WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Санаторно-курортне лікування дітей з патологією органів травлення - Лекція

Санаторно-курортне лікування дітей з патологією органів травлення - Лекція

Вуглекисла лікувальна мінеральна вода містить не менше 1 г/л вуглекислого газу. Такі ванни справляють механічну і тактильну дію завдяки безлічі дрібних газових пухирців, що посилює гальмівні процеси. Вони викликають почервоніння шкіри тепловою дією, впливом вуглекислоти на шкіру і проникненням її через шкіру (до 30 мг за 1 хвилину) з наступним утворенням біологічно активних речовин (гістаміну, серотоніну, ацетилхоліну та ін.). капіляри розширюються, кількість їх збільшується, загальна швидкість кровотоку зростає на 30%-40%, сповільнюється ритм серця приблизно на 6-8 ударів, збільшується маса циркулюючої крові, підвищений систолічний тиск знижується, поліпшуються показники ЕКГ і ФКГ, активізується водний, сольовий, вуглеводний, білковий та інші види обміну речовин. Вуглекислота, що надходить у кров через шкіру і дихальні шляхи, проявляє подразнюючу дію на хеморецептори судин і дихальний центр, збільшує глибину дихання, легеневу вентиляцію, дихальний коефіцієнт, поліпшує окислювально-відновні процеси, посилює дисоціацію оксигемоглобіну, в кінцевому підсумку покращується обмін речовин. Така сприятлива дія вуглекислої ванни на серцево-судинну і бронхолегеневу системи проявиться лише в тому випадку, якщо вона буде адекватною стану організму. Навпаки, холодна ванна у легко збудливої хворої дитини спричинить зворотний ефект, який приведе до помітного погіршання її стану і перебігу патологічного процесу. Хоч дія вуглекислої води добре вивчена при захворюваннях серцево-судинної системи і органів дихання, наведений ефект від її застосування можна використати при будь-якому хронічному захворюванні у дітей. Тому показанням для призначення вуглекислих ванн є, насамперед, наслідки ревмокардиту, судинні дистонії за гіпо- і гіпертонічним типом, вроджені бронхіальні захворювання у період стійкої ремісії. Однак, вони можуть бути корисними і при інших хронічних захворюваннях, де наявні зміни з боку кардіореспіраторної системи, обміну речовин.

Слід відзначити, що вуглекислі води діють при їх зовнішньому використанні не тільки вуглекислотою, температурою, але й хімічним складом води, комплексною взаємодією води, вуглекислоти і хімічних речовин.

Сульфідні (сірководневі) лікувальні мінеральні води містять не менше 10 мг/л загального сірководню (у вільному, напівзв'язаному і зв'язаному станах). Розрізняють слабі сульфідні води (вміст сульфідів від 10 до 50 мг/л), середні (від 50 до 100 мг/л) і міцні (понад 100 мг/л). Сірководень має виражену фармакологічну дію, яка проявляться в почервонінні шкіри при концентрації його понад 50 мг/л, особливо при 100 і більше мг/л. Гіперемія посилються до 7-10 хвилин і, на відміну від вуглекислих ванн, супрводжується підвищенням температури шкіри на 0,5-1,5 С. Відзначається посилення регенераторних процесів у шкірі, прискорення росту епітелію, розсмоктування інфільтратів. Цим обґрунтовується призначення сульфідних мінеральних ванн при шкірних захворюваннях.

Сірководень проникає в кров'яне русло через шкіру і в меншій мірі - через дихальні шляхи, викликаючи різні реакції в організм. Він стимулює утворення гістаміноподібних речовин, проникає через клітинні мембрани, впливає на реакційну здатність сульфгідрильних груп тіолових ферментів амінокислот, посилює тканинне дихання, активує систему анаеробних дегідрогеназ, ферменти декарбоксилювання, ліполітичні ферменти, покращує співвідношення ДНК і РНК, сприятливо впливає на всі види обміну речовин, імунологічні показники. Проте, високі концентрації сірководню (200 мг/л і більше) блокують дисульфатні зв'язки в організмі, викликаючи несприятливі реакції організму, в т.ч. і з боку патологічного процесу. Через те дітям навіть старшого віку не призначають сульфідних ванн з високою концентрацією сірководню (понад 150 мг/л).

Радонові лікувальні мінеральні води містять радон і продукти його розпаду не менше 134 Бк/л (3,64 нКі/л, або 10 одиниць Махе). Вміст радону в мінеральних водах курортів нашої країни, як правило, невисокий - до 1480 Бк/л (40 нКі/л, або 100 одиниць Махе). На думку акад. В.І.Вернадського життя в біосфері підтримується двома джерелами енергії - сонячним випромінюванням і атомною енергією природних радіоактивних елементів. Останні постійно знаходяться в організмі людини, тварин, в рослинах, бо без них немислимий нормальний розвиток. Радонові процедури можна вважати альфа-терапією, тому що на долю альфа-частин при розпаді радону і його дочірніх продуктів приходиться 92 % всієї увібраної організмом енергії.

