WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Санаторно-курортне лікування дітей з патологією органів травлення - Лекція

Санаторно-курортне лікування дітей з патологією органів травлення - Лекція

Температура грязьової аплікації залежить від віку дитини, загального стану організму, ступеня важкості захворювання і площі поверхні тіла, на яку її накладають. Тому коливання температури можуть бути значними – від 36 до 44С. При місцевих грязьових аплікаціях (грязьові „шкарпетки", „рукавички") у дітей середнього віку в кінці курсу лікування температура грязі при аплікації може доходити до 43-44С. Навпаки, у дітей дошкільного і молодшого шкільного віку при обширних грязьових аплікаціях температура грязі для процедур нижча – 36-38-40С. Щадяче грязелікування (температура грязі – 36 – 38 – 40 С) призначають ослабленим дітям з мінімальними проявами активності запального процесу при обширних аплікаціях (ділянка живота і поясниці, грудна клітка). Крім того, призначаючи пелоїдотерапію, завжди слід враховувати індивідуальну реакцію хворої дитини, через те рекомендується на початку лікування використовувати грязі більш низької температури.

Тривалість грязелікувальної процедури, як правило, не перевищує 8-12 хв. Перші аплікації повинні тривати до 8тхв, далі тривалість процедури збільшують до 12 хв.; при обмежених грязьових аплікаціях, призначуваних при захворюваннях органів руху і опори, тривалість процедури може збільшуватися до 15 і навіть 30 хв. Тривалість грязьових процедур – до 20 хв.

Грязелікування протипоказане в період загострення, при наявності різкого болю, геморагічних проявах, підвищенні температури тіла, прискоренні ШОЕ.

Дітям, яким протипоказане звичайне грязелікування, а також ослабленим хворим (анемія, виражене відставання в масі тіла і рості) і при поганій індивідуальній переносимості призначають гальваногрязь, яка переноситься легше, ніж звичайна. Температура грязі – 40-42С, густина гальванічного струму – 0,04 – 0,05 мА/см2, тривалість процедури – 15-20 хв.

З великою долею впевненості можна стверджувати, що навряд чи є ще одна країна у світі з таким багатством і різноманітністю природних факторів, як Україна.

Закарпаття відзначається неповторним за своєю красою пейзажем, чудовими кліматичним умовами, багатством мінеральних джерел.

Поляна має декілька свердловин з вуглекислотою (1,7 – 2,0 г/л)гідрокарбонатно-натрієвою водою середньої мінералізації (9,5-11,0 г/л), яка містить у собі мікроелементи і йод, бром, фтор, залізо. Хоч багато вважає ці мінеральні води аналогами „Боржомі" (з цим важко погодитися), остання програє Поляні Квасовій за багатьма параметрами – в ній майже в 2 рази менше вуглекислого газу, в 1,5 рази менша мінералізація, значно менший спектр мікроелементів. Її використання для внутрішнього і зовнішнього вжитку при хронічних захворюванням органів травлення ефективне сьогодні і має майбутнє.

Голубине має декілька свердловин вуглекислої (1,5-1,7 г/л), гідрокарбонатно-натрієвої води, в основному малої мінералізації (4,5-6,8 г/л), зі значною кількістю бору (40 мг/л) і незначною – фтору (0,0036 мг/л). Ці води широко використовуються як безпосередньо із джерела, так і після розливу (Луганська №1, Луганська №2). Цей курорт треба вважати перспективним для хворих дітей з хронічною патологією органів травлення і обміну речовин.

Шаян має шість типів мінеральних вод:

 1. вуглекисла, кремнієва, мало мінералізована гідрокарбонатно-хлоридно-натрієва вода. Вона може використовуватися як при захворюваннях органів травлення, так і при захворюваннях шкіри і сечовивідних шляхів, обміну речовин, шкіри (зовнішнє застосування);

 2. вуглекисла, кремнієва, маломінералізована гідрокарбонатно-хлоридно-натрієво-кальцієва вода. Показаннями для її внутрішнього вжитку є хронічні пієлонефрити, сечокам'яна хвороба і сечокам'яні діатези, пієлоцистити, цукровий діабет, ожиріння, захворювання органів травлення;

 3. вуглекисла, кремнієва, середньомінералізована гідрокарбонатно-натрієва вода. Незважаючи на високий вміст вуглекислоти, вона слабо лужна. Якщо вилучити вуглекислоту, то утвориться приблизно 1-процентний природний розчин соди з лікувальним вмістом кремнію. В дитячій практиці її можна використовувати для ванн і особливо як антацид на висоті травлення (через 40-60 хвилин після їди) всередину;

 4. вуглекисла вода. Через те, що вона слабомінералізована лікувальні властивості забезпечуються вуглекислотою. За мінералізацією і складом вона ідентична звичайній побутовій воді. Отже, з усіх наведених вод вона найменш цінна, основне її використання – ванни, хоч буде корисною і при хронічних захворюваннях нирок і сечовідних шляхів, обміну речовин (всередину).

