

У хворих з пилковою бронхіальною астмою різко підвищена чутливість бронхів не тільки до специфічних алергенів, але і до неспецифічних подразників (механічні подраз-нення, холод, зміна атмосферного тиску, погоди, емоційні стреси, ін.). Тому не виключена смерть хворих з пилковою бронхіальною астмою під час бронхоскопії.

Необхідно звернути увагу, що пилковим алергенам властива перехресна алергія з окремими харчовими продуктами і фітопрепаратами. А тому вживання цих харчових продуктів і лікарських рослин всередину чи місцево зовні може викликати різні прояви полінозу у "несезонний час". Це може бути у пацієнтів з алергією до пилку дерев при вживанні абрикосів, яблук, вишень, горіхів, кон'яку, при алергії до злакових трав: пшеничного і житнього хліба, пшеничної горілки; при алергії до буряку: халви, соняшникової олії, динь, гарбузів. Перехресна реакція може бути на вживання какао, кофе у дітей при непереносимісті амброзії. Усім паціентам з полінозом є протипоказаний мед, так як він містить 10% пилку рослин. Діти з алергією до полину можуть прореагувати на календулу, ромашку, мати-мачуху.

Діагностика:

 • анамнез;

 • клінічне дослідження дитини, зокрема ЛОР-органів;

 • алергічні шкірні проби;

 • лабораторні методи:

а) виявлення специфічних Іg E-антитіл;

б) цитологічне дослідження мазків з носа (еозинофілія, базофілія –алергія).

Анамнез. Провокуючі фактори для розвитку полінозу:

 1. Перенесена інфекція, початок сезону, поява нової домашньої тварини вдома, ін.

 2. Наявність у пацієнта специфічних симптомів, ринорея, закладенність носа, чихання, свербіння, кон'юнктивіт.

 3. Характер виділеннь з носа.

 4. Сезонність симптомів.

 5. Вираженість симптомів на протязі доби.

 6. Частота симптомів, їх важкість.

 7. Наявність специфічних пускових причин (трігерів) – пилок, пил, дим, зміна температури повітря.

 8. Супутні алергічні захворювання (дерматит, бронхіальна астма, харчова алергія).

 9. Ефективність (в т.ч. і побічна дія) попередньої терапії.

 10. Сімейний алергічний анамнез.

Лікування:

 • елімінація алергену;

 • фармакотерапія;

 • специфічна імунотерапія.

Елімінація алергену.

 • Оскільки найвища концентрація алергену вранці і в сухі жаркі дні, тому в цей час обмежити перебування на відкритому повітрі.

 • На роботі і вдома в критичні період доби не відкривати вікна, в міру можливостей користуватися очищувачами повітря.

 • В період цвітіння дерев і трав, які викликають загострення полінозу, не виїжджати на природу.

 • При виході на вулицю користуватися затемненними окулярами.

 • При поверненні додому приймати душ.

 • Паціентам необхідно знати рослинні алергени, фітопрепарати, які дають перехресну алергію.

Фармакотерапія.

 • Антигістамінні препарати.

 • Судиннорозширюючі препарати (деконгестанти).

 • Комбіновані препарати (антигістамінні + деконгестанти).

 • Препарати кромоглікату натрію інтраназально.

 • ГК (зокрема інтраназально).

 • Антигістамінні препарати місцево.

 • Інтраназальні антихолінергічні препарати.

 • Зволожуючі засоби.

Антигістамінні препарати

Основна частина гістаміну у здоровому організмі швидко руйнується або знаходиться у зв'язаному стані. Основне депо гістаміну – базофіли обох типів, менше у тромбоцитах. Найбільше опасистих клітин знаходиться в легенях. Гістамін входить до складу усіх органів і тканин, біологічних рідин. Найвища концентрація гістаміну в шкірі повік, голови, шиї, легенях. В тучних клітинах гістамін є у комплексі з гепарином, і при дегрануляції клітини цей зв'язок розривається і кожна з цих біологічно активних речовин реалізує свій ефект.

Залежно від видів рецепторів біологічна дія гістаміну різна.

Н1-рецептори: вазоконстрикція, підвищення судинної проникливості, бронхоспазм,


 
 

Цікаве

Загрузка...