WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Ендометріоз - Реферат

Ендометріоз - Реферат


Реферат на тему:
Ендометріоз
В останні роки проблема ендометріозу набуває особливої актуальності, що обумовлено зростанням частоти даної патології, а також впровадженням в практику сучасних методів діагностики і лікування. Важливим є також знання даної патології лікарями спеціалістами загального профілю, оскільки клінічні її симптоми можуть бути схожими з іншими захворюваннями. Тому, метою даного заняття є вивчення етіопатогенезу ендометріозу, методів його діагностики і лікування.
Ендометріоз - це дисгормональна гіперплазія ектопованого ендометрію на фоні вираженої дисфункції імунної системи, суть якої полягає в розростанні тканини, схожої по своїй будові і функції з ендометрієм, але знаходиться за межами слизової оболонки матки. Частота ендометріозу (Е) - 20-30%.
Під впливом функції яєчників і керуючих їх діяльністю центрів гіпоталамо-гіпофізарної системи у вогнищах Е відбуваються циклічні зміни в ендометрії, а під час вагітності розвивається децидуальна реакція.
Нагадати лікарям-інтернам, що за останні роки Е в структурі гінекологічної захворюваності займає третє місце. Росте кількість хворих з запущеними формами Е. які приводять до важких деструктивних змін сусідніх органів, мають схожість з онкологічною патологією. Класифікація:
I. Макроскопічно:
o вузлова форма;
o інфільтративна форма;
o кістозна форма.
Консистенція вузлів щільна за рахунок розвитку вогнищ ендометріоїдної тканини, інфільтративно-рубцевих змін, що виникають в наслідок проникнення менструалоподібних виділень, протеолітичних і ліполітичних ферментів, які виділяються вогнищами Е і виникнення навколо них асептичного запалення.
II. Гістологічна будова Е характеризується сполученням залозистого
ендометріоподібного епітелію та цитогенної строми.
III. По локалізації розрізнять:
o генітальний Е: зовнішній (ендометріоз шийки матки, піхви, яєчників,
маткових труб, очеревини, куприкових зв'язок, ретроцервікальної ділянки,
прямокишково-маткового заглиблення); внутрішній (ендометріоз тіла
матки);
o екстрагенітальний Е.
IV. Вроджений Е.
Характерні особливості ендометріозу
1. Відсутність навколо вогнища Е сполучно-тканинної капсули. Це
необхідно враховувати при оперативному лікуванні.
2. Здібність ендометріозу до інфільтруючого росту та розповсюдження
в навколишні тканини і органи з деструкцією останніх (здібність виділяти
протеолітичні та ліполітичні ферменти).
3. Велика резистентність вогнищ ендометріозу по відношенню до
методів лікування (медикаментозних, діатермічних).
4. Здібність Е метастазувати як контактним шляхом, так і гематогенним
та лімфогенним шляхами.
5. Значна васкуляризація вогнищ.
Клімакс і менопауза, а також хірургічна чи медикаментозна кастрація не попереджують можливості малігнізації вогнища Е.
При певних конституційних спадкових особливостях і порушенні ембріогенезу розвиваються вроджені форми Е, більшість яких характеризуються раннім і важким клінічним перебігом.
Патогенез
Розвиток Е частіше розвивається на фоні абсолютної або відносної гіперестрогени з переважанням естрона і естрадіола, зниженні функції жовтого тіла і гіпофункції кори наднирників.
Разом з цим Е може розвиватися при нормальній і навіть пониженій кількості, але тривалій стимуляції естрогенами. Це спостерігається на фоні недостатності функції жовтого тіла або ановуляції.
В патогенезі Е також мають значення запальні процеси, хірургічна травма, конституційно-спадкові фактори.
Клініка та діагностика
Ендометріоз (аденоміоз) матки - це найбільш часта локалізація генітального Е. Може бути вродженим, після хірургічних втручань, особливо після частих абортів. Характерним симптомом являється альгодисменорея.
Вираженість больового синдрому залежить від форми Е, глибини вростання в міометрій, пошкодження очеревини і відстані розміщення до крижово-маткових м'язів. Особливо больовий синдром виражений при ураженні процесом перешийку матки, пошкодження крижово-маткових м'язів і при ендометріозі додаткового рогу матки. Біль під час місячних може супроводжуватися дизуричними явищами, що пов'язана з ушкодженням задньої стінки сечового міхура.
