WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Смерть і трупні зміни - Реферат

Смерть і трупні зміни - Реферат

Реферат на тему:

Смерть і трупні зміни

Зміст:

  1. Поняття смерті, її види та фази...................................с.3

  2. Соматична смерть...................................................с.4-10

  3. Молекулярна смерть................................................с.10-15

  4. Судово-медичні аспекти пересадження органів і тканин...с.15-16

  5. Список використаної літератури.................................с.17

Поняття смерті, її види та фази

Смерть — зловісна тема для всіх нас. Образи, що їх багато хто асоціює з нею — Стара з косою, скрипучі гроби, кінцівки скелетів, плакучі верби та надгробки, — часто дуже нервують, якщо не жахають. З дитинства ми навчені поєднувати усміхнені черепи та вибілені кістки зі смертю та злостивими духами— щось, що лишається з нами на все життя.

Та смерть є просто притаманною частиною життя і природи. Дерева в'януть та вмирають. Тварин забивають, щоб нагодувати тих, хто стоїть вище у харчовому ланцюгу. Клітини наших тіл вмирають кожного дня, і їх заміняють нові.

Смерть — це незворотна втрата якостей живої матерії, інакше кажучи, смерть є припиненням життя. В момент смерті тіло зупиняє свої механізми життя і більше ніколи не починає їх знов.

В судовій медицині прийнято розрізняти 2 категорії смерті:

1.Насильницьку, що наступила внаслідок дії на організм різних факторів зовнішнього середовища;

2.Ненасильницьку як результат різних захворювань.

До роду насильницької смерті відносять:

1.вбивство, 2.самовбивство, 3.нещасний випадок.

До роду ненасильницької відносять:

1.скоропостижна смерть, 2.смерть через недоношеність дитини, 3.смерть від старості.

Визначення виду смерті пов'язано із рядом факторів, що мають спільне походження чи механізм дії на організм, тобто – конкретні причини смерті.

Види ненасильницької смерті включають конкретні захворювання різних органів і систем: серцево-судинної, ЦНС, шлунково-кишкового тракту, органів дихання, інфекційні захворювання, захворювання ендокринної системи, інші захворювання.

Види насильницької смерті:

1.Смерть від механічних пошкоджень (від вогнестрільних, транспортних травм, падіння з висоти, пошкодження гострими та судовими предметами);

2.Смерть від кисневого голодування внаслідок механічних причин (повішання, удушення петлею, руками, здавлення грудини та живота, закриття дихальних шляхів сипучими та рідкими речовинами, закриття рота та носа);

3.Смерть від дії отруйних речовин;

4.Смерть від дії критичних температур;

5.Смерть від ураження атмосферним чи електричним струмом;

6.Смерть від зміни атмосферного тиску.

Вид насильницької смерті та її причини – поняття різні. Вид смерті визначається характером зовнішнього впливу на людський організм, а причина смерті – певні зміни, що стались в організмі внаслідок цих зовнішніх впливів.

Існує дві основні фази смерті:

1. соматична смерть, а саме припинення життєвих процесів, і

2. молекулярна смерть, а саме прогресуюче розкладання тіла.

Соматична смерть

Наше тіло складається з мільярдів клітин, і всі вони потребують два важливих компоненти щоби жити: кисень та енергію. Кисень, що подається до цих клітин нашої кров'ю, використовується в комплексних біохімічних процесах, в яких задіяні глюкоза та жирні кислоти, для синтезу аденозину трифосфату (АТФ), який, розпадаючись, вивільняє величезну кількість енергії.

Оскільки кисень критичний елемент для клітинної системи, втрата кисню є критичною теж і, без швидкого поновлення постачання кисню, призводить до клітинної смерті та розкладання.

Перше, що стається, коли людина помирає, це припинення функціонування серця. Оскільки функцією серця є підтримування кровообігу у циркуляторній системі, коли серцебиття припиняється, також припиняється циркуляція крові. В той же час людина припиняє дихати, що зупиняє постачання свіжого кисню у систему. Без постачання кисню клітини починають гинути одна за одною.

