WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Неплідність - Реферат

Неплідність - Реферат

кристалізації та розтягування, наявність клітин); наявність рухомих форм сперматозоїдів. В нормі слиз повинен бути рідким, прозорим, ацелюлярним і демонструвати "тест папороті" та розтягування. Наявність в цервікальному вмісті > 20 рухомих сперматозоїдів говорить про відсутність імунологічної несумісності.
Антитіла можна також виявляти флюоресцентиними методами з моноклональними антисироватками.
Штучне запліднення (екстракорпоральне запліднення) - це введення чужорідного генетичного матеріалу у вигляді сперми в статеві шляхи жінки з метою настання вагітності. Розрізняють штучне запліднення спермою чоловіка (ШЗЧ) та спермою донора (ШЗД); в залежності від шляху введення сперми -піхвинний, інтрацервікальний і матковий спосіб штучного запліднення.
ШЗЧ використовують при гіпоспадії уретри, імпотенції, відсутності еякуляції, при олігоспермії із збереженою нормальною рухомістю сперматозоїдів і відсутності в них морфологічних змін, при вагінізмі.
Абсолютними показами до ШЗД є азооспермія. Відносними - олігоспермія і олігостеноспермія з морфологічними змінами сперматозоїдів і порушенням їх рухливості, що не піддається лікуванню; несумісність подружжя по резус-фактору: спадкові захворювання у чоловіків, яке може передаватись нащадкам.
Психологічні проблеми безплідного шлюбу
Негативний вплив безпліддя на поведінку і свідомість людини часто пов'язують із дистресом і розвитком так званого "проблемного шлюбу". За визначенням ВООЗ, безплідний шлюб - це шлюб, в якому не зважаючи на регулярне статеве життя без застосування контрацептивних засобів, у жінки не виникає вагітність впродовж року при умові, що подружжя знаходиться у дітородному віці. Психічний стан безплідних пацієнток може мати вирішальне значення у виникненні деяких форм безпліддя. Вважають, що безпліддя у шлюбі є соціальним, психічним і часто фізичним неблагополуччям. Всі ці фактори тісно пов'язані між собою і часто впливають один на одного. Так психологічне неблагополуччя проявляється підвищенням лабільності нервових процесів чи загальмованістю, зниженням інтересу до оточуючого середовища і роботи, виникненням комплексу неповноцінності, психосексуальних розладів, нестійкістю сімейних відносин. При чоловічому безплідді 75% жінок психологічно підтримують чоловіків, а при жіночому - 20% чоловіків
висловлюються на користь розлучення, причому найбільш загострений характер відносини набувають після 3-х років безплідного шлюбу. Міжособистісні відносини подружжя у безплідному шлюбі найчастіше виявляються при жіночому безплідді, ніж при чоловічому. Подібні порушення не лише мають значення для індивідів, які є в цьому шлюбі, але і впливають на суспільство в цілому, підвищуючи кількість розлучень і знижуючи соціальну активність цієї частини населення.
Психологи виділяють ряд ситуацій, при яких потрібно очікувати у пацієнток психологічні порушення:
1. молоді жінки сповідують релігію, яка трактує безпліддя як гріх;
2. жінки не мають нормальних відносин з чоловіком;
3. жінки піддавались впродовж життя різноманітним стресам;
4. жінки, для яких діагноз інфертильність - несподіванка (наприклад при
відсутності соматичних скарг).
Безпліддя поєднує в собі порушення "почуття самооцінки" і "тілесного образу", почуття "власної дефектності", втрати "сексуальної привабливості" і "соціальної незавершеності". Не можна не враховувати той факт, що всі великі релігійні групи сприймають народження дитини як необхідне завершення шлюбу, тобто як біблійна доктрина про плідність - кардинальний принцип шлюбу. У зв'язку з цим в громадській сфері життєва функція сім'ї є її поповнення, і безплідність, таким чином, вказує на дисфункцію і дезорганізацію сім'ї. Переконання, що суспільство розглядає батьківство як важливу функцію шлюбу, сприяє виникненню відчуття "провалу". Батьківство порівнюється з природною поведінкою, що вказує на впевненість наявності репродуктивного управління чи батьківського інстинкту, який потребує втілення. Відтворення може бути сприйнято як виконання статевої ролі: материнство як розвиток і виявлення дорослої жінки і батьківство як виявлення і розвиток дорослого чоловіка. Безпліддя може свідчити суспільству про жіночі генітальні якості і чоловічу потенцію.
