WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Постобтураційний біль при ендодонтичному лікуванні - Реферат

Постобтураційний біль при ендодонтичному лікуванні - Реферат

Реферат на тему:

Постобтураційний біль при ендодонтичному лікуванні

Біль після пломбування кореневого каналу — часте ускладнення ендодонтичного лікування. Постобтураційний (післяопераційна) біль обумовлений попаданням в біляверхівкову тканину розчинів, матеріалів, особливо інфікованих пошкодженням їх інструментами. Виявлення післяопераційного болю — обов'язковий елемент оцінки найближчих результатів ендодонтичного лікування. Але, як правило, дослідники обмежуються тільки констатацією її наявності або відсутності.

Повнообертаючі інструменти, що прийшли на зміну файловим, обіцяють сприятливіший перебіг післяопераційного періоду.

У справжньому дослідженні проведена оцінка частоти і якості постобтураційного болю залежно від різних причин, але головним чином — від способу препарування кореневого каналу що повнообертаються профайламі versus традиційних К- і Н-стильних інструментів.

Матеріал і методи

Дослідження проведене у 100 хворих (40 чоловіків і 60 жінок) у віці від 20 до 63 років. Ендодонтичні вилікувано 151 зуб, запломбовано 264 канали. За одиницю дослідження приймали лікування 1 зуба. При препаруванні каналів по методиці степ-бек використовували К-рімери, К- і Н-файли. Застосовували файлінг — подовжній рух ендодонтчного інструменту з реципрокним обертанням в межах 45-180°. Мінімальне розширення каналу — 25, максимальне — 40. При препаруванні по методу краун-даун інструментами, що повнообертаються, — профайламі з конусностью 04 і 06 — використовували електричний мікромотор із швидкістю обертання 250-400 об/мин. Оброблено 40 зубів (54 канали). Для лікування 39 зубів (75 каналів) застосували набір файлів джіті-ротарі з наконечником Try Auto ZX. Робоча довжина визначалася по діагностичній рентгенограмі і електронним методом за допомогою апекслокаторов Lumen (Литва) і Root ZX (Morita). Остаточне положення майстрового штифта в каналі контролювали рентгенологічно.

Систему каналу заповнювали силерамі Endometason (Septodont), Topseal (Densply) і стандартними гутаперчевими штифтами методом латеральної конденсації (2-4 штуки). У каналах, оброблених по методу краун-даун, канал заповнювався силером з одиночним гутаперчевим штифтом (MetaDentalCorp.), відповідним конусності останнього інструменту профайлового типу.

Враховувався апікальний рівень обтурації каналу: не "до верхівки" — 2 мм і більш від рентгенологічного апекса, "до верхівки" — 0-1 мм від верхівки і "за верхівку" — невеликий надлишок матеріалу в периапикаль-ном просторі.

Післяопераційний біль контролювали альтернативним і балльним способом оцінки протягом 1 -3 діб після пломбування канта із застосуванням спеціальної анкети (табл. 1).

При аналізі постобтураційного болю, окрім способу препарування, враховували підлогу пацієнта, зуб (верхній або нижній, одноканальний або багатоканальний, з живою або загиблою пульпою, з гострим або хронічним перебігом запалення), сеансность лікування, апікальний рівень обтурації каналів.

Таблиця 1 Кількісна оцінка болю

Симптом

Зуб хворів у спокої? (да/нет) 2/0

Якщо так, сила болю (слабка, помірна, сильна) 1/2/3

Чи є болі при тому, що накушує? (да/нет) 1/0

Якщо так, сила болю (слабка, помірна, сильна) 1/2/3

Вночі прокидався (прокидалася) через біль? (да/нет) 2/0

Приймав (приймала) анальгетики? (да/нет) 2/0

Скільки пігулок? 1-3/4-9/10 і більш 1/2/3

Анальгетики знімали болі повністю, на 6-8 ч, 2-4 ч 1/2/3

Протягом скількох днів зберігалися болі? 1-3/4-5/6 і більше 1/2/3

Результати і обговорення

Після ендодонтчного лікування 151 зуба тільки менша частина хворих (34,4%) відчувала післяопераційний біль. У балах вона оцінювалася від 0 до 14, в середньому 5,5.

