WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Санаторно-курортне лікування дітей з патологією органів травлення - Лекція

Санаторно-курортне лікування дітей з патологією органів травлення - Лекція

Миргород (Полтавська область) як питний курорт відомий давно, а його маломінералізована хлоридно-натрієва вода вивчена всебічно. Ця вода містить у собі мікроелементи, деякі органічні речовини. Широко використовується при захворюваннях органів травлення, які супроводжуються зниженою кислотністю і секрецією. Своєю мінералізацією вона більше підходить дітям, ніж дорослим.

Слов'янськ (Донецька область) відомий хлоридно-натрієвими розсолами, які розводять до 10-20-30-40 г/л і застосовують у вигляді ванн при захворюваннях опорно-рухового апарату, нервової системи, органів кровообігу. Маломінералізовані сульфатно-хлоридно-натрієво-кальцієво-магнієві води використовуються для пиття при супутній патології органів травлення. Цей курорт має і мулову грязь з високими лікувальними властивостями при наведених вище хворобах.

Одеса є курортом, тому що тут активно використовується клімато-таласотерапія, море, лікувальні грязі, лиманолікування і мінеральні води. Останні є маломінералізованими хлоридно-гідрокарбонатно-сульфатно-натрієвими водами (Куяльник). Вони можуть успішно застосовуватися у дітей з різними хронічними захворюваннями органів травлення.

Південний берег Криму (Батилиман-Ласпі, Форос-Мелас, Оливи, Кастрополь, Голуба затока, Симеїз, Алупка, Місхор, Лівадія, Ялта, Массандра, Гурфуз, Фрунзенське, Чарабах, Алушта, Семидвір'я) є найбільш теплим районом України. Основними природними факторами є клімат, море, сонце, іншими факторам відводиться допоміжна роль. Тому сюди, насамперед, необхідно направляти дітей з хронічними захворюваннями бронхолегеневої системи і нирок (гломерулонефрит), хоч ефективним буде також лікування захворювань опорно-рухового апарату, нервової і серцево-судинної систем.

Західний Берег Криму (Євпаторія, Саки) розташований у степовій частині Кримської області на березі Каламітської затоки Чорного моря і відомий чудовими піщаними пляжами, лікувальними муловими грязями, мінеральними водами. Хоч останні не є вагомим компонентом у лікуванні дітей, вони ніби спеціально створені для них. Маломінералізована хлоридно-гідрокарбонатно-натрієва вода, може успішно використовуватися при всіх захворюваннях органів травлення, особливо гастроудоденальної зони, пієлонефриті, сечокам'яній хворобі і сечокам'янім діатезі. Основними показаннями для лікування на цих курортах є захворювання опорно-рухового апарату, нервової і серцево-судинної системи, органів дихання.

Південно-східне побережжя Криму (Феодосія, Планерське). Тут основним фактором у лікуванні дітей є клімат і море. Крім того в Феодосії є мінералізована сульфатно-хлоридно-кальцієво-магнієво-натрієва вода.

Застосування санаторно-курортного лікування при захворюваннях кишково-шлункового тракту у дітей.

Санаторно-курортне лікування основних нозологічних форм:

Хронічний гастрит: комплексне лікування включає всі види санаторно-курортного лікування. Вплив мінеральних вод на секреторну функцію шлунку залежить від часу прийому по відношенню до прийому їжі:

  • при підвищеній секреторній функції води призначають по 150-200 мл за 1-1 год до їди,

  • при зниженій - за 15-30 хв. до їди.

Більш мінералізовані води (Єсентуки №17) стимулюють секреторну функцію, менш мінералізовані (смірновська, слав'янівська) – гальмують секреторну функцію шлунку. Воду п'ють безпосередньо у джерела по 1 склянці три рази в день на протязі всього курсу лікування. При гіперсекреції воду п'ють швидкими ковтками, при недостатній функції – повільно. При недостатній секреторній функції в поєднанні з проносами воду треба підігріти до 40-44 С і об'єм знизити до - попереднього.

При гастритах із зниженою секреторною функцією показані хлоридні, натрієві і гідрокарбонатно-хлоридні води, які містять вуглекислоту. При гастритах з підвищеною секреторною функцію показані мало- і середньо-мінералізовані води – гідрокарбонатно-натрієві, гідрокарбонатно-натрієво-кальцієві, сульфатно-кальцієво-мангієво-натрієві тощо.

