WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Судово-медична експертиза потерпілих, обвинувачених та інших осіб - Реферат

Судово-медична експертиза потерпілих, обвинувачених та інших осіб - Реферат


Реферат на тему:
Судово-медична експертиза потерпілих, обвинувачених та інших осіб
План
1. Підстави, організація, методика проведення і документація експертизи потерпілих, обвинувачених та інших осіб..
2. Експертиза стану здоров'я, штучних хвороб та самоушкоджень.
3. Експертиза при статевих злочинах.
1. Підстави, організація, методика проведення і документація експертизи потерпілих, обвинувачувачених та інших осіб
Судово-медична експертиза живих осіб - найбільш ранній і частий вид експертизи, який становить понад 80 % усієї роботи експерта. Ст.76 КПК України передбачає обов'язкове проведення експертизи живих осіб у випадках: встановлення характеру і тяжкості тілесних ушкоджень; установлення статевої зрілості; визначення віку.
Однак практика показує, що підстав для експертизи живих осіб значно більше, ніж їх передбачає закон.
Це такі підстави:
Підстави для експертизи Для визначення
При хворобах та ушкодженнях: 1.Факту, характеру і тяжкості тілесних ушкоджень.
2. % стійкої утрати працездатності.
3. Агравацій і дезагравацій при ушкодженнях і хворобах.
4. Симуляції і дисимуляції при ушкодженнях і хворобах.
5. Калічення членів і штучних хвороб.
6. Рубців.
7. Загального стану здоров'я.
8. Зараження венеричними хворобами.
Статеві стани: 1. Статевої зрілості.
2. Статевої недоторканості.
3. Репродуктивної здатності.
4. Вагітності.
5. Пологів і абортів (недавніх і давніх).
6. Спірного статевого стану (гермафродитизму).
7. Спірного батьківства, материнства, заміни дітей.
Статеві злочини: 1. Згвалтування (насильницького статевого акту).
2. Розпусних дій.
3. Мужолозтва.
4. Статевих зносин з особою, яка не досягла статевої зрілості.
5. Зараження венеричними хворобами.
З інших приводів: 1. Віку.
2. Тотожності особи (ідентифікації).
3. Стану і ступеня сп'яніння.
Обстеження живих осіб здійснюється, як правило, у відділах судово-медичної експертизи потерпілих, обвинувачених та інших осіб чи в кабінетах судово-медичної експертизи в поліклініках загального типу. У деяких випадках експертиза може бути проведена в лікарнях (якщо потерпілий перебуває на стаціонарному лікуванні), інколи - в кабінеті слідчого, приміщенні міліції, в місцях позбавлення волі, в залі судового засідання, тобто в тих випадках, коли немає потреби використовувати спеціальне обладнання. Рідко вона може проводитись вдома у підекспертного, якщо за станом здоров'я особа не може з'явитися для обстеження. Таку експертизу, щоб уникнути можливих звинувачень експерта в неправильних чи незаконних діях, доцільно проводити в присутності представника судово-слідчих органів. Взагалі при проведенні експертизи має право бути присутнім представник органу дізнання, слідства чи суду, за винятком випадків обстеження осіб іншої статі, пов'язаних з оголенням тіла.
Підставою для проведення обстеження є подання працівників ОВС, а для проведення експертизи - постанова слідчого чи ухвала суду. В цих документах повинні бути викладені попередні дані про обставини справи, а також поставлені конкретні питання, на які очікується відповідь експерта.
Проведення експертизи з ініціативи адміністрації закладів і підпри-ємств, юридичної консультації, громадських організацій і приватних осіб не допускається. Лише в особливих випадках, які вимагають термінового обстеження (наприклад, при згвалтуванні), якщо своєчасне отримання постанови про проведення експертизи неможливе, судово-медичне обстеження потерпілих може, як виняток, проводитись за заявою потерпілих, їх законних представників чи посадових осіб.
Перед проведенням експертизи необхідно обов'язково встановити особу за паспортом чи іншим документом з фотокарткою, який замінює паспорт. Це продиктовано тим, що на експертизу можуть приходити підставні особи. При відсутності документа особа посвідчується представником органу дізнання, слідства, про що робиться помітка у висновках експерта. У тих випадках, коли особа підекспертного не може бути встановлена, він повинен бути сфотографований, а фотознімки повинні бути наклеєні на експертний документ чи його дублікат.
Експертизу осіб, які не досягли 16 років, слід проводити в присутності батьків, дорослих, які їх замінюють, чи вчителів.
Методика проведення експертизи визначається приводом, з якого вона проводиться, метою і завданнями експертизи. Природно, що кожний вид експертизи має своєї особливості. Поряд з цим можна відзначити ряд спільних елементів у методиці проведення експертизи, а саме:
- ознайомлення з обставинами справи;
- вивчення медичних документів, які подаються у вигляді оригіналів;
- опитування підекспертного;
- обстеження підекспертного;
- проведення спеціальних досліджень;
- складання експертного документа - висновків експерта або акта судово-медичного обстеження.
Ці документи повинні повністю відбивати те, що було виявлено у підекспертного і давати науково обгрунтовані відповіді на поставлені питання. Бажано ілюструвати документи фотографіями, схемами, малюнками. Вони складаються у двох примірниках рідною мовою без вживання спеціальних медичних термінів, без помарок, виправлень і скорочення слів. Висилаються за запитом органів розслідування чи суду, а копія залишається у експерта. На руки особі документи не видаються.
2. Експертиза стану здоров'я, штучних хвороб та самоушкоджень
Визначення стану здоров'я в судово-медичній практиці, як правило, проводиться у таких випадках:
1. При неявці особи за викликом слідчого чи суду, чи при відмові давати показання через хворобу або пред'явлення у зв'язку з цим медичного документа про захворювання, який викликає сумнів у його достовірності.
2. В ув'язненого, який відмовляється працювати, при наявності скарг на стан здоров'я.
3. При відстрочці виконання вироку про засудження особи до позбавлення волі, виправно-трудових робіт чи інших мір покарання з приводу важкої хвороби до її вилікування, а також при вагітності і після пологів.
4. При ухиленні від чергового призову на дійсну військову службу і при ухиленні військовослужбовців від служби.
5. При визначенні потреби в санаторно-курортному лікуванні,

 
 

Цікаве

Загрузка...