WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Сучасні принципи антибактеріальної, протикандидозної та противірусної терапії у новонароджених Побічні дії фармацевтичних препаратів в пери- та неонат - Реферат

Сучасні принципи антибактеріальної, протикандидозної та противірусної терапії у новонароджених Побічні дії фармацевтичних препаратів в пери- та неонат - Реферат


Реферат на тему:
Сучасні принципи антибактеріальної, протикандидозної та противірусної терапії у новонароджених Побічні дії фармацевтичних препаратів в пери- та неонатальному періоді Проблема поліпрагмазії в неонатології
В неонатології застосовують антибіотики, протигрибкові засоби, противірусні препарати та ін.
Антибіотики (АБ)- хіміотерапевтичні засоби, які мають бактеріцидні та бактеріостатичні властивості, є продуктами життєдіяльності мікроорганізмів, а також виготовляються з інших природних джерел або їх похідних.
За механізмом дії (бактеріцидні та бактеріостатичні):
1 група - порушують синтез мікробної стінки, порушується регуляція осмотичного тиску, в клітину йде вода і клітина гине /бактеріцидний ефект/;
2 група - пригнічують функцію цитоплазматичної мембрани, порушується транспорт речовин та синтетичні процеси /бактеріцидний ефект/;
3 група - порушується синтез нуклеїнових кислот, протеїнів мікробної клітини /бактеріостатичний ефект/.
Виділяють наступні групи АБ:
Б е т а-л а к т а м н і: Пеніциліни: природні, амінопеніциліни (ампіцилін, амоксицилін); антистафілококові пеніциліни (оксацилін та ін.); карбоксипеніциліни (карбеніцилін, тікарцилін); ацилампіциліни (піперацилін, мезлоцилін); амидинопеніциліни.
К о м б і н о в а н і п р е п а р а т и з і н г і б і т о р а м и
б е т а-л а к т а м а з: (аугменін = амоксицілін+клавуланат калія, уназін = ампіцилін+сульбактам та ін.)
Ц е ф а л о с п о р и н и I-III п о к о л і н ь:
I генерація:
- цефазолін (кефзол, цефамезін, цезолін, рефлин, атралцеф, оризолін, тотацеф, анцеф);
- цефалорідин (цепорин);
- цефадроксіл (дурацеф, ультрацеф, цедрокс, цефрадур);
- цефалексин (апо-цефалекс, кефексин, кефлекс, орифлекс, палітрекс, піассан, споридекс, улекс, фактагард, цепорекс, цефабене, цефаклен, цефалексін, цефф);
- цефалотин (кефлін, цефабрю, цефалотин);
- цефапірин (цефатрексіл);
- цефрадін (сефрин, велоцеф, анспор).
II генерація: (за виключенням цефуроксіму - не проникають через гемато-енцефалічний бар'єр):
- цефаклор (верцеф, цеклор, альфацет);
- цефамандол (мандол);
- цефокситін (мефоксин, атралкситин, бонцефін);
- цефуроксим (зінацеф, зіннат, кетоцеф, кефуролкс, біоцефал, цефоген, цефароксим-аксетіл, цефтін);
- цефоницид (моноцид);
- цефоранид (прецеф);
- цефотетан (цетофан);
- цефметазол;
- цефаклор (цеклор).
III генерація:
- цефіксим (супракс, цефспан);
- цефоперазон (цефобід, лорізон);
- цефотаксим (клафоран, цефотам, оритаксим, цефотакс);
- цефпірамід (таміцин);
- цефсулодін (монаспор);
- цефтазидим (фортум, тазидім, тазицеф, фортаз, кефадім, мікроцеф);
- цефтизоксим (епоцелін, цефізокс);
- цефтріаксон (офрамакс, лонгацеф, роцефін, лендацин);
- моксолакам (моксам, латамоксеф);
- цефменоксим (цефмакс);
- цефлузодін (цефомонід);
- цефтибутен;
- цефподоксим;
