WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Виразково-некротичний ентероколіт: профілактика, діагностика, лікування - Реферат

Виразково-некротичний ентероколіт: профілактика, діагностика, лікування - Реферат


Реферат на тему:
Виразково-некротичний ентероколіт: профілактика, діагностика, лікування
Народження дитини раніше фізіологічного терміну має ризик розвитку певних захворювань впродовж перших тижнів життя після народження. Одним з таких захворювань є некротичний ентероколіт (НЕК). Частота НЕК - один на 2 000 - 4 000 народжених (від 1 % до 5 % від кількості захворювань, які потребують інтенсивної терапії в періоді новонародженості). Загальна кількість NEC - приблизно 25 000 новонароджених на рік.
Новонароджені з масою тіла менше ніж 2000 гр. у 80% випадків мають прояви НЕК. Переважна більшість новонароджених з клінічними проявами НЕК (90%) - недоношені з масою тіла менше 1500 гр., тому НЕК називають "хворобою недоношених". Серед новонароджених з масою тіла менше ніж 1500 гр. приблизно 10 % мають клінічні прояви НЕК. Він є найбільш частим і суттєвим захворюванням шлунково-кишкового тракту серед госпіталізованих новонароджених з малим терміном гестації. У важких випадках НЕК летальність у новонароджених складає до 50% . Це пов?язано з незрілістю стінки кишечника, яка має чутливість до змін кровопостачання та гіпоксемії. НЕК може супроводжуватися інфекцією і запаленням, що спричиняє пошкодження кишківника або його частини.
Можливі причини розвитку НЕК (точна причина НЕК невідома, однак існує декілька теорій):
" Вважається, що слизова кишківника недоношених новонароджених є послабленою у зв?язку з гіпоксією та зниженим кровопостачанням. При початку ентерального харчування, коли зростає навантаження на кишечник, відмічається підвищення активності мікроорганізмів, що спричиняє пошкодження кишкової стінки. Може бути як ураження невеликої ділянки кишечника, так і, при швидкому прогресуванні процесу, набагато більш значної його частини.
" Інша теорія - те, що у новонароджених, які мали гіпоксію, може розвинутися НЕК. Недостатній рівень кисню організм постачає його до життєво важливих органів, при цьому шлунково-кишковий тракт страждає і може розвинутися НЕК
" Новонароджені з клінічними проявами поліцитемії мають більш високий ризик розвитку НЕК, оскільки при цьому також погіршується транспорт кисню до кишечника.
" До інших факторів, які збільшують ризик розвитку НЕК, є штучне вигодовування. Ідеальною формулою для вигодовування недоношених новонароджених дітей є грудне молоко, захисна роль якого визначається наявністю в ньому секреторних IgA, IgG, IgМ, а також інших унікальных речовин. Грудне молоко є гіпо- чи ізоосмолярним для кишечника, тоді як більшість молочных сумішей гіперосмолярні, що значною мірою порушуе всмоктування і пошкоджує кишкову стінку. Новонароджені, які вигодовуються грудним материнським молоком, також можуть мати клінічні прояви НЕК, але ризик у них є значно нижчим.
" За наявності інфекції НЕК виникає, як правило, після 10-го дня життя, коли кишечник новонародженого вже повністю колонізований мікробами. В нормі транслокація мікробів з просвіту кишки в кровоток не відбувається завдяки бар'єрній функції слизової кишки. Інфекційні агенти викликають ураження слизової, порушуючи її бар'єрну функцію, яка у недоношених дітей і сама по собі недосконала, як фізіологічно, так і імунологічно.
" НЕК іноді має характер "епідемій", виникаючи одночасно у декількох новонароджених у відділенні. Спостерігається розповсюдження інфекції від однієї дитини до іншої, незважаючи на той факт, що у всіх дитячих відділеннях дотримується санепідрежим.
Фактори ризику розвитку НЕК:
