WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Розрахунок інфузійної терапії та парентерального харчування у новонароджених з перинатальною патологією. Трансфузійна терапія в неонатології - Реферат

Розрахунок інфузійної терапії та парентерального харчування у новонароджених з перинатальною патологією. Трансфузійна терапія в неонатології - Реферат


Реферат на тему:
Розрахунок інфузійної терапії та парентерального харчування у новонароджених з перинатальною патологією. Трансфузійна терапія в неонатології
Розрахунок об'єму і складу інфузійної терапії. Програма інфузійної терапії базується на оцінці стану водного балансу (нормоволемія, дегідратація, гіпергідратація), фізіологічних потреб, втрат, що продовжуються, з відрахуванням об'єму ентеральних надходжень з їжею.
Інший принцип розрахунку потреби новонародженої дитини в рідині - це поповнення втрат води й електролітів. У перший тиждень життя дитині необхідно стільки води, скільки вона її втрачає з діурезом, перспірацією через шкіру і легені, а також через травний тракт і у вигляді патологічних утрат. У дітей віком понад 7 днів добовий об'єм рідини повинен збільшуватися на 2 -3% для забезпечення росту. Під час розрахунку таким способом також потрібно враховувати об'єм спожитої рідини.
Після народження підвищується екскреція сечі, що зумовлює втрату позаклітинної рідини. У перші 2 -3 тиж життя в новонароджених знижена швидкість клубочкової фільтрації, що призводить до зменшення виведення натрію із сечею. Одночасно з цим спостерігається знижена швидкість канальцевої реабсорбції, що спричинює до зменшення зворотного усмоктування натрію протоках. У результаті з'являється негативний баланс рідини й електролітів в організмі. Нормальний рівень сечоутворення - 1 - 3 мл/кг/год (25 -75 мл/кг/добу). З калом новонароджений втрачає до 5 мл/кг на добу рідини.
Ще однією відмінною рисою водно-електролітного обміну новонароджених є те, що в них дуже високе виведення води через легені й шкіру. Випаровування води зі шкіри особливо значне в недоношених дітей. Невідчутні втрати з диханням удвічі нижчі, ніж через шкіру. Утрати води через легені і шкіру в здорової доношеної дитини - 20 -35 мл/кг на добу. Об'єм невідчутних втрат у новонароджених з масою тіла понад 1500 г - 40 -50 мл/кг/добу, а у дітей з масою тіла 1500 г і менш коливається від 55 до 90 мл/кг на добу. Зменшити ці втрати можна шляхом зволоження і зігрівання до термонейтрального рівня повітряно-кисневої суміші, яка подається в кювез або в апарат для ШВЛ. Крім того, обмежують випаровування зі шкіри і шапочки на голові дитини і створення екрану над тулубом і кінцівками за типом "парника". При патологічних станах у новонароджених - блюванні, діареї - утрати води збільшуються і можуть досягати 30 - 200 мл/кг на добу.
Причинами вираженої дегідратації є інфекційні діареї різної етіології, які можуть становити безпосередню загрозу життю новонародженої дитини. Іншими причинами дегідратації є найрізноманітніші стани.
Фактори, які впливають на невідчутні втрати рідини (S.Ezhuthachen, 1998)
Фактори / Зміни у втраті рідини, %
Підвищення:
Підвищення рухової активності +20
Підвищення температури +20-50
Відкритий обігрівач +50-100
Фототерапія +40-100
Інфузія ліпідів +60
Посилена конвекція +40-50
Задишка +20-30
Глибока недоношеність +50-100
Зниження:
Інтубація - 30
Інкубатори з подвійними стінками -30
Теплове покриття -30-60
Пластикове покриття -30-60
Змащування шкіри - 50
Вологість -50-100
Для проведення інфузійної терапії при дегідратації враховують величину гостро (в останню добу) виниклого дефіциту маси тіла, беручи до уваги закономірності фізіологічного зменшення. У доношених протягом 5 діб варто очікувати щоденну втрату 2 - 3% маси тіла до 10%. Недоношені першого тижня життя втрачають 2 - 3% маси тіла до максимальної 15-20%, причому найбільшу відзначають при набряках.
Причини дегідратації, не пов'язані з діареєю:
Втрати через шкіру:
Опіки, Відкриті рани, Підвищене потовиділення.
Неадекватне надходження рідини:
Утруднене вигодовування, Ураження порожнини рота, Порушення техніки вигодовування, Неправильне приготування сумішей
Інфекційні захворювання:
Сепсис, Пневмонія, Менінгіт
Поліурія:
Поліурійна фаза ГНН, Надлишкове застосування діуретиків, Недостатність мінералокортикоїдів, Цукровий діабет, Нецукровий діабет
Надлишкові втрати рідини:
Геморагії, Гіпертермія, Дренажі травного тракту, Утрати через колостому.
Дефіцит або надлишок води може бути розрахований з урахуванням маси тіла (Мт), бажаного і фактичного рівня Na+ за формулою:
Н2О дефіцит(надлишок) = (0,6 х Мт) х Nа+бажаний : Nа+фактичний - 1
Загальна кількість рідини, необхідна для регідратації на добу, розрахо-вується за формулою:
V = N + D + С;
де V - загальний об'єм рідини; N - фізіологічна потреба в рідині; С - триваючі втрати; D - дефіцит рідини, що відповідає дефіциту маси тіла за останню лобу. Об'єм інфузійної терапії визначають вирахуванням об'єму введеної рідини через рот від розрахованої загальної кількості рідини для регідратації. Отриманий у такий спосіб об'єм рідини для внутрішньовенного введення розподіляється рівномірно на добу і вводиться у вигляді постійної інфузії або 4 рази кожні 6 год. Корекція дегідратації у недоношених дітей вимагає особливої обережності і поступового поповнення рідини.
При дегідратації І і II ступеня терапію здійснюють методом пероральної регідратації.
Базовим розчином інфузійної терапії доношених новонароджених є 10% розчин глюкози, а глибоконедоношених - 5% розчин глюкози. Концентрацію глюкози знижують з метою запобігти гіперглікемії.
Початкова потреба в рідині в доношеної дитини становить 60-80-90 мл/кг на добу, і її поступово збільшують на 10 мл/кг на добу до максимуму 140 - 150 мл/кг/добу. Базова потреба в рідині в глибоконедоношених дітей - 80 - 120 мл/кг на добу. Поступово збільшуючи, досягають 140-180 мл/кг на добу.
Кількість рідини, яку вводять внутрішньовенно, необхідно зменшити в новонароджених з персистуючою артеріальною протокою, особливо, якщо призначають індометацин, при серцевій недостатності, набряку легенів, гіпоксично-ішемічній енцефалопатії, тяжкій дихальній недостатності (РДС, пневмонія, аспірації), ГНН у стадії олігурії і гіперсекреції антидіуретичного гормону.
Електроліти додають до складу інфузійних рідин починаючи з 2 -3-ї доби життя. Дітям, народженим у терміні гестації понад 30 тиж, уводять 2-4 ммоль/л натрію, а народженим у терміні гестації до 30 тиж - 3 -8 ммоль/кг на добу. Калій у кількості 2 -4 ммоль/кг на добу вводиться при достатньому діурезі і вмісті в

 
 

Цікаве

Загрузка...