- цефетамет-півоксим.
Цефалоспорини IV генерації (наприклад цефепім, цефпіром) в неонатології в широкій клінічній практиці у теперішній час не застосовуються.
НАЙБІЛЬШ ПОШИРЕНІ АНТИБІОТИКИ ГРУПИ ЦЕФАЛО-СПОРИНІВ, ЯКІ ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ В НЕОНАТОЛОГІЇ:
I генерація:
Цефазолін:
- з 7 діб при масі 2000г 60 мг/кг на добу на 3 введення через кожні 8 годин;
- після 1 міс. 50-100 мг/кг на добу на 3 введення.
II генерація:
Цефуроксим:
- 100 мг/кг на добу на 2 введення через 12 годин. При менінгіті 200 мг/кг на добу на 2 введення через 12 годин.
III генерація:
Цефотаксим:
- до 7 діб 100 мг/кг на добу на 2 введення через 12 годин;
- від 7 доби до 4 тижнів життя при масі до 2000г - 100 мг/кг на добу на 2 введення через 12 годин;
- від 7 доби до 4 тижнів при масі > 2000г - 150 мг/кг на добу на 3 введення через 8 годин; при менінгіті - 180 мг/кг на добу на 4 введення через 6 годин;
- > 1 місяця при масі до 50 кг - 100-120 мг/кг на добу на 3-4 введення кожні 6-8 годин.
Цефтазидім:
- 2 кг - 30 мг/кг на введення кожні 8 годин;
- > 1 міс. - 100-150 мг/кг на добу на 3 введення кожні 8 годин.
Цефтріаксон:
- 7 діб при масі до 2000 г - 50 мг/кг на добу на 1 введення кожні 24 години;
- > 7 діб при масі більше 2000 г - 75 мг/кг на добу на 1 введення кожні 24 години;
- > 1 міс. - 50-75 мг/кг на добу на 1-2 введення кожні 12-24 години, при менінгітах -100 мг/кг на добу на 2 введення через кожні 12 годин.
Монобактами (азтреонам та ін.). Карбапенеми (іміпінем/циластатин: тієнам, примаксін)
Ф о с ф о м і ц и н. М а к р о л і д и: еритроміцин перорально 10 мг/кг на введення у вигляді етілсукціната кожні 6 годин, у вигляді естолата кожні 8 годин. Також: олеандоміцин, спіраміцин (роваміцин), йозаміцин, роксітроміцин, азітроміцин (сумамед) тощо. Л і н к о з а м і д и: Лінкоміцин крапельно в/в 10-20 мг/кг на добу на 3 введення. Кліндаміцин. Х л о р а м ф е н і к о л (левоміцетин). Треба пам,ятати про загрозу розвитку грей-синдрому (сірого колапсу) у дітей перших місяців життя при його застосуванні. А м і н о г л і к о з и д и: I покоління: неоміцин, канаміцин тощо. Через токсичність стрептоміцин та мономіцин в неонатології не застосовують. II покоління: гентаміцин, тобраміцин, сізоміцин, нетілміцин, амікацин, нетроміцин. Гентаміцин вводять в/в в дозі: діти 30-36 тижнів гестації- від 0 до 14 діб - 3 мг/кг/введення кожні 24 го-дини, > 14 діб - 2,5 мг/кг/введення кожні 12 годин; діти 37 тижнів гестації та більше: 0-7 діб -2,5 мг/кг/введення кожні 24 години, >7 діб -2,5 мг/кг/введення кожні 8 годин. П о л і м і к с и- н и. Р і ф а м п і ц и н. Ф у з і д и н. Г л і к о п е п т и д н і - а н т и с т а ф і л о к о к о в і антибіотики: ванкоміцин тощо.
Виділяють поняття: стартова АБ-терапія, препарат 1 ряду, альтернативний препарат, резервні АБ. Відомою стартовою АБ-терапією в неонатології є сполучення ампіциліну та гентаміцину.
П р о т и г р и б к о в і: Амфотерицин В Флюканазол (діфлюкан) 6 мг/кг в/в впродовж 30 хв. з перехідом на підтримуюче введення 3-6 мг/кг в/в 1 раз на добу. Ністатин. При виборі препарату враховується чутливість мікроорганізму, тропізм АБ. Можливою є моно або комбінована АБ-терапія.
