WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Фізіологія пологів. Знеболювання пологів - Реферат

Фізіологія пологів. Знеболювання пологів - Реферат


Реферат на тему:
Фізіологія пологів. Знеболювання пологів
Вивчення біомеханізму пологів при передньому і задньому видах потиличного передлежання є базовою темою для курсу з акушерства. Точне знання біомеханізму пологів сприяє клінічному розумінню перебігу та ведення пологів, що в клінічному результаті допомагає уникнути ускладнень з боку матері та плода і сприяє зниженню перинатальної, материнської захворюваності та смертності.
Пологи - фізіологічний процес, при якому відбувається вигнання з матки плоду, плаценти з оболонками та навколоплідними водами. Фізіологічні пологи (partus maturus normalis) настають у середньому після 10 акушерських місяців (280 діб, або 40 теж) вагітності, коли плід стає зрілим і цілком здатним до позаутробного існування, тобто момент настання пологів деякою мірою запрограмований.
Механізм ініціації пологів повністю не визначено. Важлива роль у розвитку пологової діяльності належить нейрогуморальним і гормональним системам вагітної, фетоплацентарного комплексу, біофізичним і морфологічним механізмам.
Наприкінці вагітності і на початку пологів у жінки переважають процеси гальмування в корі великого мозку і підвищення збудливості підкіркових структур (гіпоталамо-гілофізарної системи, лімбічного комплексу), спинного мозку. У вагітних формується основа пологової домінанти, яка характеризується посиленням реакцій на інтероцептивні подразники з шийки матки і ослабленням або відсутністю реакцій на екстероцептивні подразники, що є необхідною умовою для неускладненого перебігу пологів.
Для розуміння патогенезу пологової діяльності важливим є знання інервації матки. У процесі пологів має значення подразнення рецепторів матки і пологових шляхів. В міру залучення в процес нових рецепторів змінюються сила і частота скорочень матки, а надалі приєднуються скорочення поперечносмугастої мускулатури (потуги). Характер і ступінь виразності різноманітних рефлекторних реакцій багато в чому залежать від впливу на нервову систему гуморальних і гормональних чинників а також від тонусу симпатичного і парасимпатичного відділів вегетативної нервової системи.
Матка має симпатичну, або адренергічну (переважно тіло), і парасимпатичну, або холінергічну (переважно шийка), іннервацію. У тілі матки існують здебільшого а і р-адренорецептори, в нижньому сегменті - М-холіно- і D-серотоншорецептори, в шийці матки - хемо-, механо- і барорецептори. Активація -адренорецепторів здійснюється за допомогою естрогенів, катехоламінів, а також простагландинів, окситоцину, серотоніну, гістаміну, кінінів та інших біологічно активних речовин тономоторної дії, рівень яких зростає у сироватці крові матері перед пологами. -адренорецептори чинять протилежну дію на міометрій (зниження тонусу, збудливості та скоротливої діяльності матки) і підлягають впливу прогестерону.
Протягом останніх двох тижнів перед пологами підвищується рівень естрогенів і знижується рівень прогестерону в крові матері (усунення прогестеронової блокади міометрію). Зменшення продукції прогестерону приводить до активізації спонтанної маткової активності.
Під час скорочень матка відчуває різко виражений вплив із боку холінергічної системи, а у всіх інших частинах організму виявляється чітко виражена симпатикотонія (підвищення артеріального тиску, тахікардія, розширення зіниць, посилення потовиділення, посилення дермографізму й ін.).
При пологах, що фізіологічно протікають, під впливом визначеної кількості медіаторного ацетилхоліна наступають скорочення маткової мускулатури, руйнація ацетилхоліна холінестеразою супроводжується поступовим падінням хвилі скорочення. Такі скорочення матки виникають тільки з'явиться нова порція ацетилхоліна; Якщо порушується механізм своєчасної, ритмічної руйнації ацетилхоліна, то внаслідок затримки останнього в зіткненні з гангліозними клітинами незабаром ефект порушення нервово-м'язового апарата замінюється депресивним ефектом - скорочення матки слабшають або припиняються.
Існує декілька гіпотез початку пологів: 1) зниження рівня прогестерона; 2) оксітоцинова теорія; 3) зміни плодово-материнського зв'язку.
Дослідженнями G.С.Liggins (1973), J.R.Challis i D.M.Ojson (1988) доведено, що в овець початку пологів передує зростання концентрації кортизола в плоду і різке зниження рівня прогестерона; потім відзначається підйом рівню естрадіола - 17 Р. У людини і приматів не встановлене падіння'прогестерона в материнській плазмі перед початком пологів. Його зниження спостерігається після народження плаценти і є сигналом для лактогенеза. Введення АКТГ або кортизола у плода людини не викликає пологів. Введення дексаметазона вагітній призводить до значного уповільнення утворення естрогенів (інгібує утворення адреналового плодового С19-стероїду).
Роль проміжного модулятора в розвитку пологової діяльності грає інтерлейкін-1 (ІЛ-1). Цей можливий інтергормон-інтермодулятор у багатьох тканинах викликає посилений гідроліз гліцерофосфоліпідів, сприяє виділенню арахідонової кислоти й утворенню простагландинів- П.
Оксітоцин є дуже сильним утеротоніком і в невеликих концентраціях викликає скорочення сенсибілізованої матки. Новітніми дослідженнями встановлено, що роль оксітоцина у викликанні пологів обумовлена: 1) значним зростанням кількості рецепторів оксітоцина в міометрії наприкінці вагітності і 2) впливом оксітоцина на виділення простагландинів, яким належить важлива роль у початку пологів.
Нові дані у відношенні фізіології і біохімії оксітоцина доказують його роль у другому періоді пологів і після народження плоду, але не раніш. Немає доказів того, що оксітоцин відіграє роль у підготуванні матки до пологів. Інфузія оксітоцина ефективна для викликання пологів при доношеній вагітності і зрілій шийці матки, а також у першому періоді пологів.
Встановлено, що збільшення кількості рецепторів оксітоцина в міометрії або в децидуальній оболонці при пізніх термінах вагітності може бути настільки значним, що гормон може бути ефективним навіть при незмінному рівні в крові
Роль плоду у викликанні пологів. Маса плоду, генетична завершеність розвитку, імунні взаємовідносини плоду і матері впливають на початок пологової діяльності і плин пологів. Сигнали, що надходять з організму зрілого плоду, забезпечують інформування материнських компетентних систем, ведуть до пригнічення синтезу імуносупресорів, а отже змінює реакцію організму матері до плоду, як алотрансплантату. У фетоплацентарному комплексі змінюється стероїдний баланс убік накопичення естрогенів, що збільшують чутливість адренорецепторів до норадреналіну, оксітоцину, простагландинів.
На скорочувальну функцію матки впливає внутрішньоматковий тиск, розмір плоду, що опосередкується подразненням хемо- і барорецепторів.
Акт пологів протікає при наявності сформованої пологової домінанти, що об'єднує динамічну систему, як вищі нервові центри, так і виконавчі органи. У формуванні пологової домінанти велике значення має вплив статевих гормонів на

 
 

Цікаве

Загрузка...