WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Сучасна концепція збалансованого вигодовування дітей. вигодовування дітей раннього віку. Принципи дієтотерапії при різних захворюваннях у дітей (ле - Реферат

Сучасна концепція збалансованого вигодовування дітей. вигодовування дітей раннього віку. Принципи дієтотерапії при різних захворюваннях у дітей (ле - Реферат

Лекція

Сучасна концепція збалансованого вигодовування дітей. вигодовування дітей раннього віку. Принципи дієтотерапії при різних захворюваннях у дітей

ПЛАН ЛЕКЦІЇ.

  1. Вступ. Значення природного вигодовування.

  2. Роль природного вигодовування для немовляти і його матері.

  3. Склад грудного молока.

  4. Будова молочної залози і регуляція лактації.

  5. Основні принципи успішного природного годування.

  6. Сучасне ведення природного годування на різних етапах лактації.

  7. Протипокази до годування грудьми з боку матері і дитини.

  8. Тактика педіатра при порушеннях лактаційної функції.

  9. Принципи змішаного та штучного годування.

Ключові слова: немовля, грудне молоко, молозиво, лактація, молочна залоза.

Природне вигодовування (ПрВ) – єдиний спосіб годування немовляти, що чинить унікальну біологічну дію на здоров'я. Найсучасніші наукові дослідження переконливо підтвердили принципову незамінимість ПрВ для оптимального розвитку дитячого організму. ПрВ виконує широке коло життєво важливих функцій не тільки поживного і захисного характеру, але й найтоншої регуляції – управління розвитком і диференціаціями різних органів і систем малюка. Протягом перших 4-6 місяців ПрВ практично повністю забезпечує дитину харчовими і біологічно активними речовинами.

Роль природного вигодовування визначається його харчовою цінністю, функцією імунобіологічного захисту та ендокринної регуляції. Важливими є особлива психоемоційна атмосфера, яка виникає між мамою і немовлям під час годування, а також віддалені наслідки ПрВ для психічного і соматичного здоров'я дитини.

1. Харчова цінність.

Перш за все грудне молоко – ідеальна їжа для немовлят. Воно дивовижно пристосовано до всіх особливостей травлення і обміну речовин кожного новонародженого малюка. Білковий, жировий, вуглеводний компоненти жіночого молока, вітаміни, мінеральні речовини – тонко і індивідуально відповідають потребам дитини, а деякі речовини, що входять до складу молока – унікальні. Це – таурин, поліаміни, карнітин, інозітол, докозогексаєнова, ейкозопентаєнова жирні кислоти. Ці речовини є ессенціально необхідними для розвитку і формування ЦНС, фоторецепторів сітківки ока та ін.

2. Захисна роль жіночого молока забезпечується вмістом у жіночому молозиві і молоці цілої низки специфічних і неспецифічних антиінфекційних факторів, секреторного імуноглобуліну А у високій концентрації, IgA, IgМ, IgG, IgE, живих клітинних елементів (нейтрофіли, макрофаги), лактоферину, лізоциму, біфідус-фактору, комплементу, парамінобензойної кислоти (захист від малярії), антистафілококового фактору та інших, які також сприяють формуванню власної повноцінної системи імунітету. Значна роль грудного молока в профілактиці харчової алергії.

3. Регуляторна роль жіночого молока пов'язується з наявністю в ньому різних гормонів (гіпоталамічних рілізинг-гормонів, гіпофізарних, тиреоїдних, стероїдних, підшлункової залози, простагландинів), ферментів (пепсину, трипсину, ліпази, амілази та ін.), ростових факторів (епідермального, інсуліноподібного, нейроросткового). Ці речовини забезпечують фізіологічний перехід від гемотрофного до лактотрофного харчування новонародженого, сприяють дозріванню в першу чергу, травного тракту дитини, запобігають перевантаженню гіпоталамо-гіпофізарної системи новонародженого, регулюють процеси асиміляції і синтезу білка.

4. Психоемоційний аспект. ПрВ відіграє важливу роль у процесах розвитку психоемоційних взаємовідносин між матір'ю і дитиною. Сьогодні саме годування грудьми розглядається як могутній емоційний стимул у процесі становлення психічних функцій дитини. Відмічено, що під час годування грудьми між матір'ю і дитиною встановлюється особлива близкість, яка зберігається на довгі роки, а по деяких даних на все життя.

Таким чином, для повноцінного розвитку дитини грудне вигодовування має надзвичайно велике значення: це контакт з мамою, звичні запахи і смаки, тілесний комфорт, задовільнення рефлексу смоктання, почуття безпеки, джерело їжі і життя, налагодження всіх функцій організму, становлення і розвиток імунної, нервової та ендокринної систем. При відсутності грудного вигодовування неможливо виростити дитину, гармонійною у всіх відношеннях.

Віддалений вплив ГрВ на здоров'я матері і дитини. Сучасними науковими дослідженнями доведено, що ризик розвитку у майбутньому ожиріння, атеросклерозу, цукрового діабету, хронічних захворювань органів травлення, а також стоматологічних порушень значно нижчий у немовлят, які годувались грудьми, ніж у дітей, які вигодовувались штучними сумішами.