 5. вуглекисла гідрокарбонатно-хлоридно-натрієва середньої мінералізації вода. Вона може бути використана для пиття при захворюваннях органів травлення у дітей середнього і старшого шкільного віку;

 6. вуглекислий залізисто-бромний хлоридно-натрієвий розсіл, який може в розчиненому вигляді використовуватися для ванн при захворюваннях опорно-рухового апарату.

Кваси мають три основні типи мінеральних вод:

 1. вуглекисла хлоридно-гідрокарбонатна високої мінералізації вода із збільшеним вмістом миш'яку і заліза;

 2. слабомінералізована (на рівні звичайної питної води), вуглекисла, залізисто-миш'якова, гідрокарбонатно-хлоридно-натрієво-кальцієва вода;

 3. маломінералізована вуглекисла гідрокарбонатно-хлоридно-натрієво-кальцієва вода із збільшеним вмістом метаборної кислоти і заліза. Всі три типи мінеральних вод застосовуються для ванн при захворюваннях опорно-рухового апарату і нервової системи.

Синяк характеризується наявністю слабо сульфідних, слабомінералізованих сульфатно-кальцієвих вод.

Трускавець (Львівська область) має світову славу завдяки Нафтусі. Лікувальні води цього курорту можна об'єднати в 4 групи:

 1. Слабомінералізовані (на рівні звичайних питних) води з високим вмістом специфічних органічних речовин, бутімноподібних речовин (масла, смоли, асфальтен), мікроелементів – типу Нафтусі. Ця вода є ефективною при хронічних пієлонефритах, пієлоциститах, сечокам'яній хворобі, сечокам'яних діатезах, захворюваннях печінки і жовчновивідних шляхів.

 2. Середньомінералізовані хлоридно-сульфатно-натрієві і сульфатно-хлоридно-натрієво-магнієві води. Ці води користуються на курорті меншою популярністю, ніж Нафтуся, однак вони можуть бути використані при гастродуоденітах, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, колітах. Застосовуються також для ванн.

 3. Міцні розсоли є основою для одержання солі "Барбара", яка використовується для дуоденальних дренажів і як проносне.

 4. Маломінералізована сульфатно-натрієво-кальцієва вода практично не використовуєть-ся, тому що за ступенем вивчення і популярністю не може конкурувати з Нафтусею. Однак за своїм хімічним складом вона підходить для використання при захворюваннях органів травлення, особливо гепатобіліарної системи.

Східниця (Львівська область) має великі запаси лікувальної води, аналогічної Нафтусі за фізико-хімічними, мікробіологічними, фізіологічними і лікувальними властивостями. Крім того, є залізисті слабомінералізовані води, які наближаються до дистильованої води. У дітей вони могли б бути ефективні при анеміях, ексудативно-катаральних діатезах, хронічних ентероколітах. Середньомінералізовані гідрокарбонатно-натрієві води використовуються при хронічних захворюваннях гастродуоденальної зони.

Східниця – один із наймолодших питних курортів України – має на даний час, як видно із наведеного, цілком різні три типи мінеральних вод.

Моршин (Львівська область) багатий запасами розсолів, із яких розсолів джерела №1 (хлоридно-сульфатно-натрієво-магнієвий) і джерела №6 (сульфатно-хлоридно-натрієво-магнієво-калієвий) використовується для пиття, тюбажів.

Немирів (Вінницька область) багатий сульфідною сульфатно-гідрокарбонатно-кальцієвою маломінералізованою водою. Вона використовується для зовнішнього вжитку, переважно для ванн. Причому така концентрація для дітей є високою, і її треба розводити в 2,5-3 рази. Показання – захворювання опорно-рухового апарату, шкіри, органів кровообігу, периферичної і нервової системи.

Хмельник (Вінницька область) – найбільш відомий курорт на Україні, який має природні слабомінералізовані води, що використовується для зовнішнього вжитку при захворюваннях опорно-рухового апарату, периферичної нервової системи, органів кровообігу. Мінералізація цієї води ідентична питній.


 
 

Цікаве

Загрузка...