Першими помирають клітини, чутливі до рівня кисню — гангліонарні клітини центральної нервової системи, відповідальні за передачу інформації в тілі. Смерть мозку — смерть частин стовбура мозку, відомих як життєві центри, що задіяні в обслуговуванні респіраторних та циркуляторних систем, — стається за лічені хвилини кисневого голоду. Далі слідує смерть менш чутливих клітин. Процеси кисневого обміну цих клітин загалом припиняються, хоч деякі хімічні процеси кисневого обміну можуть тривати години після смерті. Врешті решт, однак, коли температура тіла падає, і накопичуються продукти розпаду, ці процеси припиняються теж.

Супутні ознаки смерті

Прямі ознаки

I. Блідість та втрата шкірної еластичності

II. Зміни в очах (окулярні ознаки)

1. Сегментація кров'яних прожилок сітківки — в межах години по смерті. Жилки кров'яних судин в очах стають нерегулярними та грудкуватими, оскільки червоні кров'яні тільця збираються в грудки, скупчуючись навколо диску зорового нерва та переливаючись за його западину. Це стає більш помітним зі зменшенням руху крові, а коли кров зупиняється повністю, прожилки залишаються незмінними. Ця ознака присутня не завжди.

2. Втрата тиску в очах (внутрішньо-окулярне напруження) — в межах 24 годин по смерті.

3. Чорні плями на склері (Tache noire de la sclrotique) — до 2-х днів по смерті. Ця ознака має місце тільки якщо очі лишаються відкритими після смерті. Цятки — зазвичай трикутні, але інколи круглі чи овальні — з'являються на роговиці, зазвичай розвиваються на зовнішньому боці, поступова прогресуючи на внутрішній. На початку вони зазвичай жовті, та потім стають коричневими, а далі чорними.

ІІІ. Млявість основних м'язів

М'язи втрачають форму та контур, тіло розплющується в зонах контакту з поверхнею, на якій лежить — зазвичай в області лопаток, сідниць та ікр. Це відомо як "контактне розплющення". На цей час, м'язи ще в змозі реагувати на електричні стимули.

Зміни, що стаються за перші 12 годин

І. Algor mortis (Охолодження тіла)

Нормальна температура тіла людини 37°С. Оскільки людське тіло постійно втрачає тепло в процесах випромінювання, конвекції та випаровування, тепло має постійно виробляться тілом в метаболічних процесах, які допомагають підтримувати потрібну температуру, необхідну для життєвих ферментних функцій. Тож коли стається смерть, виробництво тепла припиняється, і тіло охолоджується, допоки не приймає температуру оточуючого середовища.

Багато чинників впливають на охолодження тіла. Загальна помилка вважати, що охолодження тіла відбувається за Ньютоновим законом охолодження. Більш того, така саме загальна помилка вважати, що температура тіла є нормальною на момент смерті.

На охолодження тіла впливають:

1. Середовище — тіло охолоджується швидше у холодному, сирому середовищі з вентильованим повітрям, ніж у жаркому, сухому приміщенні.

2. Поза тіла, статура та відкрита поверхня тіла — чим більша площа відкритої поверхні, тим швидше охолодження тіла. Зареєстровано, що м'язова активність теж може допомогти визначити швидкість охолодження — тіло, чиї м'язи витратили запас глікогену, можуть продукувати малу кількість тепла, розщеплюючи глікоген, а тому охолоджується більш швидко. Худі тіла, а також тіла дітей чи підлітків охолоджуються швидше, аніж тіла гладких дорослих, що визначається коефіцієнтом площі тіла до його ваги. Крім того, гладке тіло холоне повільніше завдяки ізоляції, яку надає підшкірний жир.

3. Одяг — одяг і покривала зазвичай створюють ізоляцію, яка перешкоджає охолодженню.

4. Температура тіла під час смерті — температура тіла під час смерті може бути нормальною чи ненормальною в залежності від причини смерті. Пошкодження тепло-регуляторних центрів, спричинене містковим крововиливом і подібними ушкодженнями, а також важкими інфекціями можуть призвести до того, що температура тіла досягне 40°С на момент смерті. Більш того, вибухові інфекції можуть призвести до того, що температура тіла навіть зростатиме ще декілька годин після смерті.


 
 

Цікаве

Загрузка...