WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Сучасна концепція збалансованого вигодовування дітей. вигодовування дітей раннього віку. Принципи дієтотерапії при різних захворюваннях у дітей (ле - Реферат

Сучасна концепція збалансованого вигодовування дітей. вигодовування дітей раннього віку. Принципи дієтотерапії при різних захворюваннях у дітей (ле - Реферат

Протипоказання до раннього прикладання дитини.

З боку матері:

 • тяжкі інфекційні соматичні захворювання в стадії загострення або декомпенсації;

 • оперативне розродження;

 • кровотеча при родах;

 • тяжкий пізній гестоз.

З боку дитини:

 • оцінка за шкалою Апгар нижче 7 балів;

 • асфіксія новонародженого;

 • внутрішньочерепна родова травма;

 • гемолітична хвороба новонародженого;

 • глибока недоношеність.

При наявності протипоказань до РП або тимчасового відкладання ГрВ для збереження лактації вкрай важливо регулярне (через 3-3,5 год.) подразнення сосків і зціджування молока з молочних залоз. Для того, щоб не викликати у дитини дезорієнтацію акту смоктання і порушення природного смоктального рефлексу для догодування, потрібно використовувати не пляшечки з соскою, а чашечки або стаканчики (напр., мензурки для ліків).

Добре відомо, що навіть після декількох годувань з пляшечки з соскою дитина не може ефективно смоктати грудь матері і може навіть відмовитись від груді взагалі.

Спільне перебування матері і дитини в стаціонарі. У наказі МОЗ України №4 від 5.01.96 детально викладені положення про організацію відділень спільного перебування матері і дитини в рододопоміжних закладах України. Які головні переваги такого режиму післяпологових відділень?

 1. СП забезпечує можливість годування дитини за вимогою, що є однією з принципових фізіологічних умов становлення нормальної лактації. І навпаки, суворий погодинний регламентований режим годування дитини – основна причина втрати лактації.

 2. Значне зниження можливості виникнення і розповсюдження інфекцій у новонароджених і матерів за рахунок витіснення госпітальних штамів стафілококів нелікарняними штамами мікробів.

 3. Значне зменшення ризику таких ускладнень як патологічне згрубіння молочних залоз, лактостаз, мастит, субінволюція матки.

 4. Встановлення тісного контакту матері і дитини, формування і закріплення психологічного зв'язку, соціалізація дитини.

 5. Засвоєння матір'ю навичок по догляду за дитиною і годування грудьми, що допомагає їй після виписки зі стаціонару долати труднощі, пов'язані з грудним вигодовуванням і материнськими обов'язками взагалі.

Частота прикладань дитини до грудей при СП може досягати 10-12 разів на добу (обов'язково дотримуючись правильної техніки годування). Вкрай важливо не знімати харчове занепокоєння дитини ніяким допоюванням між годуваннями, особливо глюкозою, тим більше – штучними сумішами. У міру збільшення молока частота годувань зменшується до 7-9. Нічні прикладання особливо важливі у підтримці лактації. Тривалість годування не повинна обмежуватись при правильній техніці прикладання до грудей. Після активного смоктання груди і спорожнення її, слід запропонувати дитині другу грудь. У наступне годування слід почати з цієї ж груди.

Використання двох молочних залоз при годуванні може привести до того, що дитина не отримає "заднього", найбільш енергетично цінного молока. Тому ні в якому разі не можна швидко міняти груді при годуванні.

Вкрай важливо, щоб при впровадженні режиму СП матері і дитини, особливо в перші дні після пологів, породіллі була надана відповідна увага і професійна допомога з боку персоналу. Це є одна з провідних умов доцільності використання СП матері і дитини як головної, центральної ланки всієї сучасної системи підтримки природного вигодовування.

У разі наявності протипоказань до СП матері і дитини (наказ №4 МОЗ України, 1996р.) з метою забезпечення нормального становлення лактації доцільне впровадження індивідуального режиму вигодовування дитини.

Техніка грудного вигодовування. Гігієна жінки, яка годує.

Забезпечення правильного положення дитини біля груді і правильної техніки ГрВ – один із вирішальних чинників успіху лактації взагалі. Наслідки неправильної техніки ГрВ:

 • утворення тріщин, біль при годуванні грудьми, поява страху перед відчуттям болю, гальмування рефлексу виведення молока;

 • неефективне смоктання дитини, а отже його незадоволення, зниження маси тіла;

 • не висмоктане молоко в грудях призводить до лактостазу і зменшення його секреції;

 • розвивається т.з. "гіпогалактія";

 • наслідком утворення тріщин і лактостазу може бути мастит.