Другий характерний симптом аденоміозу матки - це значні і тривалі місячні. Маткова кровотеча погано піддається симптоматичній терапії.
Після закінчення місячних на протязі 3-4 днів можуть спостерігатись темно-коричневі виділення, що пояснюється випорожненням ендометріальних порожнин і щілин в матку. При вузловій формі матка може бути нормальних розмірів, але при пальпації в області дна, углів, дна матки пальпуються щільні болючі вузли, болючість і величина яких збільшується під час місячних. При дифузній формі матка збільшується як на 5-8 тижнів вагітності.
Ендометріоз яєчника відіграє важливу роль в генералізації процесу. Так , майже завжди ураження кишківника починається з ураження яєчників в результаті інфільтративного росту або попадання ендометріоїдних елементів з
кіст на кишківник. Так може розвиватись Е діафрагми з перфорацією в бік плевральної порожнини.
Малігнізація Е може відбуватися в 9 - 24% випадків і настання менопаузи не попереджає даного процесу.
Ендометріоз яєчників тривалий час протікає безсимптомно, лише коли відбувається мікроперфорація камер і спостерігається пошкодження очеревини тазу або навколишніх органів. У хворих з'являється біль, який підсилюється під час місячних. Як правило, в таких випадках призначається протизапальна терапія, яка не дає ефекту. Дуже часто у таких хворих захворювання проявляється у вигляді гострого живота і діагноз виставляється вже під час операції.
Дані об'єктивного обстеження при ендометріозі яєчників нагадують запальні процеси. З однієї або з обох боків пальпуються збільшені, щільні яєчники, можливо конгломерати додатків матки, характерним являється обмеження їх рухомості. Різко виражений біль, що посилюються під час місячних.
Поступово розміри яєчників збільшуються, періодично приступи болю повторюються, з часом може розвинутися позаду шийковий Е, нерідко виникає малігнізація процесу.
Наявність ендометріоїдної кісти являється показом до хірургічного лікування.
Ретроцервікальний ендометріоз. По частоті займає третє місце (після матки і яєчників). Патогенез пов'язаний з поширенням процесу з яєчників, попаданням менструальної крові при ретроградному тоці на очеревину, розростання Е з перешийку, особливо після багаторазових діатермоманіпуляцій. Для ретроцервікального Е характерний ембріональний генез. Такий процес протікає з ранніми клінічними ознаками і вростає в пряму кишку та в заднє склепіння.
Скарги хворих обумовлені локалізацією процесу. Хворі скаржаться на тупий ниючий біль в глибині тазу, внизу живота та в попереково-крижовій області. Перед та під час місячних біль посилюється, носить переймоподібний пульсуючий характер, іноді іррадіює в бокову стінку тазута в ногу. При проростанні Е в сечоводи з'являються дизуричні явища під час загострення (в період місячних).
Вростання ретроцервікального Е в заднє склепіння піхви призводить до утворення багрово-синюшних кіст та "вічок". Характерним являється виникнення болю - при статевих актах, який на початку захворювання виникає тільки перед та після місячних, а потім постійно.
При внутрішньому піхвовому дослідженні виявляється інфільтрат в області перешийку матки, болючий, щільний. Інфільтрат розповсюджується на бокові параметри, передню стінку прямої кишки. В разі проростання ендометріозу в пряму кишку виникає біль, тенезми, кров'янисті виділення, слиз. Виникає підозра на малігнізацію ендометріоїдного процесу. В таких випадках проводиться ірігоскопія, ректороманоскопія, при яких виявляють деформацію і стенозування прямої кишки. Для виключення злоякісного захворювання прямої кишки і підтвердження діагнозу ендометріозу при вищевказаних маніпуляціях проводиться забір матеріалу для гістологічного дослідження.
Ендометріоз піхви і промежини. Виникнення цієї форми пов'язане з

 
 

Цікаве

Загрузка...