WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Жіночий таз. Плід як об’єкт пологів - Реферат

Жіночий таз. Плід як об’єкт пологів - Реферат


Реферат на тему:
Жіночий таз. Плід як об'єкт пологів
Пологові шляхи жінки поділяються на кісткову і м'яку частини. До кісткової частини належить малий таз, до м'якої - шийка матки, вагіна, м'язево-фасціальна система тазового дна.
Кісткова частина малого тазу
Жіночий таз з акушерських міркувань розділяють на 2 відділи: великий і малий таз. Межа між ними проходить по безіменній лінії (linea innominata). Великий таз обмежений з боків крилами клубових кісток, ззаду - хребтом, спереду - стінки не має. Малий таз утворюється спереду гілками лобкових кісток і симфізом, з боків - частинами кісток, що складають кульшову западину, тілами та буграми сідничних кісток, ззаду - крижовою кісткою та куприком.
Під час пологів малий таз, як щільний кістковий тунель обмежує й визначає розміри, форму і напрямок пологового каналу, до якого плід проходить, і має пристосовуватися, змінюючи власну конфігурацію.
З усіх методів дослідження таза найважливіше значення має його вимірювання.
Більшість внутрішніх розмірів таза недоступні для вимірювання, тому звичайно вимірюють його зовнішні розміри і за ними приблизно оцінюють внутрішні.
Вимірювання таза проводять газоміром.
Основні розміри тазу.
Звичайно вимірюють чотири основні розміри таза: три поперечні і один прямий.
Distantia spinarum - відстань між передньо-верхніми остями клубових кісток. Цей розмір дорівнює 25 см;
Distantia cristarum - відстань між найбільш віддаленими точками гребенів клубових кісток. В середньому вона дорівнює 28 см.
Distantia trochanterica - відстань між великими вертлюгами стегнових кісток. Цей розмір дорівнює 31 см.
Conjugata exsterna (зовнішня кон'югата) - прямий розмір таза. Жінку вкладають на бік; ногу, що лежить знизу, згинають у кульшовому і гомілковому суглобах, другу витягують. Кінець газоміра встановлюють на середину верхньо-зовнішнього краю симфізу, другий кінець притискають до над крижової ямки, яка міститься між відростком п'ятого поперекового хребця і початком першого крижового хребця. Зовнішня кон'югата дорівнює 20 см.
В акушерській практиці велике значення мають розміри малого таза, від яких залежить перебіг та завершення пологів для матері і плода. Але більшість розмірів малого тазу не може бути виміряна безпосередньо.
Великий таз для народження дитини суттєвого значення не має, але по його розмірам можливо посередньо судити о формі та величині малого тазу.
Порожниною малого тазу є простір між його стінками, який зверху та знизу обмежений площинами входу та виходу таза. Вона має вигляд циліндру, який усічений спереду назад так, що передня частина (яка звернена до лона) майже в 3 рази нижче задньої (яка звернена до крижової кістки). В порожнині малого тазу розрізняють чотири площини: входу, широкої та вузької частини і виходу.
Площини малого таза та їх розміри:
Площина входу в малий таз обмежена ззаду мисом крижової кістки, з боків -пограничними (дугоподібними) лініями клубових кісток, спереду - верхнім краєм лобкової кістки та симфізу. Розрізняють чотири розміри.
- прямий розмір - відстань від мису крижової кістки до найбільш виступаючої точки верхньо-внутрішнього краю симфізу, вона називається також істиною, або акушерською кон'югатою (conjugata vera), дорівнює 11 см. Розрізняють також анатомічну кон'югату (connjugata anatomica) - відстань від мису крижової кістки до верхнього краю симфізу, вона на 0,3 см більша від акушерської.
- поперечний розмір - відстань між найвіддаленішими точками дугоподібних ліній клубових кісток (linea innominata); дорівнює 13 см.
- косий розмір (лівий і правий) - відстань від лівого крижово-клубового зчленування (articulatio sacroiliaca) до правого клубово-лобкового вивищення (eminentia ileopubica) і навпаки; дорівнює 12 см.
Площина широкої частини порожнини малого таза обмежена ззаду з'єднаннями ІІ і ІІІ крижових хребців, з боків - серединою кульшових западин, спереду - серединою внутрішньої поверхні симфізу. У площині широкої частини малого таза розрізняють два розміри - прямий і поперечний.
- прямий розмір - від проекції з'єднання ІІ і ІІІ крижових хребців до середини внутрішньої поверхні симфізу; дорівнює 12,5 см.
- поперечний розмір - між серединами кульшових западин; дорівнює 12,5 см.
Площина вузької частини малого таза обмежена спереду нижнім краєм симфізу, ззаду - крижово-куприковим з'єднанням, з боків - остями сідничних кісток. Розрізняють два розміри площини вузької частини малого таза: прямий і поперечний.
- прямий розмір - від крижово-куприкового з'єднання до середини нижнього краю лобкового симфізу; дорівнює 11 см.
- поперечний розмір - між внутрішніми поверхнями остей сідничних кісток; дорівнює 10,5 см.
Площина виходу з малого таза обмежена спереду нижнім краєм симфізу, ззаду - верхівкою куприка, з боків - внутрішніми поверхнями сідничних бугрів. Розміри площини виходу з малого таза: прямий і поперечний.
- прямий розмір - це відстань від середини нижнього краю симфізу до верхівки куприка; дорівнює 9,5 см (під час пологів, коли народжується голівка, куприк відхиляється на 1,5 см назад і прямий розмір збільшується до 11 см).
- поперечний розмір - відстань між внутрішніми поверхнями сідничних бугрів, дорівнює 11 см.
Розміри виходу з малого таза можуть бути виміряні безпосередньо. Для цього вагітну укладають на спину, ноги зігнуті у кульшових і колінних суглобах, розведені в сторони і підтягнуті до живота. Вимірювання виконують сантиметровою стрічкою або спеціальним газоміром. Прямий розмір вимірюється між наведеними вище орієнтирами. При вимірюванні поперечного розміру треба до одержаного відстані між внутрішніми поверхнями сідничних бугрів (9,5 см) додати 1,5 см, враховуючи товщину м'яких тканин.
Лінія, що проходить посередині всіх прямих розмірів площин, називається провідною віссю таза. Лобковий кут дорівнює 90-100?, кут нахилу таза - 55-60?. Висота симфізу виміряється при вагінальному обстеженні і дорівнює 3,5-4 см.
Найважливішим розміром для оцінки тазу є істина кон'югата, яка не може бути виміряна безпосередньо. Тому її вираховують із доступних для вимірювання розмірів: зовнішньої кон'югати та діагональної кон'югати.
Для визначення істинної кон'югати з розміру зовнішньої кон'югати треба відняти 8 см при обводі променево-зап'ястного суглоба 16 см. Наприклад: 20 см - 9 см = 11 см.
Діагональна кон'югата - відстань від нижнього краю симфізу до найбільш виступаючої точки мису крижової кістки. Діагональна кон'югата вимірюється шляхом вагінального дослідження
При введенні в вагіну вказівний та середній пальці рухаються крижовою западиною до мису крижів, кінчик середнього пальця фіксується на його верхівці, а ребро долоні впирається у нижній край симфізу. Місце, де рука лікаря торкається нижнього краю симфізу, відзначають пальцем другої руки. Після того як пальці вийняті із піхви, тазоміром або сантиметровою стрічкою вимірюють відстань від верхівкисереднього пальця до відзначеної точки зіткнення ребра долоні з нижнім

 
 

Цікаве

Загрузка...