WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Патологія гемостазу. Геморагічна хвороба новонароджених. ДВЗ-синдром - Реферат

Патологія гемостазу. Геморагічна хвороба новонароджених. ДВЗ-синдром - Реферат


Реферат на тему:
Патологія гемостазу. Геморагічна хвороба новонароджених. ДВЗ-синдром
У новонароджених дітей мають місце деякі особливості системи гемостазу, які повинні враховуватися при діагностиці тих чи інших захворювань, що супроводжуються тромбозами та кровотечами.
До цих особливостей належать функціональна недостатність тромбоцитів, яка може бути в основі розвитку геморагічних станів у новонароджених. Крім цього, слід звернути увагу на знижену концентрацію у новонароджених окремих факторів згортання крові /II, VII, IX, X, XI, XII/, антитромбінів і плазминогену. Всі ці особливості характерні також для системи гемостазу недоношених новонароджених. Фізіологічна недостатність тромбоцитів або плазмових факторів згортання крові може стати патологічною і призвести до розвитку геморагічного захворювання новонароджених.
Диференціальна діагностика цих порушень гемостазу є важкою. Геморагічні стани у новонароджених можуть мати вроджений та набутий характер.
Появу геморагічного синдрому новонароджених слід розглядати у зв'язку із особливостями формування і дозрівання згортаючої та антизгортаючої систем крові в періоді внутрішньоутробного та постнатального життя. Невелике зменшення факторів II, VII, IX, X характерне для більшості новонароджених у віці 48-72 години. Поступово ці фактори зростають до 7-10 дня життя. Такий транзиторний дефіцит К-вітамінозалежних факторів можна пояснити відсутністю вільного вітаміну К в організмі вагітної, недостатньою функцією печінки новонародженого та відсутністю бактеріальної кишкової флори, яка синтезує цей вітамін. У невеликої кількості новонароджених (2-5% всіх дітей) рівень К- вітамінозалежних факторів згортання крові може бути більш низьким, що є однією із причин розвитку у них кровоточивості. Це може бути обумовлено призначенням вагітній антикоагулянтів непрямої дії, антисудомних препаратів, ацетилсаліцилової кислоти, а також патологічним станом посліду та токсикозами вагітної на фоні низького естрогенного фону, порушенням утворення або всмоктування віт.К у кишечнику матері. Материнське молоко у перші дні життя не може компенсувати дефіцит віт.К, оскільки він є в наявності у ньому у невеликих кількостях. Тому важливе значення в ліквідації цього дефіциту має заселення кишківника дитини нормальною мікрофлорою, що продукує цей вітамін. Саме тому у дітей до кінця 2-го тижня вагітності дефіцит К- вітамінозалежних факторів ліквідується.
KЛІНІЧНА КАРТИНА: Частіше ця недостатність факторів у новонароджених не дає клініки геморагій. Однак при різкому зниженні концентрації вказаних факторів виникає більш або менш важкий геморагічний синдром. Частіше він формується і є важким у недоношених дітей. Це пов'язано не тільки з тим, що у них більш виражений гіповітаміноз "К", але і з тим, що у них відсутня достатня білково-синтезуюча функція печінки. Тому концентрація цих плазмених факторів у недоношених дітей є більш низькою, ніж у доношених. Важливою особливістю є те, що кровоточивість при ГХН з'являється не одразу після народження, а на 2-5 день життя, що відрізняє це захворювання від геморагій іншого походження.
Найбільш характерні шлунково-кишкові кровотечі і кривава блювота, мелена, які можуть призвести до тяжкої анемії, гіповолемії, коматозного стану, шоку. Інколи виникають пупкові і носові кровотечі, крововилив у шкіру та підшкірну клітковину різної локалізації і розміру, рідше - крововиливи у мозок, легені, печінку, наднирники. Мелену у дитини слід відрізняти від синдрому "поглинутої крові" матері. Відрізнити кров дитини і матері у стільці та блювотині слід за допомогою теста Апта - з 1% розчином їдкого натрію.
