WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Пологова травма. Пологова травма ЦНС. Гіпоксично-ішемічне пошкодження ЦНС. Клініка, діагностика, лікування - Реферат

Пологова травма. Пологова травма ЦНС. Гіпоксично-ішемічне пошкодження ЦНС. Клініка, діагностика, лікування - Реферат

інструментальних методів дослідження.
ДІАГНОСТИКА: Діагностика внутрішньочерепних пологових травм зводиться до виявлення станів, за яких механічний вплив, що часто поєднується з гіпоксією та іншими чинниками, під час патологічних і навіть нормальних пологів перевищує витривалість мозкових структур.
ЛІКУВАHHЯ: Поділяється на 2 періоди: лікування в гострий і відновний період. Лікування у гострому періоді розпочинають в родзалі. Оскільки такі діти часто народжуються в асфіксії, проводять комплекс реанімаційних заходів відповідно до оцінки за шкалою Апгар. Після переведення дітей з родзалу у відділення новонароджених вони, як правило, потребують інтенсивної терапії. Потребують подання кисню. Оскільки новонароджені діти схильні до спонтанної гіпотермії, їм доцільно знаходження їх у кувезі, де температура становить 30-33оС. Забезпечують максимальний спокій, ощадне сповивання.
Годувати розпочинають грудним зцідженим молоком через 12-24 год. після народження залежно від важкості стану. До грудей матері дитину прикладають тільки після зниження гострих симптомів внутрішньочерепного крововиливу (звичайно на 7-8 день життя) спочатку 1 раз в присутності лікаря, а далі кількість годувань груддю поступово збільшують.
У комплексі терапевтичних заходів провідними є дегідратаційна, антигеморагічна і седативна терапія. З метою дегідратації, щоб зменшити набряк мозку, застосовують в/в введення плазми, альбуміну, 10% розчинів глюкози, манніту або розчину сорбіту. Із антигеморагічних засобів найчастіше застосовують вікасол і діцинон, аскорбінову кислоту і препарати кальцію. Із седативних препаратів, крім магнію сульфату, призначають фенобарбітал, діазепам, натрію оксибутират.
У комплексній терапії важливе місце займає корекція об'єму циркулюючої крові внутрівенним введенням інфузійних розчинів з метою підтримання мозкового кровообігу, гомеостазу, часткового і повного парентерального годування. Якщо застосування діуретиків, які сприяють виведенню електролітів через нирки, продовжують, то, починаючи з 2-ї доби життя, використовують 1% розчин калію хлоріду або панангін під можливим контролем вмісту калію в крові. Швидкість крапельного введення інфузійних розчинів має бути 2 кр./кг маси тіла за 1 хв. За наявності інфузійних насосів швидкість може бути зменшена до 2-10 мл/год., особливо у недоношених немовлят. Для поліпшення окисно-відновних процесів у комплексну терапію включають кокарбоксилазу (8 мг/кг маси тіла) і АТФ (0,5 мл 1 раз на добу). При наявності або продовженні судом, підвищенні внутрішньочерепного тиску показана люмбальна пункція.
Лікування новонароджених у відновний період проводять у відділеннях патології або у спеціалізованих неврологічних відділеннях. Започатковані лікувальні заходи продовжують.
Хірургічне лікування дітей із внутрішньочерепною пологовою травмою спрямовано на лікування ушкоджень черепа та його покривів, евакуацію внутрішньочерепних гематом.
Прогноз внутрішньочерепної мозкової травми залежить від важкості ураження головного мозку, наявності або відсутності внутрішньочерепних крововиливів, від того, чи є плаваючи рухи очних яблук, м'язова гіпотонія, гіпо- або арефлексія, симптоми внутрішньочерепної гіпертензії, іноді ністагм (горизонтальний або вертикальний), судоми з фокальним компонентом, брадікардія, аритмічне дихання, зниження АТ. Діти, які перенесли пологову травму ЦНС, потребують спостереження педіатра, невропатолога, ортопеда з метою правильного розвитку статичних, локомоторних функцій, слуху, мови і зору.
