WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Порушення менструальної функції у жінок в різні вікові періоди - Реферат

Порушення менструальної функції у жінок в різні вікові періоди - Реферат


Реферат на тему:
Порушення менструальної функції у жінок в різні вікові періоди
В структурі гінекологічних захворювань на долю порушень менструального циклу припадає до 20%. Різні види порушень менструальної функції призводять до високої втрати працездатності, розвитку нейропсихічних ускладнень, інвалідності жінок. Ці ускладнення потребують комплексного підходу і сумісного лікування у лікарів декількох спеціальностей - гінеколога, ендокринолога, невропатолога та ін. Тому вивчення цієї патології набуває великого значення для лікарів будь-якої спеціальності.
Регуляція функції репродуктивної системи
Репродуктивна система має п'ять центральних і периферичних рівнів регуляції, які взаємодіють за принципом зворотних зв'язків.
До І рівня регуляції належать тканини-мішені (статеві органи, молочні залози, волосяні фолікули, шкіра, кістки, жирова тканина). Клітини цих органів і тканин-мішеней мають рецептори статевих стероїдних гормонів (ест радіолу, прогестерону, тестостерону). На І рівні регуляції найвиразніше циклічні зміни відбуваються в ендометрії (матковий або ендометрільний цикл); відбувається його підготовка до менструації або імплантації заплідненої яйцеклітини.
II рівень регуляції репродуктивної системи - яєчники. Циклічні зміни в яєчниках мають назву яєчникового (оваріального) циклу. У першій (фолікулярній) фазі відбувається розвиток первинних і вторинних фолікулів, у другій фазі - фазі жовтого тіла із клітини третинного (пухирчастого) фолікула, в якому відбулась овуляція формується жовте тіло.
III рівень регуляції - аденогіпофіз. В аденогіпофізі здійснюється секреція гонадотропінів (лютропіну, фолітропіну, пролактину), тиротрпопіну, соматотропну, ліпотропіну. Фолітропін і лютропін стимулюють ріст фолікула, синтез стероїдів і дозрівання яйцеклітини. Підвищення рівня ест радіолу в преовуляторнному фолікулі спричиняє викид лю- і фолітропіну та овуляцію. Під впливом лютропіну утворюється прогестерон. Пролактин стимулює ріст молочних залоз, процеси лактації.
IV рівень регуляції репродуктивної системи - гіпоталамус. У нейронах гіпоталамуса відбувається пульсуюча секреція гонадотропних рилізінг-гормонів(ГТ-РГ), у цирхоральному режимі ГТ-РГ надходять до портально системи і з кров'ю переноситься до аденогіпофіза.
Нейрони гіпоталамуса інтегрують екзот-й ендогенну інформацію, передану з різних відділів центральної нервової системи. Через гіпоталамус на менструальний цикл можуть впливати такі чинники, як голодування, стрес тощо. Гіпоталамус с бере участь у регуляції статевої поведінки, температури тіла, споживання іжі та води. Невеликі амплітудні й частотні коливання виділення свідчать про зміни, що відбуваються в гіпоталамусі. У нормі частота пульсуючого виділення ГТ-РГ (гонадоліберинів) у фолікулярній фазі становить один імпульс за 1 год (црхоральний ритм секреції), а в лютеїновій фазі - один імпульс за 90 хв. Ці рилізінг-гормони не беруть участі у підвищенні рівня фолі-й лютропіну у середині циклу. Зміни відбуваються під впливом позитивного зворотного зв'язку між концентрацією циркулюючих естрогенів і прогестерону та гіпофізом, що, у свою чергу, викликає відповідь гіпоталамуса.
Секреція гонадоліберинів перебуває під впливом нейромедіаторів: допа міну, норепінефрину ((3-ендорфінів, вміст яких також залежить від рівня естрогенів і прогестерону). Тому, лікарські засоби, які впливають на метаболізм нейотрансмітерів, можуть впливати на секрецію гонадоліберинів (гонадотропних рилізинг-гормонів), пролактину (метил допа, резерпін, антидепресанти).
V рівень регуляції - надгіпоталамічні структури головного мозку. Класичним прикладом циклічних процесів, що відбуваються в репродуктивній системі жінки в період зрілості, є яєчниково-менструальний цикл. Механізми прямих і зворотних зв'язків протягом менструального циклу наведено (МАЛ.).
Перший день менструації (менструальної кровотечі) вважається першим днем менструального циклу і є початком І фази (менструальної) маткового (ендометріального) циклу. Ця фаза характеризується відшаруванням і відторгненням із матки функціонального шару ендометрія, що зумовлено різким зменшенням у крові рівня ест радіолу і прогестерону.
Низький рівень естрогенів і прогестерону протягом останніх днів менструального циклу зумовлює відповідні циклічні зміни на рівні гіпоталамуса і гіпофіза, що спричинює початок нового менструального циклу
секреція гонадоліберину гіпоталамусом сприяє збільшенню виділення гонадотропінів гіпофізом. Фолітропін стимулює фолікулогенез у яєчниках. На 5-7 день менструального циклу один фолікул починає домінувати й інтенсивно виділяти ест радіол, інші фолікули підлягають атрезії. Ця фаза яєчникового циклу має назву фолікулярної, вона відповідає пост менструальній (проліферативній) фазі маткового циклу.
Ендометрій реагує на продукцію естрогенів яєчниками початком відновлення циклічних змін. У процесі підготування до імплантації заплідненої яйцеклітини під час проліферації у клітинах ендометрія накопичується глікоген.
У середині циклу, коли розвиток фолікула й ооцита наближається до повного дозрівання, високий рівень естрогенів спричинює раптове значне зростання рівня лютропіну. Овуляція відбувається через 10-16год після піка лютропіну.
Пік лютропіну позначає кінцевий етап дозрівання овоцита(завершення першого мейотичного поділу).Фолікулярні епітеліоцити зернистої оболонки фолікула поглинають ліпіди і лютеїнів пігмент, набуваючи жовтого кольору (утворюється жовте тіло). Починається фаза жовтого тіла (лютеїнові) яєчникового циклу.
Під час першої половини фази жовтого тіла посилюються продукція прогестерону й естрогенів. Рівень прогестерону в сироватці крові понад 3 нг/мл свідчить про те, що овуляція відбулася.
Якщо концентрація прогестерону не досягає 8-10 нг/мл приблизно через 7 днів після овуляції, це свідчить про недостатність функції жовтого тіла.
Зростання рівня естрогенів і прогестерону призводить до змін ендометрія, спрямованих на підготування до імплантації заплідненої яйцеклітини. Запаси глікогену значно зростають, посилюються васкуляризація (лютінова фаза, або фаза секреції).
Концентрація естрогенів і прогестерону досягає максимального рівня в середині менструального циклу. У відповідь на зростаючий рівень естрогенів і прогестерону секреція гіпофізом фолі- а лютропіну зменшується. Жовте тіло піддіється зворотному розвитку, якщо воно не стимулюється адекватним рівнем хоріонічного гонадотропіну (ХГ), який утворюється вже з 7-го дня після запліднення. Внаслідок настання вагітності ХГ підтримує функцію жовтого тіла, запобігаючи відторгненню ендометрія до початку

 
 

Цікаве

Загрузка...