" Патологічний перебіг вагітності, який призвів до передчасних пологів, ускладнення перебігу пологів (хронічна плацентарна недостатність, гіпотонічна маткова кровотеча, еклампсія, дисеміноване внутрішньосудинне згортання крові тощо).
" Важкий стан дитини в раньому постнатальному періоді з картиною компенсаторної централізації кровообігу (асфіксія в пологах, респіраторний дистрес-синдром, пологова спінальна та черепно-мозкова травма).
" Значне охолодження дитини (до t нижче 35o С).
" НЕК ускладнює такі ВВС, як транспозиція магістральних судин і камер сердця, атрезія і стеноз легеневої артерії, тетрада Фалло, широка відкрита артеріальна протока, коарктація аорти, синдром гіпоплазії лівих відділів серця
" "Синдром малого серцевого викиду", який виникає при деяких вроджених вадах розвитку серця (ВВС), переважно "синього типу", а також у випадку прийому вагітною наркотичних препаратів (кокаїн). Кокаїн, який є вазоконстріктором, знижує рівень маткового кровотоку, что приводить до гіпоксемії, тахікардії та гіпертензії у плода.
" Застосування високих доз дігоксину, допаміну, простагландину Е2, які провокують апное і гіпотензію, а також ускладнення після операцій на відкритому серці з використання керованої гіпотермії та штучного кровообігу.
" Використання деяких медикаментів, які (побічна дія) можуть порушити мезентеріальний кровотік. До цієї групи відноситься індометацин, похідні метилксантинів (амінофілін, теофлін), вітамин Е (особливо при пероральному застосуванні).
" Розвиток НЕК можливий у дітей, яким внутрішньоутробно проводилось переливання крові (профілактика і лікування антенатально діагностованих важких форм гемолітичної хвороби плода.
" НЕК може розвинутися у дітей з вадами розвитку ШКТ. Найбільш "небезпечні" - гастрошизис, хвороба Гіршпрунга, різні види атрезій кишечника, особливо у поєднанні з синдромом "яблучної шкірки".
Клінічні ознаки НЕК (ознаки НЕК можуть бути схожі на інші захворювання шлунково-кишкового тракту):
" Недостатнє засвоєння ентерального харчування
" Кількість їжі, що подається, залишається у шлунку більш тривалий час
" Зменшення звуків перистальтики кишечника
" Вздуття живота і чутливість при пальпації
" Зеленувата (окрашена жовчу) блювота
" Гіперемія живота
" Почастішання або зменшення частоти випорожнень
" Домішки крові у випорожненнях
" Температурна нестабільність
Загальні неспецифічні симптоми та лабораторні критерії НЕК:
" Тахіпное
" Брадикардія
" Летаргія
" Коливання температури тіла
" Діарея
" Перітоніт
" Шок
" Дизелектремія
" Тромбоцитопенія
" Коагуляційні порушення
" Ацидоз
Клінічний перебіг НЕК:
За перебігом захворювання виділяють блискавичну, гостру чи підгостру форми НЕК.
Блискавична форма. Від перших симптомів дискомфорту у стані дитини до виникнення перфорації проходить не більше 1,5 - 2 доби. Ця форма характерна для доношених "крупних" дітей, які перенесли асфіксію в пологах, травму головного чи спинного мозку, а також для новонароджених з гемолітичною хворобою, (особливо після повторних замінних переливань крові), для паціентів з вадами розвитку ШКТ.
Гостра форма. Характерна для недоношених дітей с масою понад 1500 г. Захворювання починається гостро на 10-28-й день життя з появи ознак ураження ШКТ; швидко приєднуються чи наростають загальносоматичні симптоми, стан дитини прогресивнопогіршується. Симптоми з боку черевної порожнини яскраво виражені: відмова від їжі, зригування та блювота, здуття живота, порушення пассажу по кишечнику, що відповідає стадії 1. Частіше виявляють локальне ураження тонкої кишки чи некроз стінки шлунка, рідше мультисегментарне поширення процесу чи тотальний некроз кишки. При неадекватності чи неефективності консервативної терапії захворювання може швидко перейти в 3-тю стадію розвитку процесу, яка потребує хірургічного лікування, причому від перших симптомів до виникнення перфорації кишки проходить 2-3 доби.
Підгостра

 
 

Цікаве

Загрузка...