WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Асфіксія новонароджених. Перинатальні ураження ЦНС - Реферат

Асфіксія новонароджених. Перинатальні ураження ЦНС - Реферат

ін.) визнано недоцільним, а окремих препаратів і протипоказаним.
А д р е н а л і н. Показання до застосування: після 15-30 сек. штучної вентиляції легенів 100% киснем та закритого масажу серця ЧСС залишається меншою 80 за 1 хв, відсутність серцевих скорочень. У цьому випадку одночасно розпочинають штучну вентиляцію, закритий масаж серця, введення адреналіну. Необхідна участь одночасно трьох фахівців. Концентрація розчину 1:10000. Готують 1 мл: 0,1 мл розчину адреналіну і 0,9 мл ізотонічного розчину натрію хлориду. Доза - 0,1-0,3 мл/кг розчину 1:10000. Шлях введення - внутрішньовенно або ендотрахеально. При ендотрахеальному введенні розчин 1:10000 додатково розводять ізотонічним розчином 1:1. При відсутності ефекту повторюють кожні 5 хв, але не більше 30 хв.
З а с о б и, щ о н о р м а л і з у ю т ь О Ц К . Препарати: 5% розчин альбуміну, 0,9 % розчин натрію хлориду. Показання: гіповолемія. Симптоми гіповолемії: блідість, слабкий пульс при достатній ЧСС, зниження артеріального тиску. Рекомендують вважати, що у всіх дітей, які потребують реанімації, наявна гіповолемія. Готують 40 мл одного з розчинів (частіше альбумін), доза - 10 мл/кг. Шлях введення - внутрівенний.
Н а т р і ю б і к а р б о н а т. Показання: наявність метаболічного ацидозу. Концентрація - 4,2% або 0,5 мМ/мл. Готують 20 мл. Доза - 4 мл/кг, або 0,5 мМ/кг. Шлях введення - внутрівенний. Швидкість - ввести не швидше, ніж за 2 хв. Ускладнення: гіпернатріемія, крововилив у шлуночки мозку. Зауваження - не допускається введення при відсутності ефективного дихання. Відсутність виведення СО2 спричинить нашарування респіраторного ацидозу.
А н т а г о н і с т и н а р к о з н и х з а с о б і в: Налоксон, бемегрид. Показання: наркозна депресія. Засоби не стимулюють дихальний центр і неефективні у разі пригнічення дихання іншої природи.
Налоксон: доза 0,01 мг/кг, можна повторити через 5 хвилин. Шлях введення: внутрівенний та ендотрахеальний - переважаючий, внутрішньом'язевий або під шкіру - допустимий. Швидкість - вводити швидко.
Бемегрид. Концентрація - 0,5%. Готують 1 мл. Доза - 0,1 мл/кг. Шлях введення - як для налоксону.
Після проведення реанімаційних заходів новонародженого слід перевести у відділення (палату) інтенсивної терапії для подальшого лікування.
Підтримання адекватного газообміну після проведення реанімаційних заходів у дітей із важкою асфіксією визначається ступенем дихальної недостатності. Відсутність самостійного дихання у разі наркозної депресії нервової системи, наявність важкої дихальної недостатності (II-III ступеня) у новонароджених з аспіраційним синдромом, внутрішньоутробною пневмонією, вадами розвитку, незрілістю легенів і дихальних шляхів служать показниками для тривалої (понад 2 годин) штучної вентиляції легенів без переведення після народження цих дітей на самостійне дихання. Якщо через 5-10 хв. штучної вентиляції легенів у дитини з'являється самостійне дихання, штучне відміняють і створюють умови для підтримання адекватного газообміну:
1). забезпечують прохідність дихальних шляхів (індивідуально підібране положення тулуба, відсмоктування мокротиння, стимуляція кашльового рефлексу, масаж, інгаляції);
2). проводять інгаляції зволоженого і підігрітого кисню в концентрації, що забезпечує РаО2 в межах 7,98-10,64 кПа, або 60-80 мм рт.ст., але якщо кисневу терапію застосовують тривалий час, вміст кисню в суміші не повинен перевищувати 50% (FiO2=0,5), бо внаслідок тривалого використання кисню в концентрації понад 50% виникають токсичні ушкодження дихальних шляхів і легенів;
3). забезпечують корекцію метаболічних зрушень (гіпо-, гіперглікемії, гіперкальціємії, гіпокальціємії, ацидозу);
