WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Сторонні тіла лор-органів, гострий стенозувальний ларинготрахеїт (несправжній круп), гострий стеноз гортані - Лекція

Сторонні тіла лор-органів, гострий стенозувальний ларинготрахеїт (несправжній круп), гострий стеноз гортані - Лекція

Лекція

Сторонні тіла лор-органів, гострий стенозувальний ларинготрахеїт (несправжній круп), гострий стеноз гортані

ПЛАН ЛЕКЦІЇ.

  1. Сторонні тіла носа та приносових пазух.

  2. Сторонні тіла горла і стравоходу.

  3. Сторонні тіла гортані, трахеї та бронхів.

  4. Гострий стенозувальний ларинготрахеїт (несправжній круп).

  5. Гострий стеноз гортані.

Ключові слова: ніс, приносові пазухи, сторонні тіла, стравохід, гортань, трахея, бронхи, круп, стеноз, трахеостомія.

Сторонні тіла носа та приносових пазух.

Сторонні тіла носової порожнини в дітей зустрічаються дуже часто, бо діти самі або одне одному уводять у ніс різні предмети. Найчастіше зустрічаються дрібні сторонні тіла: намистинки, зерна бобових, злаків, шматочки пластмаси, вати, паперу, тощо.

Клінічна картина тіл носа та приносових пазух різноманітна. Дрібні сторонні тіла, перебуваючи в носовій порожнині, спочатку не дають ніяких симптомів і тільки через декілька днів з'являється нежить із слизо-гнійними виділеннями та запахом, утруднене носове дихання. Згодом з'являється головний біль, сльозотеча, запалення приносових пазух, подразнення шкіри біля входу в ніс та на верхній губі. Після видалення стороннього тіла всі симптоми швидко минають і настає повне видужання.

Лікування сторонніх тіл і ринолітів полягає у їх видаленні за допомогою пінцетів та носових щипців. Часто такі операції виконують амбулаторно, але якщо це виявиться безуспішним, необхідно видаляти сторонні тіла під загальним знеболюванням.

Сторонні тіла горла і стравоходу.

Звичайно сторонні тіла потрапляють в горло через рот. Це переважно риб'ячі або м'ясні кістки. Інколи сторонні тіла потрапляють у горло під час операцій та маніпуляцій (голки, уламки інструментів). Інколи сторонні тіла можуть потрапити в горло через ніс або із шлунка заповзають аскариди.

Розрізняють живі і неживі сторонні тіла горла і стравоходу. Із живих сторонніх тіл найчастіше спостерігаються п'явки, які потрапляють під час пиття води із стоячих водоймищ. Слід наголосити, що п'явки можуть проникнути в гортань, трахею, бронхи, спричиняючи клінічну картину гострого стенозу дихальних шляхів.

Найчастіше сторонні тіла застряють у нижніх полюсах піднебінного мигдалика, його дужках, язиковому мигдалику, корені язика, задній стінці горла та грушоподібних закутках. Застрявання сторонніх тіл у грушоподібних закутках є небезпечним для життя, оскільки може розвинутись абсцесс і сепсис. Слід застерегти, що потрапляння великих сторонніх тіл у гортанну частину горла дітей перших років життя є дуже небезпечним для їх життя, тому що розвивається блискавична форма стенозу гортані.

Хворі скаржаться на колючий біль під час ковтання, салівацію, а за наявності стороннього тіла в носогорлі - утруднене носове дихання. Останнє відзначається в разі великих сторонніх тіл гортаногорла. Хворі часто відчувають локалізацію стороннього тіла. Інколи вони скаржаться, що декілька місяців тому застряло стороннє тіло в горлі, воно давить, заважає ковтанню. Ці скарги свідчать про те, що в цих пацієнтів немає стороннього тіла, а є парестезії, зумовлені функціональними, рідше органічними, розладами ЦНС, і їх треба направляти на консультацію до психоневролога.

У разі тривалого перебування стороннього тіла в горлі спочатку навколо нього виникають запальні процеси, згодом можливі утворення паратонзилярних, парафарингеальних і загорлових абсцесів, флегмони бічної стінки горла, а потім розвивається сепсис із віддаленими гнійними метастазами в органи і системи організму.

Під час діагностики сторонніх тіл горла, крім фарингоскопії, риноскопії та непрямої ларингоскопії, застосовують пальцеве дослідження горла, за якого пальпуються сторонні тіла. Металеві сторонні тіла добре виявляються за допомогою рентгенологічних досліджень. Рентгенографію виконують у двох проекціях. Інколи проводять томографію.

Сторонні тіла стравоходу часто спостерігають у дітей від 1 до 5 років. Проте вони можуть бути і в дітей до 1 року, коли вони потрапляють у стравохід під час приймання їжі, що містить м'ясні чи риб'ячі кістки, фруктові кісточки. Інколи в стравохід потрапляє соска. У дітей перших років життя часто спостерігаються такі сторонні тіла: монети, гудзики, жетони, а в дітей шкільного віку - шпильки, голки, кнопки, інші канцелярські предмети.