Доза має бути достатньою для створення концентрації АБ в тканинах та рідинах організму, що необхідна для подавлення збудника захворювання. Кратність АБ залежить від кінетики препарату.
Разове дозування найбільш поширених антибіотиків у новонароджених.
Шлях введення АБ залежить від локалізації патологічного процесу, фармакокінетики препарату. У новонароджених оптимальним шляхом є внутрішньовенний. Обов'язковим є врахування вікових особливостей фармакокінетики препарату та врахування супутньої патології (зокрема функції печінки та нирок). Профілактична АБ-терапія проводиться в неонатології при катетерізації умбілікальної вени, аспіраціїнавколоплідних вод, ОЗПК тощо. Якщо часто курс АБ-терапії складає 7-14 діб та 21 при менінгіті, все ж таки доцільно відмовитися від поняття "курс АБ-терапії" - він має бути стільки, скільки продовжується клініко-лабораторний ефект антибіотика. В неонатології слід надавати перевагу препаратам, які вводяться 1 раз на добу: цефтріаксон, нетроміцин. При отримці результатів бакпосівів АБ змінюється тільки якщо відсутній його клінічний ефект та недоведена чутливість до нього збудника патологічного процесу.
Рекомендована література
1. Наказ МОЗ України №620 від 29.12.2003р. "Про організацію надання стаціонарної акушерсько-гінекологічної та неонатологічної допомоги в Україні".
2. Наказ МОЗ України №152 від 04.04.2005р. "Про затвердження Протоколу медичного догляду за здоровою новонародженою дитиною".
3. Наказ МОЗ України №340 від 07.10.2006р. "Підтримка грудного вигодовування дітей в Україні на 2006-2010 роки".
4. Наказ МОЗ України №179 від 29.03.2006р. "Про затвердження Інструкції з визначення критеріів перинатального періоду, живонародженості та мертвонароджуваності, порядку реєстрації живонароджених і мертвонароджених".
5. Наказ МОЗ України №48 від 03.02.2006р. "Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів".
6. Наказ МОЗ України №255 від 27.04.2006р. "Про затвердження клінічного протоколу надання неонатологічної допомоги дітям "Жовтяниця новонароджених".
7. Наказ МОЗ України №584 від 29.08.2006р. "Про затвердження Протоколу медичного догляду за новонародженою дитиною з малою масою тіла при народженні".
8. Наказ МОЗ України №312 від 08.06.2007р. "Про затвердження клінічного Протоколу з первинної реанімації та післяреанімаційної допомоги новонародженим".
9. Наказ МОЗ України №234 від 10.05.2007р. "Про організацію профілактики внутрішньолікарняних інфекцій в акушерських стаціонарах".
10. Аряєв М.Л. Неонатологія.-АДЕФ-Україна.-2003.-756с.
11. Неонатологія: Навч.посіб./ за ред. П.С.Мощича, О.Г.Суліми.-К.: Вища школа, 2004.-807с.:іл.
12. Ю.И.Барашнев Перинатальная неврология.-М.: Триада-Х, 2001.- 640с.
13. Основы перинатологии: Учебник / под ред. Н.П.Шабалова и Ю.В.Цвелева.-М.:МЕДпресс-информ, 2002.-2-е изд., перераб. и доп.-576с.
14. Гипоксически-ишемическая энцефалопатия новорожденных / А.Б.Пальчик, Н.П.Шабалов.- М.:МЕДпресс-информ, 2006.-2-е изд., перераб. и доп.-256с.:ил.
15. Лабораторные и инструментальные исследования в диагностике: Справочник / пер. с англ. В.Ю.Халатова; под ред. В.Н.Титова.-М.: ГЭОТАР-МЕД, 2004.-960с.

 
 

Цікаве

Загрузка...