WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Санаторно-курортне лікування дітей з патологією органів травлення - Лекція

Санаторно-курортне лікування дітей з патологією органів травлення - Лекція

Певне значення для впливу на організм мінеральних вод має їх температура і активна реакція (рН).

Температура мінеральних вод залежить від глибини їх залягання - на кожні 33 метри заглиблення від поверхні землі температура підвищується на 1°С. Наприклад , вважають, що мінеральна вода Слов'янського джерела в Железноводську (температура 55 С) бере свій початок на глибині 1,5 км. Звичайно, ці розрахунки приблизні, якщо врахувати можливість охолодження мінеральної води при виході на поверхню землі, а також змішування її з іншими холодними водами. Більша частина мінеральних вод зберігає постійність своєї температури і мінералізації, причому в тим більшій мірі, чим глибше їх залягання.

Найбільш доцільно пити воду безпосередньо із джерела і тієї температури, яку вона має при виході. Це стосується, на нашу думку, мінеральних вод Єсентуки № 4 і № 17, трускавецьких мінеральних вод (Нафтуся, джерела №1 і №2) та ін. Однак, при больовому синдромі і хронічному тонзиліті з частими загостреннями мінеральну воду слід завжди давати підігрітою. Це стосується і деяких вод, що мають низьку температуру (наприклад, температура Дарсунського джерела наближається до 0 °С). Не можна також відразу пити (без охолодження) мінеральні води з дуже високою температурою (більше 50°С). При цьому необхідно в холодну воду джерела додавати гарячу воду цього ж джерела, а не підігрівати її. Особливо це стосується мінеральних вод, де основним діючим началом є органічні речовини. Крім того, мінеральні води із джерела мають "нативні" властивості, які почасти змінюються при нагріванні.

Залежно від температури мінеральні води ділять на: 1) холодні - температура нижча 20 °С; 2) теплі - температура від 20 до 37 °С; 3) гарячі - температура від 37 до 42 °С і 4) дуже гарячі - температура понад 42 °С.

Тепер вивчається значення органічних речовин (гуміни, бітуми, речовини типу фенолів, вуглеводні нафтового походження, нафтенові кислоти), що містяться в мінеральних водах.

Величина реакції (рН) мінеральних вод визначається ступенем дисоціації в них кислот і їх взаємодією з газами і, насамперед, з вуглекислим газом. Мінеральні води кислої реакції мають „дубильну силу" (сприяють згортанню білків), а лужної – сприяють набуханню колоїдів, збільшують еластичність тканин і т.ін. Якщо питна вода має значення рН близько 7,0, то рН мінеральних вод коливається від 1,0 до 9,5. Розрізняють мінеральні води:

а) сильнокислі – рН=3,5; б) кислі – рН=3,5-5,5; в) слабо-кислі – рН=5,5-6,8; г) нейтральні – рН=6,8-7,2; д) слаболужні – рН=7,2-8,5; г) лужні – рН=8,5.

Вуглекислий газ обумовлює слабокислу реакцію мінеральних вод. Через те неправильно іменувати вуглекислі гідрокарбонатно-натрієві (Боржомі) і хлоридно-гідрокарбонатно-натрієві (Єсентуки) води „лужними" і „соляно-лужними". Нейтральні і слаболужні води належать переважно до сульфідних і вод з підвищеною мінералізацією, а лужна реакція характерна найчастіше для слабомінералізованих азотних терм.

Механізм дії мінеральних вод при внутрішньому або зовнішньому вживанні надзвичайно складний. Серед багатьох лікувальних мінеральних вод немає ідентичних. Через те загальні закономірності дії мінеральних вод відомі краще, а особливості впливу лікувальної води вивчені менше.

Дія курортних факторів може бути місцевою (антацидна дія мінеральних вод, вплив вдихуваного повітря на стан дихальних шляхів, бактерицидна та інша дія сонячних променів і т.п.), гуморальною (всмоктані в шлунково-кишковому тракті складові частини мінеральної води, поглинуті складові частини морського чи гірського повітря легенями, прониклі через шкірні покриви і слизові оболонки складові частини мінеральної води, пе алоїдотерапія і та ін.) і, нарешті, рефлекторною (будь-який курортний фактор, діючи на екстра- або інтерорецептори, викликає реакцію-відповідь). Не цьому етапі відбувається трансформація зовнішніх подразників у внутрішні. Через те зміни на першому етапі, викликані курортними факторами, не є специфічними. Серед шляхів прикладання курортних факторів на перше місце треба поставити рефлекторний шлях, на друге – гуморальний і на третє – місцевий.