Мала місце явна різниця в сприйнятті післяопераційного болю чоловіками і жінками (табл. 2).

Це виразилося як в частоті, так і в оцінці її інтенсивності. Слід визнати, що інтенсивність постобтураційного болю невелика, і чоловіки частіше нехтували багатьма дрібними деталями, що характеризують її, на відміну від пунктуальніших жінок.

Верхні і нижні зуби не розрізнялися по частоті і якості постобтураційного болю (табл. 3).

Частота виникнення післяопераційного болю в зубі у принципі пропорційна числу запломбованих в ньому каналів — больових одноканальних зубів було в 2 рази менше, ніж багатоканальних (t = 6,3) — табл. 4.

При верхівковому періодонтіті на відміну від пульпіту оператор при препаруванні системи каналу працює з інфікованим матеріалом. У цих випадках слід чекати посилення постобтураційних болів. Така тенденція простежується (29% "больових" зубів з живою пульпою і 48% — з мертвою), але достовірної відмінності між групами не знайдено (табл. 5). Можливо, певну роль зіграло "вирівнювання інфіцированнос-ті" через те, що оперативні маніпуляції, у тому числі і при живій пульпі, здійснювалися без рубердама.

Більшої була залежність від перебігу запального процесу в пульпі і верхівковому періодонте (гостре і загострення хронічного проти хронічного і норми). Гостре запалення або загострення хронічного процесу.

Примітка.

За односеансноє лікування приймали тільки ендодонтічеськую терапію-відновлення коронкової частини зуба могло відбуватися під час інших (інших) відвідин.

Односеансноє лікування мало явну перевагу перед многосеансним з погляду частоти післяопераційного болю (відповідно 29,6 і 53%). Ця відмінність підтверджена статистично альтернативним способом оцінки і оцінкою в балах (табл. 7).

При заверхушечном пломбуванні болі спостерігалися достовірно частіше, ніж при недоверхушечном і доверху-шечном (60 і 29% відповідно). Проте в якісній оцінці болю відмінностей між групами не було (табл. 8). Дійсно, незначне надмірне пломбування системи каналу сприяло появі болю в післяопераційному періоді, але на її інтенсивності позначалося помірно.

Ми чекали, виходячи з даних виробників, ослаблення післяопераційних болів при препаруванні каналу по методиці краун-даун в порівнянні з класичною степ-бек, але не припускали, що різниця виявиться такою значущою (табл. 9). Такий успіх пояснюється тим, що U-стильні інструменти при повному обертанні забезпечують вихід тирси назовні по спіральних канавках робочої частини профайлов. Обертання профайла перш за все попереджає проштовхування вмісту каналу в околоверхушечниє тканині, що має місце при традиційному файлінге -продольном (вперед-назад) русі ендодонтчного інструменту.

Надмірне пломбування "за верхівку", як показано вище (див. табл. 8), також може бути причиною післяопераційного болю. Проте, статистичне значення такої "помилки" значно менше, ніж значення відмови від тих, що повнообертаються профайлов в поєднанні з методикою краун-даун.

Висновки

Застосування інструментів (профайлов і файлів джіті-ротарі), що повнообертаються, в поєднанні з методикою краун-даун в 2 рази знижує частоту і вираженість послеоператівной болю. Післяопераційний біль частіше зустрічається при многосеансном ендодонтічеськом лікуванні і ендодонтічеськом лікуванні багатоканальних зубів.

Сучасні інструменти для ендодонтії від фірми EMS SA, Швейцарія.

Ендодонтічеськіє системи ультразвукових стоматологічних апаратів серії "Пьезон" виробництва швейцарської фірми EMS SA забезпечують одночасну механічну і хімічну обробку кореневих каналів зубів. Поєднання контрольованих мікропроцесором ультразвукових коливань частотою до 32 тис. Гц і дії хімічних речовин (наприклад, гипо-хлориту натрію) результативно для наступних цілей:


 
 

Цікаве

Загрузка...