У стравоході сторонні тілі застряють переважно в його 1-му звуженні (60-70 %), в 2-му - 20-30 %, в 3-му - 6-10 %. Вони можуть перебувати у стравоході протягом різного терміну (наприклад, монети іноді до 3 місяців). Коли розвивається ускладнення у вигляді запального процесу, хворих обстежують і виявляють сторонні тіла. Розрізняють сторонні тіла неускладнені (вони перебувають у стравоході без запальної реакції) і ускладнені (коли розвивається езофагіт, періезофагіт, проникаюча травма, медіастиніт, парез гортані, травматичні ушкодження серця, аорти). Розвивається пневмонія, плеврит, кровотеча, стравохідно-трахеальні фістули тощо.

Хворі скаржаться на утруднення або неможливість ковтання, біль у ділянці шиї та в грудній клітці, який іррадіює в міжлопаткову ділянку або руку, салівацію, кашель, блювання, утруднене дихання. За локалізації стороннього тіла в 3-му звуженні стравоходу хворі скаржаться на біль у нижній третині грудної клітки, дисфагію. У разі ускладнення сторонніх тіл стравоходу приєднуються скарги, як за основного захворювання.

Діагностика сторонніх тіл грунтується на анамнезі. Хворі скаржаться, що під час їди щось застряло в горлі, вони намагались його проштовхнути за допомогою ковтання скоринки хліба або води, але це не допомогло. Подальше вживання їжі супроводжувалося болем і дифагією.

Під час клінічного обстеження треба детально оглянути ротову і гортанну частини горла, оскільки там часто застряють сторонні тіла. Скарги хворого однакові у разі сторонніх тіл гортанної частини горла та початкової частини стравоходу. Під час непрямої ларингоскопії видно накопичення слини в грушоподібному закутку, його локальний набряк. Може бути інфільтрація ділянки черпакуватого хряща. Якщо натиснути на гортань і трахею, виникає больове відчуття. На шиї можуть бути інфільтрати. У дітей рот нерідко напіввідкритий.

Далі проводять пробу з ковтанням води. Під час ковтання в дітей змінюється вираз обличчя із-за болю, в них вимушене положення голови. Ця проба є характерною для обтурації стравоходу, а в інших ситуаціях вона не дає ефекту.

Застосовують рентгеноскопію та рентгенографію для уточнення діагнозу.

Лікування сторонніх тіл стравоходу полягає в якомога швидкому їх видаленні, щоб запобігти грізним ускладнення. Для цього застосовують щипці і пряму гіпофарингоскопію або езофагоскопію. Інші способи видалення не застосовують, зокрема гачок Кірміссона, оскільки це дуже небезпечно. Після видалення стороннього тіла організовують старанний догляд за дитиною протягом 1-3 діб, щоб не пропустити можливі ускладнення. Призначають молочно-рослинну дієту. Страва має бути не гарячою, не гострою, не солоною. Хворим з езофагітом, періезофагітом призначають антибіотики. У разі розриву стравоходу виконують езофаготомію.

Сторонні тіла гортані, трахеї та бронхів.

У гортань і нижні дихальні шляхи можуть потрапити різноманітні сторонні тіла (зерна фруктів, овочів, кукурудза, квасоля, горох, горіх, боби, м'ясні та риб'ячі кістки, намистинки, кнопки тощо). Сторонні тіла потрапляють у дихальні шляхи під час глибокого вдиху, який виникає внаслідок несподіваного падіння, переляку, сміху, кашлю. Сторонні тіла, що потрапили в ротову порожнину, можуть бути аспіровані.

За характером сторонні тіла поділяються на органічні та неорганічні; за локалізацією можуть бути в гортані, трахеї, бронхах і легенях; за наявністю ускладнень - ускладнені та неускладнені. Ускладнення можуть бути гострими та хронічними. До гострих ускладнень належать ателектаз, пневмонія, пневмоторакс, кровотеча, емфізема середостіння, до хронічних - абсцес легенів, бронхоектазія.

Залежно від клінічного перебігу виділяють блискавичні, гострі, підгострі, хронічні та латентні форми сторонніх тіл дихальних шляхів.

Сторонні тіла гортані.

Сторонні тіла гортані можуть бути великі та малі, тупі та гострі. У разі потрапляння великих сторонніх тіл у гортань виникає судомний кашель, згодом - асфіксія і смерть. Це блискавична форма клінічного перебігу сторонніх тіл гортані. Проте можуть бути невеликі гострі сторонні тіла, які застряють у слизовій оболонці зовнішнього кільця гортані. Хворі скаржаться на сильний кашель, який триває протягом кількох годин, відчуття стороннього тіла в гортані. Голос змінюється, пізніше, коли розвивається набряк гортані, утруднюється дихання.


 
 

Цікаве

Загрузка...