При недостатньому та несвоєчасному лікуванні летальність складає біля 30%. Смерть частіше обумовлена великою гострою крововтратою або крововиливами у мозок, рідше - у внутрішні органи.
ДІАГНОСТИКА: При вивченні анамнезу слід звернути увагу на відсутність кровоточивості у рідних та нормальний перебіг вагітності і пологів у матері. При цьому протромбiновий час, термiн згортання кровi i рекальцифiкацiя плазми подовженi, а рiвень протромбiну i факторiв VII, IХ, Х значно пониженi. Час кровотечi, рiвень фiбриногену, факторiв V та VIII, кiлькiсть тромбоцитiв, ломкiсть судинноі стiнки та час ретракцiі згустку залишаються в нормi за вiдношенням до вiку i ступеня зрiлостi новонародженого. Цими дослідженнями виключаються геморагічні хвороби - майже всі спадкові, тромбоцитопенії та ДВЗ-синдром.
ДИФЕРЕНЦІАЛЬНА ДІАГНОСТИКА:
1.Спадкові форми геморагічних захворювань новонароджених можуть бути обумовлені як порушенням функції тромбоцитів, так і зниженням концентрації окремих плазмових факторів згортання крові/:
1.1 Спадкові геморагії тромбоцитарного характеру - тромбо-цитопенічна пурпура. Крововиливи виникають тільки у випадках найбільш важких її форм: крововилив з пупка, крововилив в мозок. Може іноді проявлятися і вроджена гіпопластична тромбоцитопенія, що розвивається внаслідок аномалії кістного мозку, яка характеризуєтся відсутністю у ньому мегакаріоцитів- форма дуже тяжка, закінчується летально у перші місяці життя.
Частіше всього при тромбоцитопенічній пурпурі новонароджених, незважаючи на появлення клінічних симптомів одразу після народження, геморагічний синдром поступово зникає через кілька тижнів або місяців. Головний показник для діагностики - кількість тромбоцитів.
1.2 Спадкові геморагії коагуляційного характеру - важкі форми спадкових дефіцитів плазмових факторів згортання крові /V,VII,VIII, IX,X,XI,XII/, при дефіциті яких можуть виникати геморагічні явища, що призводять до загибелі новонароджених. Причиною смерті новонароджених є крововиливи в мозок, профузні шлунково-кишкові кровотечі, крововиливи з пупкового канатику. При недостатній кількості XIII фактору плазми у новонароджених дітей може проявитися "пупковий синдром"- повільне закриття пупкової ранки та кровотечі з неї протягом 2-3 тижнів життя. При недостатній кількості цього фактору у новонароджених нерідко спостерігаються крововиливи в шлунково-кишковий тракт, у мозок та його оболонки; іноді церебральні геморагії призводять у подальшому до розвитку джексоновської епілепсії.
Диференціальна діагностика цих спадкових форм геморагічних захворювань потребує спеціальних знань та добре оснащеної лабораторії. Терапія нерідко малоефективна. При тяжких формах, якщо вони не закінчуються летальним кінцем, наслідки у багатьох випадках мають поганий прогноз на майбутнє (особливо у зв'язку з порушеннями функцій головного мозку).
2. Набуті форми геморагічних захворювань новонароджених:
Основна доля геморагічних станів у новонароджених належить до набутих форм. Частина з них пов'язана з порушенням функції тромбоцитів, інша носить коагуляційний характер.
2.1. Т р о м б о ц и т а р н о г о п о х о д ж е н н я.
2.1.1. Тромбоцитопенія ізоімунна неонатальна антигенконфліктна - може спостерігатися у новонароджених у зв'язку з несумісністю по тромбоцитарним антигенам між матір'ю тадитиною. Відзначається як при I, так і при повторних вагітностях. Клінічні ознаки можуть проявлятися через кілька годин після народження, з'являються невеликі петехіальні висипки на кінцівках. Спостерігаються крововиливи з шлунково-кишкового тракту, в мозок. Кількість тромбоцитів знижується одразу після народження до 30-50*10'9/л. Іноді кількість тромбоцитів стає нормальним через 2-3 дні, але може залишатися зниженим до 2-3

 
 

Цікаве

Загрузка...