WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Екстремальні ситуації в акушерстві, невідкладна медична допомога - Реферат

Екстремальні ситуації в акушерстві, невідкладна медична допомога - Реферат


Реферат на тему:
Екстремальні ситуації в акушерстві, невідкладна медична допомога
Розрив матки.
Виникає частіше в пологах, рідше під час вагітності. Розрив виникає на фоні дискоординованої діяльності чи послаблення скорочень, як при самовільно перебігаючих пологах, так і при піхвових родорозрішеннях. При таких ситуаціях розрив матки може виникнути при посиленні скоротливої діяльності матки, яке виникає у випадку призначення окситоцину, простагландинів. За даними М.А.Репіна, вже через 6-12 годин безводного проміжку в запальний процес втягуються не тільки плідні оболонки і децидуальна тканина, але і міометрій. Поєднання цього ускладнення з іншими факторами в пологах, безперечно, відіграє роль в виникненні травми матки. Розриви матки можуть поєднуватись з пошкодженнями прямої кишки, лобкового симфізу, сечового міхура. М.С.Бакшеєв запропонував ділити розриви матки на "чисті", коли пошкоджується тільки матка, і "поєднанні", коли пошкоджуються і суміжні органи. Крім розривів матки різної локалізації (нижній сегмент, тіло, дно матки), розрізняють розрив повний (розповсюджується на всі три шари) і неповний (з пошкодженням слизової оболонки і м'язу при серозній оболонці, що збереглася).
Симптоматика типового загрожуючого розриву матки. Перейми частішають, стають різко болючими, іноді набувають судомний чи потугоподібний характер, біль між переймами не стихає. Пульс прискорений, язик сухий, обличчя гіперемійоване, підвищується температура тіла.
При обстеженні виявляється рефракційне кільце на рівні пупка чи вище, круглі зв'язки матки напружені і болючі, нижній сегмент пере розтягнутий і болючий. Над лобком з'являється припухлість за рахунок набряку клітковини і переповнення сечового міхура. В сечі, отриманій катетером, домішки крові.
Ознаки атипового загрожую чого розриву матки. Для правильного формулювання діагнозу в цих випадках потрібен ретельний збір анамнестичних даних. При цьому може бути обтяжений гінекологічний і акушерський анамнез: операції на тілі матки, запальні захворювання, порушення менструального циклу, аномалії розвитку матки, рубці на матці після кесарського розтину, перфорації матки. Про неспроможність рубця свідчать такі ознаки, як нагноєння післяопераційного шва передньої черевної стінки після оперативного втручання, наявність метроендометриту після кесарського розтину. Широко застосовують УЗД рубця на матці під час вагітності за 3-4 тижні до передбачуваного терміну пологів, а при необхідності і раніше. Збільшує загрозу розриву матки по рубцю невеликий проміжок часу (до двох років) між перенесеною операцією і теперішньою вагітністю. До ознак загрози атипового розриву матки відносяться: біль в животі в ділянці рубця в останні тижні вагітності чи поява прелімінарного болю. Біль посилюється з початком пологів і не зникає поза переймами. Пальпація рубця на матці - болюча. З'являється нудота, блювота, головокружіння, іноді вимушене положення, прискорення пульсу.
Вагітній чи роділлі з ознаками загрожуючого розриву матки повинна бути надана негайна допомога на місці, де встановлений діагноз, так як пацієнтка нетранспортабельна. Слід негайно припинити пологову діяльність з допомогою глибокого наркозу, при цьому необхідний не знеболюючий ефект, а релаксуюча дія на скоротливу мускулатуру матки. При живому плоді роділлі проводять тільки кесарський розтин. Якщо безводний період тривав більше 8 годин, проводять кесарський розтин з герметичною ізоляцією черевної порожнини, з подальшим дренуванням черевної порожнини і малого тазу для введення антибіотиків. При мертвому плоді проводять плодоруйнівну операцію.
Клініка розриву матки, що здійснився, повного і неповного, самовільного і насильницького неідентична. При повному типовому розриві матки загальний стан роділлі різко змінюється. Виражена еректильна фаза шоку. Сам розрив часто супроводжується відчуттям кинджального болю. Шкіра блідне, покривається холодним потом. АТ знижується, спостерігається блювота, нудота. При огляді живота відмічаються зміни в його формі: чіткі контури матки зникають, матка скорочується і зміщується вбік. Пальпація живота болюча, на всьому протязі позитивний симптом Щоткіна-Блюмберга. Швидко наростає здуття живота. З'являється френікус-симптом. Плід при розриві матки зазвичай гине. При піхвовому дослідженні виявляють, що передлегла частина плода, яка була фіксована у вході в малий таз, зникла чи стала рухомою і високо піднялась.
При повних атипових розривах матки клініка може бути не настільки виразною. Розрив здійснюється на фоні слабості пологової діяльності чи її дискоординованого характеру. Часто має місце інфікування. При пальпації біль посилюється, шкіра бліда, вкрита липким потом. Пульс частий, АТ знижується. Скоротлива діяльність матки припиняється. Серцебиття плоду страждає, плід може загинути.
Менш виразна клініка повного розриву матки. Плід при цих розривах знаходиться в порожнині матки, а іноді навіть самовільно народжується, так як пологова діяльність не завжди припиняється. Через розрив в параметральну клітковину може потрапляти повітря і розповсюджуватись в клітковину передньої черевної стінки. При пальпації живота відчувається "хруст снігу"- симптом, описаний Г.Г.Гентером. Кров'янисті виділення із статевих шляхів можуть бути різної інтенсивності і посилюються при піхвовому дослідженні.
Лікування розривів матки, які здійснились, повинно бути терміновим при одночасному проведенні реанімаційних заходів, інфузійно-транфузійної терапії адекватно крововтраті і важкості стану хворої, оперативного втручання і повноцінного знеболення. частота гестозів за останні 30 років не має тенденції до зниження і становить в середньому 10,4% усіх пологів в Україні. Більше того, існує очевидна тенденція до збільшення частоти важких форм гестозів, що визначають структуру материнської смертності. Гестози відіграють також значну роль і в структурі перинатальної смертності. Порівняно з перинатальною смертністю в цілому в Україні 14,8-16,5%о, при гестозах вона становить, за даними різних авторів, від 32 до 52%о, досягаючи 300-400% при важких формах. Аналіз випадків материнської смертності від гестозів свідчить, що, незважаючи на достатню вивченість цієї проблеми, у цілому ряді випадків жінки гинуть від організаційних та професійних помилок медичного персоналу не тільки акушерсько-гінекологічних підрозділів, а й дільничної терапевтичної мережі, станцій швидкої та невідкладної допомоги тощо. Отже, знання проблеми гестозів необхідне лікареві будь-якої спеціальності. Класифікація гестозів вагітних
1. Гіпертензія під час вагітності.
2. Набряки під час вагітності.
3. Протеінурія під час вагітності.
4. Прееклампсія легкого ступеня (відповідає поняттю нефропатії І ступеня тяжкості за попередньою класифікацією).
5. Прееклампсія середнього ступеня (відповідає поняттю нефропатії ІІ ступеня тяжкості за попередньою класифікацією).
6. Прееклампсія тяжкого ступеня (відповідає поняттю нефропатії ІІІ ступеня тяжкості, або/і прееклампсії за попередньою класифікацією).
7. Еклампсія.
На даний час розрізняють "чисті" і "поєднані" форми ПГВ.

 
 

Цікаве

Загрузка...