WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Пологовий травматизм - Реферат

Пологовий травматизм - Реферат

(відрив піхви). Поздовжні розриви склепіння піхви (звичайно бокового) є по продовженню глибоким розривом шийки матки, іноді із залученням нижнього маткового сегмента; тому ці варіанти самостійного значення не мають і розглядаються як розриви матки.
Симптоматологія розривів піхви зводиться виключно до кровотечі, іноді сильної.
Терапія полягає в накладанні кетгутових швів після оголювання рани за допомогою дзеркал. Ушивання слід починати з верхнього кута рани. У випадках, коли він важко досягається, слід починати зашивання з нижнього, більш доступного кінця, і, потягуючи за лігатури донизу, поступово доходити до верхнього краю розриву, де і зав'язати лігатуру.
Розриви варикозних вузлів вульви та піхви являють собою велику небезпеку, бо можуть дати значну, іноді смертельну кровотечу. Ця патологія виникає в кінці другого періоду пологів під час врізування і прорізування голівки плоду.
Лікування звичайно оперативне, доступне лише для кваліфікованого лікаря. Проте прошивання швами ранової поверхні яка кровоточить, може тільки погіршити становище, бо проколюються неушкоджені варикозні вени, що призводить л утворення гематом. Тільки висепарування ушкоджених суди з наступною їх перев'язкою дає позитивний результат. У край ньому разі, якщо таку операцію зробити неможливо, слід на класти стискуючу пов'язку на добу. При наявності розриву варикозного вузла на стінці піхви, якщо також не вдається накласти лігатуру на кровоточив! судини, можна провести тугу тампонаду піхви на 24 год. Для зупинки кровотечі з травмованого венозного сплетіння біля клітора потрібно накласти шви тонкою круто зігнутою голкою з пІдхопленням підлеглих тканин під контролем уведеного в сечовивідний канал металевого катетера-іноді доводиться накладати стискуючу пов'язку.
Гематоми зовнішніх статевих органів і піхви виникають внаслідок розривів кровоносних судин без ушкодження шкіряних покривів вульви і стінки піхви в клітковині. Гематоми виникають у ділянці великих статевих губ, промежини, під стінкою піхви (у навколопіхвовій клітковині) і характеризуються появою синюшно-багрового утвору в ділянці зовнішніх статевих органів або під слизовою оболонкою піхви. Якщо за розміром гематома велика, породілля скаржиться на розпираючий біль у ділянці піхви і промежини, відчуття тиску на пряму кишку, іноді настає анемізація.
Ускладненням, яке може статися в наступні дні, є інфікування гематоми. Діагностика гематоми зовнішніх статевих органів не становить особливих труднощів. Для виявлення необхідно провести внутрішнє обстеження і огляд за допомогою дзеркал.
Невеликі, непрогресуючі гематоми звичайно не потребують лікування, вони поступово розсмоктуються і цілком зникають. Породіллі призначають ліжковий режим, місцеве - лід, у разі потреби - антианемічну терапію. Обов'язковим є внутрішньо-м'язове введення антибіотиків у звичайних дозах. У подальшому, через кілька днів, призначається розсмоктуюча терапія.
При ненаростаючій гематомі проводять тугу тампонаду на 24 год.
Якщо розмір гематоми швидко збільшується і зростають прояви анемії, вдаються до хірургічного лікування. Воно зводиться до розтину покривів гематоми, видалення згортків крові, що скупчилися, відшукування і перев'язування судин, які кровоточать. Краще порожнину гематоми закрити частково, залишивши можливість для її дренування.
Розриви шийки матки. Невелика травматизація шийки матки виникає як у перших, так і в повторних пологах.
Під час пологів, особливо патологічних, нерідко виникають розриви шийки матки, які супроводжуються значною кровотечею та іншими несприятливими наслідками.
Частота розривів шийки матки складає 25 % у первородящих і 5,3 % у повторнородящих.
