WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вагітність і пологи при тазовому передлежанні. Вагітність і пологи при аномаліях кісткового таза. Проблеми макросомії в акушерстві, вагітність та поло - Реферат

Вагітність і пологи при тазовому передлежанні. Вагітність і пологи при аномаліях кісткового таза. Проблеми макросомії в акушерстві, вагітність та поло - Реферат

дослідження.
Із анамнеза важливою є інформація про перенесений рахіт, туберкульоз кісток, остеомієліт, травми, пізній вік менархе, акушерський анамнез. При зовнішньому обстеженні звертають увагу на зріст жінки (при зрості 145 см і менше таз звичайно буває вузьким), викривлення хребта (кіфоз, сколіоз, лордоз), вкорочення нижніх кінцівок, нерухомість в суглобах, форму попереково-крижового ромбу, наявність відвислого живота у повторнонароджуючих і гострокінцевого - у першонароджуючих, ознаки інфантилізму (недорозвиненість вторинних статевих ознак), інтерсексуальності (високий зріст, гіпертрихоз, волосся за чоловічим типом). Проводять загальноприйняту пельвіометрію (рис. 1, 2, 3).
Рис. 1. Поперечні виміри тазу.
1. Distantia spinarum = 25 - 26 см (відстань між передньо-верхніми остями клубових кісток);
2. Distantia cristarum = 28 - 29 см (відстань між найбільш віддаленими точками гребнів клубових кісток);
3. Distantia trochanterica = 31 см (відстань між найбільш віддаленими точками вертелів стегнових кісток);
Рис. 2.Вимірювання зовнішньої Рис. 3. Вимірювання діагональної
кон'югати кон'югати
4.Conjugata externa (діаметр Боделока) = 20 - 21 см (відстань між серединою верхньо-зовнішнього краю лобкового зчленуваня та надкрижовою ямкою (заглиблення між остистими відростками п'ятого поперекового хребця та першого крижового хребця).
5. Conjugata diagonalis - відстань від нижнього краю лобкового зчленуваня до точки мису крижа, що найбільш виступає. Conjugata diagonalis вимірюється шляхом піхвового дослідження. Введені до піхви вказівний та середній пальці просуваються по крижовій западині до мису крижа. Кінчик середнього пальця фіксують на його верхівці, а ребро долоні впирається у нижній край симфізу. Місце зіткненя досліджуючої руки з нижнім краєм лонного зчленування відмічається вказівним пальцем іншої руки. Після витягнення пальців з піхви вимірюється відстань від верхівки середнього пальця до відміченої точки за допомогою тазоміра або сантиметрової стрічки. Якщо кінцем витягнутого пальця мис крижа досягти не вдається, вважається, що Conjugata diagonalis більше 12 см, що є нормою (12,5 - 13 см).
6. Conjugata vera (істинна) відповідає прямому розміру входу в малий таз - це відстань від мису крижа (promontorium), до точки лобкового зчленування зсередини, яка найбільш виступає. Conjugata vera можливо розрахувати, але для цього потрібно виміряти індекс Соловйова.
Додаткові зовнішні вимірювання:
1) визначення розмірів попереково-крижового ромбу, який має вигляд западини у крижовий ділянці, обмежений чотирма точками: вгорі -ямкою між остистим відростком 5 поперекового хребця (надкрижова ямка), внизу - початок сідничної складки (верхівка куприка), з боків -западини на місцях задніх верхніх остей обох кульшових кісток. При нормальній будові і розмірах тазу ромб має правильну форму. Вертикальний розмір становить 11 см. (що відповідає в нормі розміру справжньої кон'югати), поперечний - 9 см.
При загальнорівномірнозвуженому тазі ромб витягнутий у довжину (верхній і нижній кути гострі, бічні -тупі); при плоскорахітичному - верхня половина менша від нижньої, при деформації він асиметричний.
2) бокова кон`югата Кернера - розмір від передньоверхньої до задньоверхньої ості однойменної кістки (норма 14,5-15 см), при вузькому тазі зменшується.
3) передня висота тазу - відстань між сідничним горбом і лонним зчленуванням (норма менше 11 см), якщо більше слід чекати затяжних пологів.
4) прямий і поперечний розміри виходу з тазу.
5) окружність тазу. Сантиметрову стрічку проводять під крижами, з боків - між вертлюгами і гребенем клубової кістки, спереду - посередині лону (норма 85 см і більше).
6) висота лобкового симфізу - вимірюють між верхнім і нижнім краями (норма 5-6 см). Чим вищий лобковим симфіз, то менша справжня кон'югата.
7) косі розміри - відстань між правою передньо-верхньою остю і лівою задньо-верхньою остю та навпаки. В нормі ці розміри однакові і дорівнюють 20-21 см.
8) Променевозап'ястковий індекс Соловйова визначають за допомогою вимірювань обводу руки в ділянці променевозап'ясткового суглобу. В нормі він складає від 14-18 см. Якщо індекс відповідає ніжній межі, то кістки тазу тонкі, якщо верхній - то вони товсті. За допомогою індексу Соловйова можна вираховувати величину справжньою кон`югати, яка дорівнює діагональній кон`югаті мінус індекс Соловйова поділений на 10:
СК=ДК- ІС:10
Додаткові розміри з боку плоду (при доношеній вагітності) :
1) прямий розмір голівки (в нормі 11 см.);
2) висота стояння дна матки (в нормі при вимірюванні сантиметровою стрічкою-34-36 см, при вимірюванні тазоміром-24-26 см.;
3) ширина матки, вимірюють на рівні пупка (в нормі складає 18 см).
З метою визначення відповідності між голівкою плоду і тазом застосовують прийом Цангеймейстера і ознаку Вастена.
При прийомі Цангеймейстера тазоміром вимірюють зовнішню кон`югату, потім передній ґудзик тазоміру переставляють на найвипуклішу точку голови, не знімаючи задній ґудзик тазоміру. Якщо відстань від надкрижової ямки до найвипуклішої точки на голові (розмір Цангеймейстера) більша від розміру зовнішньої кон`югати, то це свідчить про невідповідність між передлеглою частиною (голівкою) і тазом. Коли розмір Цангеймейстера менший від величини зовнішньої кон`югати, то невідповідності немає. Якщо розміри однакові, то невідповідність сумнівна. Прийомом Цангеймейстера можна користуватись при встановленні голівки в малий таз. При рухомій голівці встановити відсутність відповідності між нею і тазом, особливо до відходження вод, неможливо.
Прийом Вастена полягає в тому, що акушер ставить руку в ділянці симфізу і ковзає доверху в напрямку голівки. При нормальних відношеннях голівка буде знаходиться нижче лона (ознака Вастена негативна). При вузькому тазі голівка може знаходиться на одному рівні з лонним зчленуванням (ознака Вастена врівень) або голівка різко виступає над лоном (ознака Вастена позитивна), при якій пологи через природні пологові шляхи є неможливими.
Прийом Вастена може бути застосований під час пологів, коли голівка щільно знаходиться при вході в таз (рис. 4).
а. б. в.
Рис. 4. Ознака Генкель-Вастена: а - негативна, б - "врівень", в - позитивна
При піхвовому дослідженні визначають діагонально кон`югату, місткість тазу, наявність екзостозів, зісковзувався 5 поперекового хребця, деформації.
Заключний діагноз клінічно вузького тазу виставляється тільки під час пологів (рис. 5).
Рис. 5. Форми вузького тазу: а - рівномірно звужений; б - плоский; в -

 
 

Цікаве

Загрузка...