При хронічних гастритах з вираженим больовим синдромом показана пелоїдотерапія (ілово-сапропелева і торфяна грязь з t – 38-42 10-20 хв. через день № 10-12 у вигляді аплікацій на надчревну ділянку). Одним з ефективних фізичних факторів є індуктотермія епігастральної ділянки, а також синусоїдальні токи з апарату Ампліпульс.

При збереженій секреторної функції можна використовувати ультразвук.

Виразкова хвороба шлунку і 12-палої кишки.

Підходи до лікування мінеральними водами такі, як при хронічному гастриті з підвищеною секреторною функцією. У внекурортних умовах воду слід підігрівати. Пелоїдотерапія – найоптимальнішим є використання грязевих аплікацій при t – 38-40, парафінові аплікації теж використовують, але вони менш ефективні.

Використовують також ванни із мінеральних вод, хлоридно-натрієві, родонові, хвойно-родонові, 10 процедур в невеликій концентрації при t – 36-37.

Дієта №1 або №5.

Захворювання кишківника. Хронічні коліти.

Використовують води Єсентуки № 17, ботолінська?, решта не доходять до товстої кишки. При схильності до закрепів необхідно використовувати більш мінералізовані та прохолодні води, при підвищеній моторній функції – теплі (t - 40-45) води з низькою мінералізацією в невеликій кількості. В останні роки використовують промивання кишківника мінеральною водою, що знимає інтоксикацію, вимиває запальні елементи та патологічну кишкову флору, а також токсини (важкі метали).

Пелоїдотерапія також є досить ефективною або у вигляді аплікацій на живіт, або у вигляді електрофорезу.

Не показано санаторно-курортне лікування хворим з вираженим ерозивним або виразковим процесом у кишківнику, підозрою на онкопатологію.

Із фізіопроцедур використовується хвильова терапія – Луч-58, електрофорез з 2-5% розчином новокаїну, діадинамічні токи, тощо. Дієта 4, 4а, при кишковому стазі 3 і 3б.

Захворювання печінки і жовчевивідних шляхів.

При хронічному гепатиті призначається дієта №5 або 5а, мінеральні води середньої або малої мінералізації з переважанням іонів гідрокарбонату, хлору, сульфату натрія і кальція, t – 42-44 по 150-200 мл три рази в день за 30 хв. або 1 годину до їди в залежності від секреторної функції. Використовуються також сульфідні ванни невеликої концентрації, грязеві аплікації на праве підребер'я з t – 38-44, 15-20 хв. № 8-10 через день, а також фізіотерапія: індуктотермія, гальванізація, ампліпульс, електрофорез з грязю.

Хронічні холецисто-холангіти.

Мінеральні води із слабою або середньою мінералізацією, вуглекислі гідрокарбонатно-натрієво-кальцієві, вуглекислі гідрокарбонатно-хлоридні, сульфатно-кальцієві, магнієво-натрієві, тощо t – 42-45 по - -1 стакану три рази на день № 22-24. Використовують внутрішній дренаж: натще дають 1-2 стакана гарячої води і укладають на правий бік з грілкою на 30-60 хв., можна додати - чайної ложки сульфата магнезії або карловарської солі. Грязелікування, індуктотермія, гальванізація як і при хронічному гепатиті, що чередується з вуглекисло-сульфідними, сірчано-лужними, соляно-лужними, вуглекисло-сульфідними та іншими ваннами.

Захворювання підшлункової залози.

Санаторно-курортне лікування проводити тільки в стадії повної ремісії. Рекомендуються води переважно малої мінералізації з врахуванням супутньої патології шлунка. Для зняття больового синдрому використовують 2-4% розчин новокаїну з спазмолітиками: но-шпа, папаверин, платіфілін. При супутній патології ЖВШ використовують сірчано-кислу магнезію. Застосовують також дециметрові хвилі (Ромашка), сантиметрові (Луч-2), ультразвук в імпульсному режимі.

ЛІТЕРАТУРА.

  1. Курортология и физиотерапия. В 2 т. Т.2. /Под ред. В.М. Боголюбова. – М.: Медицина, 1985. – С. 120-167.

  2. Руководство по физиотерапии и профилактике детских заболеваний. – М.: Медицина, 1987. С 245-271.


 
 

Цікаве

Загрузка...