WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Питання, які вирішуються при дослідженні крові, волосся, сперми, слини та інших виділень організму людини - Реферат

Питання, які вирішуються при дослідженні крові, волосся, сперми, слини та інших виділень організму людини - Реферат

батьківства залишається все ж таки експертизою виключення, а не встановлення батьківства. Тільки в деяких випадках, коли дитина і передбачуваний батько мають в крові дуже рідкий антиген, який зустрічається, наприклад, один раз на кілька мільйонів випадків, експерт має право твердити, що данийчоловік - батько дитини.
Експертиза спірного батьківства має ряд особливостей, які враховуються при її проведенні. Так, якщо дитині, матері чи передбачуваному батькові переливали кров, то антигени перелитої крові деякий час можуть викривляти дійсну групу крові. У таких випадках необхідно проводити дослідження не раніше визначеного строку після гемотрансфузції, який залежить від кількості перелитої крові.
Слід враховувати і те, що вираженість групових антигенів деяких систем крові в перші місяці життя дитини досить низька. Тому, щоб уникнути експертних помилок, такі дослідження повинні проводитись не раніше, ніж дитині виповниться півроку, а у випадках народження недоношеної дитини - і того більше.
Сьогодні в практику при проведенні експертизи спірного батьківства, окрім дослідження групових антигенів крові, впроваджується гетиноскопічний метод дослідження, який був розроблений в 1985 році англійським вченим А.Дж. Джеффересом і дозволює встоновити індивідуальну належність біологічного зразка, в т.ч. і крові.
Метод базується на тому, що дезоксирибонуклеїнова кислота (ДНК)як носій спадкової інформації має індивідуальну будову окремих ділянок своєї молекули. Ці ділянки називають гіперваріабельними. Структура ДНК роміщується в ядрах клітин, складаються з молекул.Спадкова інформація молекул ДНК, а отже, і будова гіперваріабельних ділянок, властива не тільки крові, і й іншим органам і тканинам тіла конкретної людини, причому ці ділянки зберігаються упродовж всього життя, збегігаючись тільки в однояйцевих близнюків. Виходячі з цього метод генотипоскопічної ідентифікації є найбільш універсальним.
Методика дослідження генотипоскопочним методом досить складна. Вона дозволює порівнювати смуги розміщення фрагментів ДНК в кровіматері, дитини та відповідача і дуже точно й однозначно стверджувати або заперечувати походження дитини від конкретного батька і матері.
Безумовно, цей метод досить надійний і ефективний, тим більше, що він дає змогу досліджувати будь-які тканини людського організму і вирішувати питання ототожнення особи не тільки у випадках спірного батьківства, але і при проведення експертизи речових доказів біологічного походження.
Судово-медична експертиза волосся може вирішити ряд питань:
1. Чи є доставлені для дослідження об'єкти волоссям?
Волосся відрізняється від різних волокон, ниток, інших об'єктів тим, що має характерну будову. Це питання вирішується макро- і мікроскопічним дослідженням. У волосині розрізняють корінь - внутрішню частину, яка міститься в шкірі, і стрижень - зовнішню частину, розміщену над шкірою. Корінь - це волосяна цибулина, яка має складну будову. В стрижні волосини розрізняють три шари: зовнішній (кутикула), середній (кірковий) і внутрішній (мозковий - серцевина). У кірковому шарі міститься різна для кожної людини кількість пігменту, яка надає волоссю різного кольору. Наявність цих структурних елементів свідчить про те, що об'єкт є волоссям.
2. Належить волосся людині чи тварині?
Ознаки, які відрізняють волосся людини від волосся тварин, виявляються при мікроскопіюванні. Краї волосся людини рівні з дрібною зубчастістю, у волосся тварин вони нерівні з великими зубчиками, що пояснюється розміщенням клітин кутикули. Кора волосини людини складає основну її масу, у тварин кора волосинки тонка, а основну її масу складає серцевина (мозкова речовина). Зерна пігменту у волоссі людини маленькі і не утворюють великих скупчень, які є у волоссі тварин. Розміщуються зерна пігменту у волоссі людини переважно у периферійній частині кіркового шару, а у волоссі тварин - у центральних ділянках кори волосини і нерівномірно по довжині стержня. Серцевина волосини людини складається із дрібних клітин, які щільно прилягають одна до одної, внаслідок чого структура її не виявляється. Клітини серцевини волосся тварин мають визначену систему розміщення, між серцевиною і корою є повітреносні простори, що надає волосині характерної структури. У людини серцевина волосини, як правило, не перебільшує 1/3 його товщини (але не тонша 0,04 см). На протязі волосини вона може кілька разів перериватися і мати вигляд окремих острівків. Серцевина волосся тварин, як правило, має вигляд неправильного тяжа (за винятком кореня і верхівки) рівномірної товщини.
Визначення того, якій тварині належить волосся, базується на особливостях будови їхньої кутикули і серцевини, для чого волосся зрівнюють із зразками чи таблицями атласів волосся. Але визначити вид тварини, від якої взято волосся, вдається не завжди (приблизно в половині всіх експертиз). Для розрізнення волосся людини і тварини, крім морфологічних особливостей будови волосини, застосовують і емісійний спектральний аналіз, який виявляє різний вміст деяких макро- і мікроелементів.
3. Визначення регіональної належності волосся.
Для цього досліджують довжину, форму, товщину, а також форму поперечного зрізу волосини. Форма поперечного зрізу волосини голови - крула чи овальна; волосини вусів, бороди, бакенбардів та із ніздрів - нерідко трикутні чи багатокутні, а форма зрізу волосини лона чи проміжності - ниркоподібна. Має значення вигляд кінців волосся (периферійний кінець, ніколи не стрижених волосин голковидно сточений чи мітлоподібно розщеплений), специфічні накладення на волосини та інші особливості.
4. Належність волосся чоловікові чи жінці.
Для цієї мети досліджують клітини волосяного влагалища з метою виявлення тілець Барра (статевого хроматину). Виявлення великого проценту баропозитивних клітин свідчить про те, що волосся належить жінці. Відсутність чи виявлення таких клітин у невеликій кількості свідчить про належність волосся чоловікові. Для визначення статі запропоновано вивчення у волосинах деяких макро- і мікроелементів, що здійснюється хімічним, емісійним, спектральним, атомно-адсорбційним та іншими методами, а також за наявністю чи відсутністю особливих флуоресцуючих тілець, характерних для клітин чоловічої статі.
5. Інколи слідчому важливо встановити, випало волосся чи воно вирване. Вирвані волосини можуть свідчити про боротьбу, самооборону чи про яке-небудь насилля.
Вирване волосся від такого, що випало, відрізняється в основному станом цибулини. Цибулина волосини, що випала, колбовидно-круглої форми, ороговіла, суха, з гладеньким краєм, без клітинних елементів і оболонок влагалища, на нижній поверхні немає заглибини для волосяного сосочка. Цибулина життєздатного (вирваного) волосся складається із життєдіяльних клітин, нижня поверхня її має заглибину для волосяного сосочка, частина цибулини може

 
 

Цікаве

Загрузка...