ПрВ позитивно впливає на здоров'я матері. В першу чергу, сприяє нормальному перебігу післяпологового періоду (зменшує ризик кровотеч, анемії, гнійносептичних захворювань). ГрВ – це надійний фізіологічний метод запобігання непланової вагітності. Воно сприяє профілактиці мастопатій, пухлин молочних залоз, матки, яйників у майбутньому.

І нарешті, тільки годуючи дитину грудьми, жінка відчуває ні з чим незрівняне щастя материнства.

Склад грудного молока змінюється в залежності від періоду лактації: протягом перших 2-3 днів після пологів виділяється молозиво, потім – перехідне молоко, а з 2-го тижня – зріле молоко.

Кількість молозива – від 10-100 мл, в середньому – 30 мл на добу.

Щільність молозива висока за рахунок великого вмісту білку, який представлений, в основному альбумінами та імуноглобулінами. Вміст лактози, жиру і водорозчинних вітамінів значно нижчий, ніж у зрілому молоці, а жиророзчинних вітамінів та деяких мінеральних речовин (Na, Zn) – більший. Молозиво має велику енергетичну цінність (150 ккал/100мл або 628 кДж/100мл), тоді як зріле молоко – 64,5 ккал/100 мл або 272 кДж/100мл. Тому навіть невелика кількість молозива задовольняє потребу новонародженого у всіх поживних речовинах.

Молозиво вміщує такий високий рівень імуноглобулінів та інших захисних факторів, що його можна розглядати не тільки як продукт харчування новонародженого, але як біологічно активну речовину, яка забезпечує адаптацію дитини до умов позаутробного існування і захист від цілого ряду інфекцій.

Склад грудного молока може змінюватись і протягом доби, і навіть у процесі одного і того ж годування немовляти: перші порції молока містять більше білку та мінеральних речовин, останні порції – більше жирів.

У цілому ж індивідуальні коливання складу молока залежать від багатьох причин, насамперед від особливостей організму кожної жінки, її стану здоров'я, харчування, способу життя.

ГрВ являє собою трансформацію системи "мати - молочна залоза - нативне молоко - дитина". Конструкція системи змінюється (замість пуповини сосок і захват його губами дитини), та зберігається її суть – високий ступінь взаємозвязку дитини і материнського організму.

Будова молочної залози

У жінок молочні залози розташовані симетрично з обох боків від грудини між ІІІ і ІV-VІІ ребрами, індивідуально відрізняються за величиною, масою, формою. Паренхіма молочної залози має структуру альвеолярно-дольчастих комплексів, які занурені у сполучнотканинну строму і оточені густою сіткою міоепітеліальних елементів, кровоносних і лімфатичних судин, нервових рецепторів. Морфофункціональною одиницею залози є альвеоли.

Вони мають форму пухирців або мішечків, їх стінки вимощені одним шаром клітин лактоцитів, в яких і відбувається синтез елементів молока. Лактоцити своїми апікальними полюсами звернені в порожнину альвеол. Кожна альвеола оточена сіткою міоепітеліальних клітин, які мають властивість скорочуватись. До лактоцитів тісно прилягають кровоносні капіляри і нервові закінчення. Альвеоли, звужуючись, переходять в тонкий проток. 150-200 альвеол поєднані в дольки із загальним протоком більшого калібру. Дольки створюють долі (всього їх 15-20) з широкими вивідними протоками, які дещо не доходячи до соска в зоні під навколососковим кружечком (ареолою) утворюють невеликі молочні синуси. Синуси являють собою порожнини для тимчасового депонування молока і разом із крупними молочними протоками утворюють єдину систему виведення його із залози.

І сосок, і ареола мають величезну кількість нервових рецепторів, що має надзвичайно велике значення для формування рефлексів, відповідальних за утворення і виведення молока. Ареола вміщує також особливі, так звані, залози Монтгомері, які виділяють секрет з помякшуючими і дезінфекційними властивостями.

Регуляція лактації (основні фактори, які визначають нормальне становлення і розвиток лактації)

Лактація (lactacio) – виділення молока молочною залозою. Повний цикл лактації включає мамогенез (розвиток залози), лактогенез (виникнення секреції молока після пологів) і лактопоез (розвиток і підтримка виділення молока). Процес лактації, який має фази продукції і виведення молока знаходиться під контролем складного регуляторного механізму, в якому приймають участь нервова система, різні гормони, медіатори. Почавши свій розвиток ще в антенатальному періоді, молочна залоза досягає морфологічної зрілості під час вагітності. Розвиток активної форми лобуло-альвеолярного апарату, спроможного синтезувати компоненти молока, регулюється перш за все статевими гормонами (естрогенами, прогестероном, а також плацентарним лактогеном і пролактином). Останній синтезується при вагітності в гіпофізі матері і плода, плаценті. Саме тому для підготовки до майбутньої лактації велике значення має стан функції фетоплацентарного комплексу під час вагітності.


 
 

Цікаве

Загрузка...