В подальшому функціональні зміни проявляються неоднаково з боку різних органів, що залежить не тільки від характеру курортного фактора, але й від вихідного стану органів і систем дитини. Функціональні зміни нервової і ендокринної систем обумовлюють зрушення ферментативно-обмінних, процесів, які сприяють значному підвищенню захисних сил організму (при нерозумному застосуванні курортних факторів можна сподіватися й зворотної дії) з подальшою ліквідацією або зменшення як загальних проявів з боку різних органів, так і з боку первісно пошкодженого органа. І, нарешті, одержані результати спрямованої (адекватно підібраного комплексу лікування) дії можна розцінювати як специфічні або неспецифічні для даного конкретного захворювання.

При хронічній патології дитячого віку це досить поширене явище, тому що воно сприяє підвищенню захисних і компенсаторних механізмів хворого організму. Хімічний склад мінеральної води має першочергове значення, впливаючи макро- і мікроелементами, органічними речовинами і газами. При наявності газів їх дія зводиться не тільки до хімічних властивостей, але газові пухирці, осідаючи на шкірі, ковзаючи і перемішуючись, відриваючись від поверхні шкіри і знову утворюючись, служать своєрідними подразниками тактильних рецепторів і викликають відповідні реакції. Саме занурення у ванну спричиняє ряд корелятивних реакцій, спрямованих на підтримку нормального рівня життєдіяльності, супроводиться відчуттям втрати ваги і полегшує рухи.

Температура води ванн може сприяти холодовому і тепловому подразненню, викликаючи зміни хімічної і фізичної терморегуляції в організмі. Хворий організм найкраще переносить індиферентні (35-36С) і теплі (37-38С) ванни, тому вони не обтяжливі для систем і органів дитини. Навпаки, вони зменшують збудливість нервової системи і виявляють седативну дію. Теплі ванни розширюють судини, знижують тонус м'язів, зменшують больову чутливість, впливають на обмінні процеси.

Ванни призначаються після адаптації дитини до нових умов (через 2-5 днів), починаючи з короткої тривалості (5-6 хвилин) і збільшуючи до 10-12 хвилин. На початку курсу лікування ванни призначають через 2 або 1 день, в кінці курсу можна збільшувати частоту - 2 дні підряд ванни, один день перерва. Кількість ванн обумовлена патологією, віком і тривалість перебування дитини на курорті (вік 6 до 8-10 і навіть 15). Наприклад, при захворюваннях опорно-рухового апарату, де мінеральні ванни є основною частиною комплексного лікування, кількість ванн може доходити до 15. Навпаки, при захворюваннях органів травлення вони не посідають провідного місця, і їх кількість зменшується до 6-10 процедур.

Головний шлях, через який виявляє свою дію зовнішнє застосування мінеральних вод, - .це шкіра з безліччю механо-. хемо-, термо-, баро- і осморецепторів. Крім рецепторного впливу, мінеральна вода сприяє утворенню у шкірі активних біологічних речовин. Деякі складові частинки її проникають через шкірний покрив і впливають на загальний стан організму. Меншою мірою дія мінеральних ванн здійснюється через проникнення водяних парів і газів у дихальні шляхи під час приймання процедури, через зоровий, нюховий і слуховий аналізатори, що беруть участь в утворенні умовнорефлекторних реакцій.

Мінеральні ванни слід приймати в першій половині дня, коли в організмі відбувається основні обмінні процеси з високою активністю адаптаційних гормонів. Інтервал між прийманням їжі і ванни повинен бути не менше 1 години. На приймання ванни дитину треба настроїти, вона не повинна бути втомленою, спітнілою, збудженою. Тому перед ванною рекомендується 10-хвилиний відпочинок. У ванні хворому необхідно створити зручне, напівлежаче, розслаблене положення з витягнутими вздовж тулуба руками, з наданням тілу стійкості. Дзеркало води знаходиться на рівні пахвових ямок. Після ванни дитина повинна відпочивати від 30 (в першу половину лікування) до 20 (в другу половину лікування) хвилин. В день приймання мінеральної ванни не рекомендуються тривалі екскурсії, масивні лікувальні процедури (грязьові аплікації та ін.).


 
 

Цікаве

Загрузка...