Радонова ванна переноситься добре, ускладнень не дає. Прониклий через шкіру і дихальні шляхи (до 0,5 % розчиненого у ванні) радон через декілька годин після закінчення процедури виводиться з організму.

Зовнішнє застосування радонових мінеральних вод у вигляді ванни сприятливо впливає на органи кровообігу (подовження діастоли, поліпшення метаболічних процесів у міокарді, зниження підвищеного систолічного тиску, збільшення систолічного і хвилинного об'ємів крові, прискорення кровотоку), центральну і вегетативну нервову систему (болезаспокійлива і седативна дія, поліпшення сну, посилення гальмівних процесів, покращання процесів регенерації і трофіки), функцію кори наднирників, підвищує реактивність організму,

Радонові лікувальні мінеральні води досить розповсюджені, як правило, вони слабо- або маломінерадізовані (Хмельник, Білокуриха, П'ятигорськ та ін.).

Хлоридні натрієві лікувальні мінеральні води є найбільш розповсюдженими (підземні мінеральні джерела, води морів, морських лиманів, солоних озер). В дитячому віці ці води, переважно малої (2-5 г/л) і середньої (5-15 г/л) мінералізації, використовується для ванн. На думку В.Т. Олефіренко (1978), пороговою концентрацією, при якій проявляється чітка дія хлоридних натрієвих ванн, є 10 г/л. Слід відзначити, що чистих хлоридних натрієвих вод, особливо підземних, не буває. Крім натрію хлориду, вони містять калій, кальцій, магній, літій, сірководень, вуглекислий газ, іони сульфату, гідрокарбонату та ін. Тому, коли йде мова про хлоридні натрієві води, то розуміють значну перевагу іонів натрію і хлору над іншими хімічними компонентами води. У зв'язку з цим і дія таких вод не однотипна.

Для лікування дітей широко використовуються морські ванни, які належать до хлоридних натрієвих. Мінералізація води різних морів неоднакова: Світовий океан ( всередньому) - 35 г/л. Середземне море - 38, Чорне море - 16-18, Каспійське море - 13, Азовське - 3-8, Балтійське - 3-6 г/л.

Морські ванни підвищують психоемоційний тонус, стимулюють обмін речовин, характеризуються тонізуючою дією, збуджують центральну і вегетативну нервову систему, поліпшують показники гемодинаміки. Хлоридними мінеральними водами, які використовуються з лікувальною метою, багаті численні озера і лимани нашої країни.

В даний час клініко-експериментальними дослідженнями доведена доцільність використання лікувальних мінеральних вод при всіх хронічних захворюваннях органів травлення, пієлонефриті, сечокам'яній хворобі, метаболічних нефропатіях, обмінних захворюваннях (цукровий діабет, ожиріння), у фазі ремісії. Перспективним є вивчення внутрішнього їх застосування при хронічних гломерулонефритах, захворюваннях бронхіальної системи, ревматоїдних хворобах. Можна сказати так: їх ефективність можлива там, де порушені обмінні процеси, гормональний і імунологічний гомеостаз.

Питне застосування мінеральних вод є одним із важливих компонентів комплексної терапії дітей із захворюваннями органів травлення, нирок і сечових шляхів, порушеннями обміну речовин. Залежно від характеру патологічного процесу у хворого лікар має можливість вибирати ті чи інші мінеральні води. Так, при захворюваннях шлунка, кишок, печінки і жовчних шляхів, що супроводжується підвищеною кислотністю і шлунковою секрецією, краще призначати мінеральні води з переважанням іонів гідрокарбонату - Лужанська, Поляна Квасова, Боржомі та ін. При захворюваннях у дітей з пониженою кислотністю і шлунковою секрецією рекомендуються мінеральні води з переважанням іонів хлору (Миргородська, Арзнінська та ін.) або з великою кількістю цих іонів (Єсентуки №4 і №17). При захворюваннях печінки і жовчних шляхів хороші результати дає вживання мінеральних вод із вмістом іонів сульфату (Нафтуся, Моршинка, Слав'янівська та ін.). При переважному ураженні печінки більш ефективно призначати Желєзноводські мінеральні води (Слав'янівське, Смирновське джерела), а при переважному ураженні жовчних шляхів – Єсентуки №4 і Нафтуся.


 
 

Цікаве

Загрузка...