WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Порушення менструальної функції у жінок в різні вікові періоди - Реферат

Порушення менструальної функції у жінок в різні вікові періоди - Реферат

сполучнотканинні тяжі внаслідок дефекту статевих хромосом (каріотип ХО, або мозаіцизм).
Первинна аменорея внаслідок затримки статевого дозрівання (недорозвинення вторинних статевих ознак) зумовлена органічною і функціональною патологією гіпоталамо-гіпофізарної системи, при якій порушуються утворення і виділення гонадотропін-рилізінг-гормонів, через що відбуваються зміни в гонадотропній функції гіпофіза, а також функції яєчників. Внаслідок затримки статевого дозрівання розвивається гіпогонадотропна аменорея, що характеризується зниженням рівня гонадотропінів (фолі- і лютропіну) у крові. Проби з прогестероном і лютропін-рилізинг гормоном негативні. Хворим властиві євнухоїдні рисистатури, гіпоплазія молочних залоз, гіперстоз спинки зменшеного турецького сідла, розміри матки і яєчників, як у періоди дитинства.
Первинна аменорея на фоні вірилізації зумовлена природженим адреногенітальним синдромом внаслідок генетично зумовленого порушення синтезу андрогенів корою наднирникових залоз.
Вторинна аменорея (АП) як і АІ, являється симптомом багатьох захворювань. Причин, які можуть викликати АП, дуже багато. Тут буде розглянута АП в аспекті нейроендокринних залоз, з якими лікар акушер-гінеколог зустрічається в повсякденній практиці.
Єдиної загальноприйнятої класифікації АІІ не розроблено. Однак, усіма єдиноголосно признається доцільність виділення АП в залежності від рівня враження репродуктивної системи.
Класифікація вторинної аменореї.
I. Психогенна (стрес) аменорея.
II. Гіпоталамічна форма.
1. Аменорея на фоні втрати маси тіла.
III. Гіпоталамо-гіпофізарна форма.
1. Гіпопролактинемія:
o ФГ;
o органічна гіперпролактинемія (пролактинома гіпофізу).
2. Гіпогонадотропна аменорея.
3. Післородовий гіпопітуїтаризм (синдром Шиєна).
IV. Наднирникова форма.
1. Постпубертатний період.
2. Вирілізуюча пухлина наднирників.
V. Яєчникова форма.
1. Синдром виснаження яєчників.
2. Синдром рефрактерних яєчників.
3. Вірілізуючі пухлини яєчників.
VI. Маткова форма.
1. Внутрішньоматкові синехії (синдром Ашермана).
2. Специфічний туберкульозний ендометрит.
Дисфункціональні маткові кровотечі
В групу дисфункціональних маткових кровотеч (ДМК) прийнято відносити порушення менструальної функції, яке проявляється матковими кровотечами, при яких не виявляється виражених змін в статевих органах. В основі патогенезу ДМК лежать порушення гіпоталамо-гіпофізарної регуляції менструальної функції, внаслідок яких з'являється зміна ритму і рівня виділення гормонів. Ановуляція і порушення циклічних перетворень ендометрія.
По патогенетичному признаку прийнято виділяти 2 групи ДМК: ановуляторні та овуляторні. В групу овуляторних ДМК, виникаючих частіше в результаті післяпологової або післяабортної інфекції, при вегетоневрозах, Тиреотоксикозі, може мати місце 2-х фазний цикл з укороченням фолікулі нової фази, цикл з укороченням або подовженням лютеїнової фази. Овуляторні ДМК
При укороченні фолікулі нової фази інтервал між менструаціями скорочується до 2-3 тижнів. Кровотечі виникають ритмічно, кількість втраченої крові не змінена, часом знижена, репродуктивна функція збережена.
При укороченні лютеїнової фази (ця патологія зустрічається частіше першої) відбувається передчасна інволюція жовтого тіла. Головна скарга таких хворих - на збільшення часу кровотечі. Матка і яєчники нормальних розмірів. Тести функціональної діагностики вказують на овуляторний цикл. В 2 фазі циклу відмічається швидке зниження базальної температури, низька екскреція прегнандіола. У таких хворих має місце непліддя. Терапія може бути направлена на попередження інволюції жовтого тіла. Для лікування рекомендуються щоденні ін'єкції 10 мг прогестерона у 2 фазу циклу на протязі 6-8 днів або однократне введення 1 мл 12,5% оксіпрогестерона капрон ату.
Ефективнопримінення прогестинів (рігевідон, нон-овлон) преривістими циклами для підсилення функції жовтого тіла у 2 фазі назначається вітамін Е по 50-60 мг.
Продовження лютеїновоїфази (персистенція жовтого тіла) зустрічається дуже рідко.
Ановуляторні ДМК
Найбільш типовою формою ДМК являються кровотечі - ановуляторного характеру.
Клініка: за перебігом ДМК характеризується ациклічним характером. Кровотеча частіше виникає після більш або менш тривалої затримки менструації. В деяких випадках кровотеча являється якби продовженням вчасно розпочавшоїся менструації. Рідше вона наступає через більш короткій проміжок часу після чергової менструації або кровотечі.
Гіперестрогенія (тіерсистенція фолікула) Характеризується більш інтенсивною кровотечею, наступаючою після короткочасної затримки менструації. В результаті інтенсивної кровотечі нерідко виникає анемія. Для гіпоестрогенії (атрезія фолікула) більш характерні тривалі періоди аменореї (3-4 місяці), які змінюються також тривалою але не обільною кровотечею.
Діагностика ДМК починається з виключення інших захворювань, які можуть перебігати з аналогічною клінікою. У хворих в юнацькому віці слід мати на увазі туберкульоз статевих органів, злоякісні новоутворення матки, піхви, пухлини яєчника. У жінок репродуктивного віку необхідно виключити маткову і позаматкову вагітність, хронічні запальні процеси матки і додатків, міому матки, рак ендометрія і шийки матки, пухлини яєчника. У клімактеричний період потрібно пам'ятати про можливість злоякісних пухлин матки, а також про пухлини яєчника, які володіють гормональним впливом і схильні до злоякісного переродження. Обстеження проводиться по загальному плану. Біологічне обстеження. Молочні залози розвинуті. Пігментація ареол при гіперестрогенії виражена добре, при гіпоестрогенії ослаблено. Сосок не розвинутий. Матка нормальних розмірів. При клімактеричній кровотечі вона може бути незначно збільшена.
Базальна температура при гіпоестрогенії (атрезія фолікула) - моно фазна КПІ - 20-40%, слабо виражений феномен зіниці, цервікальне число 206 балів. Ановуляторнікровотечі являються наслідком гіперестрогенії (персистенції фолікула) характеризуються високим КПІ (60-90%) вираженим феноменом зіниці ++, +++. Цервікальне число 8-10 балів. Гормональне дослідження. Зміни гонадотропних гормонів: частіше відмічається хаотичне на достатньо високому рівні виділення ФСГ і ЛГ або постійно низький рівень ЛГ.
Рекомендована література:
1. Василевська Л.В. Гінекологія. - Медицина, 1985. - С. 342-355. 2. Бодяжина В.И., Сметник В.П., Тумилович Л.Г. Неоперативная гинекология: Руководство для врачей. - М.: Медицина. 2001.- С.7-11.
2. Кулаков В.И., Сметник В.П. Руководство по климактерию. - Москва, 2001.

 
 

Цікаве

Загрузка...