WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Методи діагностики стану внутрішньоутробного плода. Плацентарна недостатність. Гіпоксія плода (дистрес плода). Ретардація, гіпотрофія плода - Реферат

Методи діагностики стану внутрішньоутробного плода. Плацентарна недостатність. Гіпоксія плода (дистрес плода). Ретардація, гіпотрофія плода - Реферат

допомозі АФТ. У разі підвищення його рівня проводиться більш детальне обстеження (повторне визначення АФП, УЗД та ін.). Рівень АФП може змінюватись при наступних станах:
o внутрішньоутробна загибель плода;
o загроза викидня;
o омфалоцеле;
o синдром Шерешевського-Тернера;
o крижово-куприкова тератома;
o екстрофія сечового міхура;
o синдром Мекелля;
o вроджений нефроз.
Зменшення АФП відмічається при синдромі Дауна
Ультразвукова діагностика
За допомогою УЗД можна виявити специфічні УЗ ознаки (ті, що надходять від плода) і неспецифічні УЗ ознаки (ті, що надходять від інших елементів плодового яйця).
Неспецифічні УЗ ознаки можуть вказувати на наявність аномалій розвитку плода. Перелікнеспецифічних ознак УВР наступний:
ў полі-, оліго-, ангідрамніон;
ў гіпоплазія плаценти;
ў гіпоплазія і гіперплазія пуповини;
ў аплазія однієї артерії пуповини;
ў амніотичні тяжі;
ў диспропорція частин тіла плода;
ў порушення ехо-контурів частин тіла плода та внутрішніх органів;
ў затримка розвитку плода;
ў порушення положення, передлежання і рухливості плода.
У разі наявності цих ознак проводиться більш детальний ультразвуковий огляд досвідченим спеціалістом-генетиком, який володіє синдромологічним аналізом. У подальшому проводиться "анатомічний скринінг внутрішньоутробного плода" в динаміці.
Час можливої візуалізації деяких вад розвитку приведені в таблиці 3 (Гречаніна О.Я., 1992).
Таблиця 3
Вади розвитку Час можливої візуалізації (тижні)
1. Аненцефалія 11
2. Гідроцефалія 13
3. Голопрозенцефалія 22
4. Менінгоміелоцеле 15
5. Мікроцефалія 22
6. Розщеплення хребта 14
7. Кили 15
8. Пухлини шиї та потилиці 15
9. Пухлини легень 24
10. Діафрагмальна кила 20
11. Вади серця 17-22
12. Нефро-уринарні аномалії 16-20
13. Стенози та атрезії кишечника 20
14. Кісти яєчника 20
15. Недорозвиток та відсутність кінцівок 12-14
16. Хондродистрофії (летальні) 17
17. Недосконалий остеогенез 20
18. Куприкові пухлини 20
19. Уроджена водянка 15
20. Уроджені вади розвитку 15
21. Омфалоцеле 20
У зв'язку з удосконаленням апаратів та техніки УЗД можливо діагностувати хромосомні синдроми вже з І-триместру вагітності. Для цього вимірюють комірцевий простір плода у 11-14 тижнів. КП не повинен перевищувати 2,5 мм. Після 15 тижнів можна виявити синдром Дауна, Патау, Шерешевського-Теренера, Едвардса. Але остаточний діагноз цих синдромів встановлюється лише після вивчення каріотипу в крові плода.
В основу метода пренатальної доплерографії вкладений ефект Доплера, суть якого полягає у зміні довжини хвилі від об'єкту, що рухається. Дослідженню підлягають: вена пуповини, аорта плода, артерія пуповини, внутрішня сонна артерія, ниркова артерія плода та маткова артерія матері. Дослідження кровообігу в системі мати-плацента-плід при допомозі доплерометрії дозволяє провести топічну діагностику гемодинамічних порушень ще на до клінічній стадії формування плацентарної недостатності. Зменшення кровообігу у внутрішній сонній артерії плода може вказувати на наявність внутрішньоутробного інфікування плода. Підвищення - на наявність гідроцефалії (інфекційний стеноз сільвієвого водопроводу). Рання діагностика (доклінічна) пізнього гестозу вагітних можлива при доплерографії маткової артерії.
