WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Ізоантигенна несумісність крові матері та плода. Патологія періоду новонародженості. Асфіксія новонародженого. Токсико-септичні захворювання новонарод - Реферат

Ізоантигенна несумісність крові матері та плода. Патологія періоду новонародженості. Асфіксія новонародженого. Токсико-септичні захворювання новонарод - Реферат

центральної нервової системи (білірубінова енцефалопатія):
- Неонатальна асфіксія.
- Ацидоз.
- Недоношеність.
- Гострий гемоліз.
- Неадекватна терапія неонатальної жовтяниці або її відсутність.
- Гіпоальбумінемія.
Основні принципи ведення новонароджених з жовтяницею
Дослідження на допологовому етапі та в ранньому післяпологовому періоді
" Наантенатальному етапі усім вагітним жінкам слід визначити групу та резус-належність крові [В].
" Негайно після народження дитини від матері з Rh-негативною приналежністю слід взяти кров з пуповини новонародженого для визначення групи крові та її резус-належності. Якщо у дитини визначається резус-позитивна приналежність крові, слід додатково провести пряму пробу Кумбса [В] та визначити рівень білірубіну з набраної пуповинної крові.
" При народженні дитини від жінки з невідомою групою та резус-приналежністю крові в дитини слід взяти кров з пуповини для визначення її групи та резус-приналежності [В], прямої проби Кумбса та рівня білірубіну.
" При народженні дитини від жінки з групою крові 0 (І) та резус-негативною приналежністю слід взяти кров з пуповини новонародженого для визначення групи крові [С]. Якщо у дитини визначається будь-яка група крові, окрім 0 (І), слід додатково визначити її резус-приналежність та рівень білірубіну.
Догляд за новонародженим з неонатальною жовтяницею:
" Рекомендується оглядати новонародженого як мінімум кожні 8-12 годин [D] під час знаходження в медичній установі для раннього виявлення жовтяниці.
" Забезпечення частоти годування грудьми принаймні 8 - 12 разів на добу без нічної перерви дозволяє знизити ризик розвитку дефіциту калорій та / або дегідратації дитини і, таким чином, посилення гіпербілірубінемії [В]. Водночас, оральне призначення новонародженим з жовтяницею води або глюкози не запобігає розвитку гіпербілірубінемії та не зменшує рівня білірубіну сироватки.
" При неможливості забезпечення адекватного грудного вигодовування доцільно догодовувати дитину зцідженим грудним молоком.
" У разі, якщо кількість отриманого грудного молока не може забезпечити необхідний добовий об'єм рідини (Таблиця 2), можливе внутрішньовенне призначення рідини.
День життя 1 - й 2 - й 3 - й 4 - й 5 - й 6 - й 7 - й і старше
мл / кг
маси тіла
60
80
100
120
140
150
160 і більше
ГЕМОЛІТИЧНА ХВОРОБА НОВОНАРОДЖЕНИХ (ГХН)
Етіологія захворювання. ГХН - хвороба, яка обумовлена переходом із організму матері через плаценту антитіл, які направлені проти еритроцитів дитини, що призводить до посиленого їх руйнування - гемолізу. Ця хвороба залишається важливою причиною анемії та жовтяниці новонароджених, не дивлячись на проведення профілактики. Найчастіше захворювання розвивається при несумісності крові матері та дитини по Rh - антигену. На сучасному етапі ідентифіковано більш, ніж 60 антигенів еритроцитів, які можуть утворювати антитіла. Найголовніший із них Д-антиген. Причиною ГХН може бути несумісність за факторами АВ0.
Патогенез. При несумісності крові матері та дитини в організмі вагітної виробляються антитіла, які потім проходять через плацентарний бар'єр у кров плода, що призводить до гемолізу його еритроцитів. Внаслідок посиленого гемолізу порушується білірубіновий обмін, чому сприяє недостатність печінки у вигляді нестиглості ферментних систем, глюкуронілтрансферази. Остання відповідає за кон'югацію непрямого білірубіну із глюкуроновою кислотою і перетворення його до нетоксичного прямого білірубіну.
Клініка. Гемолітична хвороба має широкий спектр клінічних проявів, що залежить від імунологічної реактивності і проявляється в наступних варіантах:
- дитина гине під час вагітності;
- народжується із універсальним набряком;
- у формі тяжкої жовтяниці;
- тяжкої анемії.
Загальними симптомами для всіх форм захворювання є нормохромна анемія гіперрегенеративного характеру із появою у крові молодих форм еритроцитів (еритробластів, нормобластів, збільшенням ретикулоцитів), збільшення печінки та селезінки.
Набрякова форма супроводжується сильним набряком, накопиченням рідини у порожнинах. Виражена важка анемія. Плацента збільшена, із набряками. Ця форма має тяжкий перебіг і закінчується летально.
Жовтянична форма. Поряд із збільшенням печінки і селезінки, нетяжкою анемією, характеризується інтенсивною зростаючою жовтяницею шкіри. Дитина народжується в термін, без змін кольору шкіри. Але вже на 1 - 2 добу життя з'являється жовтяниця, яка швидко зростає. Такий же колір мають навколоплідні води, змастка. У дітей відмічається збільшення білірубіну у пуповинній крові більш ніж 51 мкмоль/л, погодинний приріст - від 0,85 до 3,4 мкмоль/л. Ядерна жовтяниця розвивається у тому випадку, якщо рівень вільного некон'югованого білірубіну досягає величини, при якій він може проникати через гематоенцефалічний бар'єр. Спірним є питання про те, який рівень білірубіну може призвести до ядерної жовтяниці. Вважають, що ризик клінічно вираженої ядерної жовтяниці мінімальний, коли рівень білірубіну у сироватці крові у доношених новонароджених нижче 342 мкмоль/л, а у недоношених - 171 - 256,5 мкмоль/л. Вірогідність ураження ЦНС у дітей пов'язана не тільки із накопиченням токсичного білірубіну, а із порушенням обмінних процесів та іншими факторами, які полегшують проходження білірубіну в ЦНС і викликання ядерної жовтяниці при цифрах 150 - 170 мкмоль/л. До таких факторів можна віднести: незрілість дитини з ураженням ЦНС гіпоксичного або травматичного характеру; великі кефалогематоми і пошкодження м'яких тканин при пологах; поліцитемія; гостра асфіксія.
У новонароджених з ядерною жовтяницею виділяють три клінічні фази:
1) початкова фаза, яка включає гіпотонію, летаргію, в'яле смоктання, блювоту та пронизливий крик.
2) наступна фаза має прояви спастики, опістотонусу, гіпертермії, ригідності і судом;
3) в заключній фазі спастика зменшується чи зовсім відсутня. Новонароджені вмирають, а якщо залишаються жити, то при наявності залишкових порушень.
Анемічна форма. Основними симптомами є блідність шкіри та слизових, низький рівень гемоглобіну та еритроцитів, збільшення молодих форм еритроцитів.
Диференційний діагноз. Лабільність білірубінового обміну призводить до того, що жовтяниця - це симптом великої кількості захворювань у періоді новонародженості. Жовтяничне забарвлення з'являється тоді, коли рівень непрямого білірубіну вище, ніж 60 мкмоль/л, а прямого вище, ніж 34 мкмоль/л. Метаболізм білірубіну може бути порушеним на різних шляхах його утворення, перетворення та виділення, у зв'язку із чим виділяють чотири форми жовтяниці новонароджених дітей:
- кон'югаційна;
- гемолітична;
- печінкова;

 
 

Цікаве

Загрузка...