Клінічні прояви СПІHАЛЬHОЇ ТРАВМИ характеризуються поліморфізмом. Патогномонічні симптоми відсутні, що ускладнює встановлення діагнозу спинальної травми. За наявності важких форм травми спостерігається картина спинального шоку. Діти мляві, адинамічні, виражена загальна гіпотонія, розгинальне положення кінцівок. Спостерігають затримку сечі, здуття живота, парадоксальний тип дихання. У клініці гострого періоду часто не вдається визначити чіткий рівень ураження, що пов'язано з незрілістю нервової системи, а також із розтягненням спинного мозку та його корінців по всій довжині і наявністю численних діапедезних крововиливів. Ступінь вираженості клінічних симптомів проявляється по-різному і залежить від рівня та важкості ураження.
Ураження спинного мозку на рівні С1-С4 проявляється важким паралічем дихальних м'язів, млявим паралічем м'язів шиї з обмеженням поворотів голови, анестезією шкіри у ділянці потилиці, центральною тетраплегією, парезом кишок, порушенням чутливості в ділянці ураження. Прогноз несприятливий. У разі церебробазілярної недостатності та ураження на рівні С4 діти можуть народитися в асфіксії. Провідними симптомами є рухові порушення. У дітей з ураженнями спинного мозку на цервікальному рівні рефлекси Моро та Бабкіна майже не викликаються, відзначають їх асиметричність. Відсутні рефлекси хапальний та Робінсона. Знижена рухова активність, спостерігають м'язеву гіпотонію. Про втягнення в патологічний процес С5-С6 сегментів спинного мозку може свідчити симптом "руки ляльки", коротка шия, параліч Ерба. Характерний ослаблений крик. Можливі бульбарні порушення: дитина може похлинутися під час смоктання, спостерігається гугнявий відтінок плачу.
Ураження сегментів С5-Т2 (шийне потовщення) призводить до комбінованої тетраплегії або тетрапарезу, аналгезії, порушення функції тазових органів, парезу кишок.
Ураження на рівні симпатичного центру (С8-Т2) супроводжується синдромом Горнера-Бернара - звуження зіниці, очної щілини, западіння очного яблука; асиметрією мозкового кровообігу, яка підтверджується доплерографією. Часто спостерігають наявність СДР різного ступеня тяжкості, що нагадує хворобу гіалінових мембран і може бути зумовлений травмою шийного відділу спиного мозку на рівні сегмента С4 і як наслідок цього - парезом діафрагми. У таких дітей під час вдиху живіт не вип'ячується, на боці травми не спострігається втягування діафрагми під краєм ребер, дихання на боці ураження ослаблене. Характерною є деформація грудної клітки у вигляді дзвона. Тяжкий СДР може виникнути і внаслідокпатології дихального центру у стволі мозку через ішемію, а також опущення і уклинювання мозку у великий потиличний отвір внаслідок надмірного розтягнення хребта під час пологів.
З метою диференціальної діагностики між ізольованим ураженням сплетіння і половинним ураженням спинного мозку необхідно виключити спастичний парез ноги з того самого боку. Неврологічні симптоми залежать від ступеня ураження сплетіння. При верхньому пароксизмальному типі пареза Дюшена-Ерба (С5-С6) слабкість розпізнають незабаром після народження, насамперед за її положенням. Порушується функція проксимального відділу руки. Плече повернуто всередину, лікоть розігнутий, спостерігають пронацію передпліччя, кисть іноді зігнута - симптом "руки ляльки". Ушкоджуються м'язи, що відводять плече, повертають його назовні, піднимають вище горизонтального рівня згиначі й супінатори передпліччя. М'язевий тонус в ураженій парезом руці знижений. Рефлекс Моро викликати не вдається або він реалізується з меншою амплітудою. Відсутній або різко знижений рефлекс із двоголовим м'язом плеча. У разі важкої форми може спостерігатися підвивих або вивих голівки плечової кістки внаслідок різкого зниження тонусу м'язів, які фіксують плечовий суглоб. Поряд із парезом руки спостерігають кривошию і відставання лопатки від хребта.
Нижній дистальний тип парезу Дежерін-Клюмпке (С7-Т1): спостерігають параліч (парез) м'язів кисті із наступною слабкістю згиначів і пальців. Хапальний рефлекс відсутній, не вдається викликати долонно-ротовий рефлекс. Можна також виявити втрату чутливості кисті. Часто відзначають наявність симптому Горнера-Бернара з відповідного боку.
Найчастіше в початковий період відзначають тотальне ураження плечового сплетення (С5-Т1-2). В ураженій парезом руці різко виражена м'язева гіпотонія. Рука висить у положенні пронації,

 
 

Цікаве

Загрузка...