WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Жіночий таз. Плід як об’єкт пологів - Реферат

Жіночий таз. Плід як об’єкт пологів - Реферат

сантиметровою стрічкою вимірюють відстань від верхівкисереднього пальця до відзначеної точки зіткнення ребра долоні з нижнім краєм симфізу.
Діагональна кон'югата дорівнює в середньому 13 см. Якщо кінцем витягнутого пальця мис крижової кістки досягнути не вдається, вважається, що розмір діагональної кон'югати близький до норми.
Для встановлення істинної кон'югати з розміру діагональної кон'югати треба відняти 1,5-2 см, в залежності від обводу променево-зап'ястного суглоба: при обводі 15 см - 1,5 см, а при 16 см і більше - 2 см.
Основні зовнішні розміри таза і діагональну кон'югату вимірюють у всіх без винятку вагітних і роділь.
Якщо при дослідженні основні розміри не відповідають нормі і виникає підозра на звужений таз, проводять додаткові вимірювання.
Додаткові розміри таза
Попереково-крижовий ромб (ромб Міхаеліса) являє собою площину на задній поверхні крижів, верхній кут якої складає поглиблення під остистим відростком п'ятого поперекового хребця, бокові кути відповідають задньо-верхнім вістям клубових кісток; нижній - верхівці крижів; зверху і зовні ромб обмежується виступами великих спинних м'язів, знизу і зовні - виступами сідничних м'язів. Ромб Міхаеліса має два розміри: поздовжній - між верхнім і нижнім його кутами (11 см), поперечний - між бічними кутами (9 см). Сума поперечного та повздовжнього розмірів ромба Міхаеліса відповідає розмірові зовнішньої кон'югати.
Бічна кон'югата вимірюється тазоміром від передньо-верхньої до задньо-верхньої ості клубової кістки одноіменного боку, дорівнює 14,5 см.
Косі розміри таза вимірюються для визначення його асиметрії. Для цього порівнюють відстань між такими точками:
1) від середини верхнього краю симфізу до задньо-верхньої ості гребня клубових кісток справа і зліва; ці розміри дорівнюють по 17 см з обох сторін;
2) від передньо-верхньої ості однієї сторони до задньо-верхньої ості протилежної сторони і навпаки. Цей розмір дорівнює 21 см;
3) від остистого відростка п'ятого поперекового хребця до передньо-верхньої ості правої і лівої клубових кісток. Цей розмір дорівнює 18 см.
У симетричному тазі всі косі розміри однакові. Різниця між косими розмірами однієї сторони до косих розмірів протилежної сторони більша за 1,5 см свідчить за асиметрію таза.
М'яка частина малого тазу
Промежина (perineum) утворює дно таза, закриваючи вихід з нього. В акушерстві поняття промежини більш вузьке ніж в анатомії, де промежиною називають проміжок між задньою спайкою статевих губів і переднім краєм заднього проходу.
В утворенні дна малого таза приймає участь дві діафрагми - тазова і сечостатева.
М'язи тазового дна складаються з трьох шарів.
Поверхневий (зовнішній) шар складають такі м'язи: сіднично-печеристий (m. ischiocavernosus) - починається від сідничного бугра і вплітається в тканини клітора; цибулино-губчастий (m.bulbocavernosus) - починається від сухожильного центру промежини і прикріплюється до стінок піхви; зовнішній м'яз, що стискує задній прохід (m. sphineter ani externum) - починається в ділянці верхівки куприка, охоплює задньопрохідний отвір і вплітається в сухожильний центр промежини; поверхневий поперечний м'яз промежини (m. transversus perinei superfacialilis) - починається від сідничного бугра і закінчується у сухожильному центрі промежини.