Виділяють кілька етапів емоційного реагування на безплідність: здивування, горе, злість, ізоляція, заперечення, згода.
Першочергова реакція - це здивування, яке відбувається в період шоку і переживань, потім настає відновлення, яке можна спостерігати "після смерті любимої істоти". Цей "траурний процес" подібний до втрати бажання існувати і поглиблюється відчуттям провини, сорому і соціальної невідповідності. Відчуття депресії може підсилювати внутрішній гнів, який наростає питанням, що часто повторюється "Чому я?". Виникає прагнення ізолюватися і зменшити контакти, що робить подібних хворих тяжкими для обговорення і лікування.
Одним з важливих питань при діагностиці стану безплідних пацієнток вважають оцінку їх мотивів мати дитину. У безплідних подружніх пар існують мотиви, які дещо відрізняються від традиційних мотивів дітонародження. Був запропонований термін "генеративність", який відображає не лише процес відтворення, а і потребу людини в турботі про дитину і відповідальність за її виховання. Є інші причини мати дитину - "втримати чоловіка", "заповнити пустоту", підтримати сімейні традиції. Для багатьох пацієнток з безпліддям питання про мотив мати дитину залишається нез'ясованим і неусвідомленим.
Ними приводяться раціональні докази про те, що дитина потрібна для "більш повного життя" чи для "хорошого партнерства".
Деякі вчені вважають причину безпліддя, особливо психологічного, у ранньому переживанні психічних травм, що стали причиною "гальмуванняжіночої ролі".
Виділяють три групи жінок, які страждають психогенним безпліддям:
1. жінки, у яких безпліддя може зупинитися самовільно, а інтенсивне обстеження легко може "зламати перепону, яка перешкоджає зачаттю";
2. жінки з більш стійкою "блокадою зачаття", що можливо виникає в результаті деякої зовнішньої стресової ситуації;
3. жінки, безпліддя яких виникло "внаслідок глибокої і тривалої психосоматичної напруги, пов'язаної з наявністю психогенних страхів".
Суттєвим при цьому є уявлення особистості про вагітність і материнство, воно може порушувати психологічну рівновагу і це може призвести до того, що жінки відчувають сильний страх перед вагітністю і безпліддя виникає як психологічний захист.
Типи жінок, які страждають на безпліддя:
1. незрілі, чутливі, перебірливі жінки, по-дитячому капризні у відношенні до чоловіка і схильні до функціональних розладів;
2. агресивно-домінуючі жінки, які нездатні визнати свою жіночність;
3. матереподібні жінки, які правильно чи неправильно розуміють свого чоловіка, відчувають, що нездатні скопіювати його в дітях і тому переносять свій материнський інстинкт на догляд за ним;
4. жінки, що присвячують себе ідейним та іншим інтересам.
Багатьма дослідниками підкреслюється велике значення психічних порушень і стресових впливів у виникненні "нез'ясованого безпліддя". Воно може бути діагностованим при умові фертильності партнера, позитивному посткоїтальному тесті, прохідності маткових труб у жінок і регулярними овуляторними циклами і становить 4-40% від загального числа безпліддя. У більшості таких пацієнток виявляються різноманітні психоемоційні відхилення, відчуття неповноцінності і одинокості, наявність "істеричних станів" у дні овуляції і менструації, що вказує на "синдром очікування вагітності".
Відома "відносна безплідність", коли жінка і чоловік до теперішнього шлюбу або після розлучення мали дітей, в той час як при тривалому сумісному житті їх шлюб був безплідний. Це пояснюється наявністю у подружньої пари різних нервово-психічних розладів або імунним фактором неплідності.
Література
1. Бабичів В.Н. Нейрогуморальна регуляція менструального циклу. - М. 1984.
2. Кулаков В.І. та ін. Оперативна гінекологія. - М., 1990.
3. Тимошенко Л.В. Практична гінекологія. К.: "Здоров'я". 1988.
4. Трав'янко Г.Д.. Сольский Я. Довідник по акушерсько-гінекологічній
ендокринології. - К.: "Здоров'я". 1985.

 
 

Цікаве

Загрузка...