Для успішного смоктання дитина повинна в достатній мірі захоплювати грудь матері таким чином, щоб її язик надавлював на молочні синуси. Смоктання тільки соска є основною причиною виникнення проблем при становленні лактації і ГрВ.

Порушення правильної техніки годування грудьми виникають в основному при:- недосвідченості матері;

 • недосвідченості медичного персоналу;

 • годуванні дитини з пляшечки в пологовому будинку ("плутанина сосків");

 • деяких анатомічних варіантах форми сосків у матері;

 • дуже тугому сповитті дитини, обмеженості її рухів;

 • малій вазі або великому рості дитини;

 • допоювання або догодовування дитини між годуваннями.

Надання допомоги матері для засвоєння правильної техніки ГрВ складається з наступних етапів:

 1. Спокійно спостерігати, як мати годує дитину.

 2. Лагідно запропонувати матері допомогу, якщо вона її потребує.

 3. Впевнитись, що мати зрозуміла ваші пояснення і навчилась правильній техніці годування.

 4. Дайте ясні відповіді на запитання матері, яка годує.

Головні ключові моменти положення дитини біля грудей:

 1. Голова і тулуб знаходяться на одній лінії.

 2. Обличчя дитини звернуте до грудей матері, носик дитини навпроти соска.

 3. Тільце дитини близько пригорнуте до тіла матері (живіт до живота).

 4. Мати повинна притримувати все тільце дитини знизу (якщо дитина новонароджена).

Існують різні позиції для ГрВ, основні з яких наступні. Необхідно пояснити матері, які існують ознаки правильного прикладання дитини до грудей матері:

 • підборіддя торкається груді матері;

 • ротик дитини широко розкритий;

 • нижня губа вивернута;

 • щічки округлені або розтікаються на груді матері;

 • більшу частину ареоли не видно ( в основному нижню її частину);

 • мати не відчуває біль навіть при тривалому смоктанні;

 • чути як дитина ковтає молоко.

Гігієна жінки, яка годує.

Годування грудьми вимагає від жінки певних гігієнічних навичок. Це, по-перше виконання правил загальної гігієни (щоденний душ, зміна білизни). Обов'язкове ретельне миття рук перед кожним годуванням дитини. В той же час, часте (перед кожним годуванням) миття грудей, особливо з милом, непотрібне, бо воно призводить до видалення з ареоли природного секрету залоз Монтгомері, що сприяє пересушенню шкіри ареоли і сосків та утворенню тріщин.

Методи стимуляції окситоцинового рефлексу.

 1. Психологічна підтримка матері (потрібно заспокоїти жінку, надати ій впевненості в успіху лактації і годування грудьми).

 2. Практична підтримка:

 • якщо є можливість – здійснити контакт матері і дитини (шкіра до шкіри або очі в очі);

 • дати випити матері теплий напій (молоко, неміцний чай, компот, фруктовий сік тощо);

 • зігріти молочну залозу (теплий душ або компрес);

 • стимулювати соски, зробити м'який масаж молочної залози (жінка може робити це самостійно);

 • зробити жінці масаж спини (по обидва боки хребта зверху донизу).

Зціджування грудного молока руками – найбільш ефективний метод. Важливо навчити матір самостійно зціджувати грудне молоко, а не робити це за неї.

Потрібно:

 1. Ретельно вимити руки, підготувати чистий стерильний посуд.

 2. Розташувати великий і вказівний пальці з обох боків навколососкового кружечка і надавити всередину по направленню до грудної стінки.

 3. Великим і вказівним пальцями натиснути на ділянку за соском і ареолою.

 4. Натиснути з усіх боків, щоб випорожнити всі сегменти молочної залози.

 5. Зціджування молока можна здійснювати також за допомогою молоковідсмоктувачів, які можуть бути різних моделей (з гумовою грушею, поршневі, електричні).

Тривалість зціджування грудного молока залежить від показань для виконання цієї процедури.

Особлива перевага надається "вільному" режиму грудного вигодовування – за потребою дитини, а не у фіксовані години, як це було рекомендовано раніше; особливостям організації харчування і режиму життя матері-годувальниці; правильній тактиці медичних працівників при виникненні лактаційних ускладнень; термінам введення корегуючих добавок (фруктові соки, пюре) та прикорму.

Одним із важливих факторів стимулювання і правильного формування лактації в перші тижні і місяці після пологів є більш часте прикладання дитини до грудей матері, в тому числі в нічні години, що забезпечує циклічність випорожнення молочних залоз і стимулює вироблення пролактину.


 
 

Цікаве

Загрузка...