4). для усунення легеневої гіпертензії використовують талазолін (5-10 мкг/кг за 1 хв.) або аміназин (0,25 мг/кг маси тіла), або дроперідол /під контролем АТ/;
5). вводять інгібітори протеаз (контрикал -1000 ОД/кг на добу), засоби фармакологічної корекції мікроциркуляції - курантил (0,05-0,1 мг 0,5% розчину, трентал (0,1 мл/кг 15% розчину), антиоксиданти (50 мг/кг токоферола ацетату за добу);
6). після ліквідації кисневої заборгованості і стабілізації газообміну вводять засоби, котрі нормалізують окисно-відновні процеси -1-2 мл 0,15% розчину есенціале, 3 мг/кг цитохрому С (1,1 мл/кг 0,25% розчину), або 1 мл/кг цитомаку, 0,1 мл/кг 0,5% розчину ліпоєвої кислоти, 0,1-0,2 мл/кг 5% розчину унітіолу, 8 мг/кг кокарбоксилази.
Нормалізацію серцево-судинної діяльності на 2-му етапі лікування асфіксії в основному проводять за рахунок забезпечення адекватного серцевого викиду, АТ, корекції зрушень у мікроциркуляції, реологічних властивостей крові, внутрішньовенного краплинного введення допміну з індивідуально підібраною швидкістю (2,5-10 мкг/кг за 1 хв.), реодилютантів (альбуміну, реополіглюкіну), дезагрегантів (курантил, трентал, ксантінолу нікотинат та ін.).
Важливе значення має діагностика і корекція метаболічних зрушень, які супроводжують тяжку асфіксію. Недостатнє надходження їжі, порушення всмоктування харчових продуктів у кишках, значне витрачання ендогенних запасів вуглеводів для підтримання енергетичного балансу в організмі новонароджених із тяжкою формою асфіксії зумовлюють розвиток у них гіпоглікемії (зниження в крові вмісту глюкози до 2,2 ммоль/л у доношених і до 1,2 ммоль/л у недоношених). Поряд з цим зниження засвоювання глюкози, зокрема у разі централізації кровообігу, тканинної гіпоксії, може стати причиною підвищеного вмісту глюкози в крові (6 8 ммоль/л), особливо, якщо її вводити внутрішньовенно. Це може загрожувати розвиткомгіперглікемічних гіперосмолярних ускладнень. Для боротьби з гіпоглікемією внутрішньовенно струменево вводять 10% розчин глюкози з розрахунку 0,2 г/кг маси тіла за 1 хв. (2 мл/кг/хв.) і подальшим переходом на краплинне в/в введення з індивідуально підібраною швидкістю ( рівень глюкози в крові визначають через кожні 2 год. до його стабілізації). Якщо у новонародженого виявлено гіперглікемію з рівнем глюкози в крові 8-12 ммоль/л, то слід зменшити швидкість внутрішньовенного введення глюкози або припинити цю процедуру. Новонародженим зі значною гіперглікемією (вміст глюкози складає 12 ммоль/л) вводять інсулін по 0,1-0,2 ОД/кг кожні 6 годин до нормалізації рівня глюкози. Якщо ж рівень глюкози в крові становить 20 ммоль/л, то дозу інсуліну (на 1 введення) можна збільшити до 0,5 ОД/кг. Корекцію ацидозу у разі адекватної елімінації СО2 проводять тоді, коли концентрація катіонів водню крові в перші години життя нижча ніж 7,2, а ВЕ менше ніж 10 ммоль/л. Корекцію гіпокальціємії проводять за допомогою внутрішньовенного введення 10% розчину кальцію глюконату при зниженні в крові вмісту іонізованого кальцію до 0,9 ммоль/л.
Лікування ушкоджень ЦНС після перенесеної асфіксії має бути диференційованим залежно від часу і глибини впливу гіпоксії, функціональних та морфологічних ушкоджень, ступеня зрілості ЦНС. А щоб зменшити постнатальне ушкодження ЦНС у новонародженої дитини з асфіксією, з перших годин її життя необхідно забезпечити нормальні показники газообміну, гемокардіодинаміки, обміну речовин.
В інтенсивній терапії ушкоджень ЦНС при асфіксії можна виділити 2 основних напрямки:
1) корекція зрушень систем, які забезпечують життєздатність організму (газообміну, гемокардіодинаміки, гемостазу, обміну речовин, білково-енергетичної недостатності);
2) терапія, спрямована на боротьбу із набряком, нормалізацію кровообігу, ліквородинаміки,

 
 

Цікаве

Загрузка...