Середній шар м'язів тазового дна складається з сечостатевої діафрагми, яка у вигляді трикутника розташована між лобковим зчленуванням і сідничними кістками. Вона утворена м'язом, що стискує сечовивідний канал (m. Sphincter uretrae internum) і глибоки поперечним м'язом промежини (m. transversus perinei profundus).
Внутрішній шар м'язів тазового дна називається діафрагмою таза. Це міцний парний м'яз, що піднімає задній прохід (m. levator ani), який складається з м'язових пучків: лобковокуприкового (m. pubococcygeus) та клубовокуприкового (m.iliococcygeus). Куприковий м'яз (m.ischiococcygeus) є рудиментарним, починається від седалішних остей і прикріплюється до нижніх хребців крижової кістки та куприка.
Плід, як об'єкт пологів
На голівці плода розрізняють шви: (лобний, стрілоподібний, вінцевий, ламбдоподібний ) та тім'ячка ( велике мале та по два бічний з кожного боку).
Лобний шов знаходиться між лобними кістками, стрілоподібний - між тім'яними. Вінцевий - між обома лобними та обома тім'яними, а лямбдо подібний - між двома тім'яними та потиличною кісткою.
Велике тім'ячко (переднє) знаходиться між задніми частинами обох лобних та передніми частинами обох тім'яних кісток і являє собою сполучнотканинну пластинку ромбоподібної форми. Мале тім'ячко ( заднє) має форму трикутника і знаходиться між задніми частинами обох тім'яних кісток та потиличною кісткою.
Велике і мале тім'ячко з'єднує стрілоподібний шов.
Бокові тім'ячка знаходяться: передні - між лобною та скроневою і клиноподібною кістками, заднє - між скроневою, тім'яною та потиличними кістками. У зрілого плода вони закриті.
На голівці плода розрізняють розміри і відповідні їм обводи:
- прямий розмір (d.fronto-occipitalis) від перенісся до найбільш виступаючої точки потилиці, дорівнює 12 см, обвід голівки circumferencia fronto-occipitalis дорівнює 35см.
- великий косий розмір (d.mentooccipitalis) від підборіддя до найбільш віддаленої точки потилиці дорівнює 13,5 см. Відповідний йому обвід дорівнює 41 см.
- малий косий розмір (d.subboccipito-bregmaticus) від підпотиличної ямки до середини великого тім'ячка дорівнює 9,5 см. Відповідний йому обвід дорівнює 32 см.
- середній косий розмір (d.subboccipito-frontalis) від потиличної ямки до можі волосистої частини лоба дорівнює 10 см. Відповідний йому обвід дорівнює 33 см.
- вертикальний розмір (d.sublingvabregmaticus). від середини великого тім'ячка до під'язикової кістки дорівнює 9,5 см; обвід голівки при цьому дорівнює 33 см.
- великий поперечний розмір (d.biparietalis) між найбільш віддаленими точками тім'яних горбиків.
- малий поперечний розмір (d.bitemporalis) між найбільш віддаленими точками вінцевого шва дорівнює 8 см.
- поперечник тазової ділянки (d.intertrochanterica) дорівнює 9,5 см Відповідний обвід дорівнює 28 см.
- поперечник плечового пояса (d.biacronialis) дорівнює 12 см. Обвід цього розміру 35 см.
Ознаки зрілості плода
- Зріст зрілого плода більше 47 см.
- Маса тіла зрілого плода більше 2500 г.
- Пупкове кільце розташоване на середині між лоном та мечоподібним відростком.
- Шкіра рожева, здорова, розвинута. Сироподібна змазка знаходиться тільки в пахових та пахвинних складках шкіри.
- Нігті прикривають кінці фалангів пальців.
Література
1. Справочник по акушерству и гинекологии / Степанковская Г.К., Тимошенко Л.В., Михайленко Е.Т. и др.; под ред. Г.К. Стспанковской. - К.: "Здоров'я", 1997. - С. 187-190.
2. Дуда И.В., Дуда В.И. Клиническое акушерство. - Минск, -1997. - С. 80-92.

 
 

Цікаве

Загрузка...