Розриви шийки матки можуть бути мимовільними при звичайних спонтанних пологах та насильними при форсованому або оперативному пологорозрішенні.
Мимовільні розриви шийки матки спостерігаються звичайно збоку, в ділянці найбільшого натягнення тканини (частіше зліва через більшу частоту першої позиції потиличного передлежання плоду).
Виникненню розривів шийки матки сприяють такі фактори: 1) патоморфологічні зміни в її тканинах (інфантилізм, ригідність у літніх первородящих, попередні запальні процеси і травми, попередні діатермохірургічні втручання); 2) надмірне розтягнення країв зіва (великий плід, розгинальні передлежання); 3) швидкі та стрімкі пологи; 4) тривале стискування шийки матки між голівкою плоду і стінками кісткового таза, яке спричинює порушення живлення тканин; 5) тазові передлежання; 6) переношена вагітність; 7) передлежання плаценти; 8) оперативні пологи; 9) затяжні пологи (акушерські щипці, плодоруйнівні операції, витягання плоду за тазовий кінець та ін.).
До розривів 1 ступеня відносять розриви (з одного або з обох боків) довжиною не більше 2 см; до II ступеня - понад 2 см, але розрив не доходить до відповідного склепіння піхви; до розривів III ступеня відносять глибокі розриви, які доходять до склепіння піхви або переходять на нього.
Для розриву шийки матки характерна кровотеча при цілій, добре скороченій матці.
Шви накладають відразу після огляду шийки матки та виявлення розриву шийки. Щипці Мюзо накладають на краї розриву, підтягують до входу піхви, відводять у протилежний розривові бік і оголюють верхній кут розриву. Перший шов накладають трохи вище верхнього кута розриву, оскільки розірвана артерія завдяки еластичності її стінки скорочується і кінець її проходить в шар м'яких тканин. Якщо кінець артерії не перев'язати, кровотеча не зупиниться, а кров, що виливається, буде просочувати навколоматкову клітковину. Якщо верхній край розриву виявити відразу не вдається, то перший шов накладають трохи нижче i підтягують кінці цієї лігатури вниз, верхній кут рани стає видимим і доступним для ушивання.
При розривах шийки матки, які досягають склепіння або переходять на нього, шви накладають після обов'язкового ретельного ручного обстеження нижнього сегмента матки з метою виключення неповного його розриву. Виконуючи операцію накладання швів на розрив піхвового склепіння, слід пам'ятати про хід сечоводу, щоб запобігти його захвату в шов.
При роздробленні м'язів шийки матки рекомендується висічення країв з ретельним анатомічним їх зіставленням. Для найкращого заживления рани можна накладати два ряди швів на шийку матки. Внутрішній накладають на слизову оболонку каналу шийки матки з частковим захопленням м'язового шару і зав'язують вузли всередину шийки. Другим рядом швів захоплюють слизовуоболонку шийки матки з боку піхви і м'язовий шар. Вузли зав'язують у бік піхви.
Розрив матки є найважчим ускладненням вагітності та пологів, яке супроводжується високою материнською смертністю та інвалідністю і ще більш високою перинатальною смертністю. Причиною загибелі роділлі при розриві матки є кровотеча з розірваних судин матки, різке і швидке обезкровлення та шок. Чим крупніший калібр ушкоджених судин, тим сильніша кровотеча і тим швидше настає анемізація.
Додатковим джерелом кровотечі при розриві матки є судини плацентарної площадки, від котрої відшаровується плацента. Шок виникає на грунті надзвичайно сильного подразнення нервових елементів ушкодженої матки, особливо її очеревинного покриву, а також у результаті подразнення інших органів черевної порожнини вмістом матки, який потрапляє після її розриву в черевну порожнину.
Розрив називають повним (ruptura uteri completa), коли порушені всі шари (слизова оболонка, м'язовий шар, очеревина) і порожнина матки

 
 

Цікаве

Загрузка...