При УЗД плаценти можна визначити величину і товщину плаценти, що корелює із терміном вагітності, а також її локалізацією. 0 ступінь зрілості-до 28 тижнів; І ступінь зрілості-у 24-36 тижнів; ІІ ступінь зрілості-33-37 тижнів; ІІІ ступінь зрілості-після 37 тижнів;
Невідповідність зрілості плаценти терміну вагітності може вказувати на фетоплацентарну недостатність та загрозу для плода.
Фетоскопія - інвазивний метод, який дозволяє за допомогою оптичної системи оглядати плід безпосередньо у порожнині матки. За допомогою цього методу можна здійснити біопсію шкіри плода, кордоцентез, замінне переливання крові при гемолітичній хворобі та інше. Фетоскопія проводиться під контролем УЗД в 15-20 тижнів вагітності (пізніше амніотична рідина втрачає прозорість).
При фетоскопії можна діагностувати аномалії розвитку голови, обличчя, кінцівок, кили. Взявши біопсію шкіри, діагностують іхтіоз плода. Отримавши кров плода можна виявити хромосомні аномалії та деякі ферментопатії.
До інваазивних методів перинатальної діагностики відносять біопсію хоріона, амніоцентез, плацентоцентез, кордоцентез і біопсію шкіри плода.
Суть сучасної інвазивної пренатальної діагностики полягає в тому, що існує маркер (цитогенетичний, біохімічний, молекулярно-генетичний, імунологічний, гормональний та ін.), на основі якого можна поставити діагноз захворювання в постнатальному періоді і, використовуючи цей маркер, можна визначити уроджену патологію у плода.
Основні показання до інвазивної пренатальної діагностики:
- структурна перебудова хромосом у одного з батьків;
- вік матерів не більше 35 років;
- попереднє народження дитини з множинними уродженими вадами розвитку;
- діагностовані пренатально моногенні захворювання;
- наявність маркерів хромосомної патології за даними УЗД або результатами дослідження АФП, ХГ, ЕЗ;
- ускладнений перебіг вагітності (загроза викидня, багатоводдя, ЗВУР плода).
Біопсія хоріону. Дослідження ворсин хоріону проводиться у І триместрі вагітності з метою виявлення хромосомних аномалій (вивчається каріотип плода), а також для діагностики ферментативних дефектів (фенілкетонурія, гіпотиреоз, муковісцидоз та ін.). Діагностика останніх проводиться за допомогою біохімічних, імунологічних досліджень та аналізу ДНК (ланцюгова полімеразна реакція).
Інвазивна пренатальна діагностика проводиться з 7 тижнів вагітності при біопсії хоріона. Дослідження тканин хоріона дозволяє здійснити діагностику широкого спектра хромосомних і генних захворювань.
Амніоцентез - це проникнення в амніон з метою забору амніотичної рідини і клітин плода для проведення тестів пренатальної діагностики. За допомогою дослідження амніотичної рідини можна визначити каріотип плода, рівень вмісту деяких ферментів, гормонів, ?-фетопротеїну, провести ДНК аналіз. Амніоцентез виконують в терміни вагітності 16-18 тижнів.
Показання до амніоцентезу:
- дослідження рівня білірубіну при ізоімунному конфлікті;
- діагностика зрілості легенів у плода;
- генетична діагностика хромосомних аномалій плода;
- діагностика вад розвитку центральної нервової системи у плода.
Умови та протипоказання до амніоцентезу такі ж, як для біопсії хоріона.
Кордоцентез - це метод транскутанної пункції пуповини плода. Отримання крові плода в ІІ триместрі вагітності необхідне для

 
 

Цікаве

Загрузка...