WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Отруєння грибами. Народні методи лікування - Реферат

Отруєння грибами. Народні методи лікування - Реферат


Реферат на тему:
Отруєння грибами. Народні методи лікування
Гриби, а їх є чи не 65 тисяч видів, зустрічаються повсюдно: в грунті та воді, у повітрі та фітосфері. Роль їх у житті Природи та людини вельми важлива.
На території України росте майже 500 видів їстівних грибів, хоча збирають принаймні не більше 12. У лісах часто зустрічаються і отруйні гриби, у тому числі такі, що на вигляд подібні до їстівних.
У Європі відомо приблизно 80 видів отруйних грибів, з них дуже отруйними вважаються майже 20. Особливе місце серед отруйних грибів займає бліда поганка, отруєння якою супроводжується одночасним ураженням печінки й нирок.
Наслідки отруєння грибами залежать не лише від виду грибів, а й від стану здоров'я людини, кількості спожитих грибів. Іноді отруюються й їстівними грибами, якщо їдять їх у великій кількості. Особливо треба бути обережними тим, у кого хворі органи травлення, уражена печінка.
Симптоми отруєння блідою поганкою, мухомором білим смердючим з'являються через 6 - 48 год після їх споживання. Це нестримне блювання, судомний біль у шлунку, кишках (кольки), у литкових м'язах, спрага, холероподібний пронос (нерідко з кров'ю). У дітей отруєння часто починається з судом щелеп.
Через 2 - 3 доби виявляють збільшення печінки, жовтяницю. Уражаються також надниркові залози. Розвивається серцево-судинна недостатність, бувають марення, галюцинації. Зниження артеріального тиску, ураження печінки та нирок, пригнічення центральної нервової системи у термінальний період призводять до коматозного стану (стан глибокого пригнічення функцій центральної нервової системи із порушенням регуляції функцій внутрішніх органів, непритомністю, втратою рефлексів).
Отруєння у дітей мають надзвичайно тяжкий перебіг.
Правильне лікування можливе лише тоді, коли безпомилково визначений вид гриба, що спричинив отруєння.
У разі отруєння треба якомога швидше доставити дитину в реанімаційне відділення.
Проте важливо надати першу допомогу ще до госпіталізації. До прибуття лікаря хворого треба покласти у постіль, не давати заснути. Блювання можна розглядати як захисну реакцію організму, спрямовану на виведення токсичних речовин. Цю природну детоксикацію організму можна посилити введенням блювотних засобів, а також промиванням шлунка через зонд. Але промивання шлунка неефективне тоді, коли з моменту отруєння минуло багато часу.
Отож отруту слід якнайшвидше видалити з шлунка за допомогою блювання. Блювання можна викликати подразненням кореня язика або задньої стінки глотки (лоскотання зіва або глибоке введення пальця). Хворому дати випити 4 - 5 склянок підсоленої перевареної води кімнатної температури (0,5 чайної ложки солі на склянку води) та викликати блювання. Процедуру повторити 3 - 4 рази.
Ретельно промити шлунок чистою водою або, краще, додати активоване вугілля (5 - 6 подрібнених таблеток на 0,5 л води). Вугілля вбирає отруту, не даючи їй всмоктатися в кров.
Якщо є гумова трубка (до 1,5 см завтовшки та 50 - 60 см завдовжки), можна спробувати промити шлунок, примусивши дитину проковтнути кінець її. Підняти другий кінець трубки так, щоб він був на рівні голови дитини, та за допомогою лійки влити близько 1 л води температури 27 - 30 °С. Після цього опустити кінець трубки, і тоді рідина витече зі шлунка. Процедуру повторити кілька разів.
Після промивання шлунка дати адсорбенти та проносні засоби для зменшення всмоктування та прискорення виведення токсичних речовин з травного каналу. Використовують карболен (комбінований препарат з вугілля). Його призначають по 2 -5 таблеток 3 рази на день. Як проносний засіб використовують вазелінову олію (1-2 столові ложки), яка не всмоктується у кишечнику, рицинову олію (2 ложки) або магнію сульфат (30 г).
Перед тим як дати проносні засоби, для посилення перистальтики ставлять очисну клізму. Вона ефективна тоді, коли токсичні речовини з тонкої кишки потрапили у товсту, тому клізму в перші години після отруєння звичайно ставити недоцільно.
Для промивання нижнього відділу кишечнику ставлять високі клізми з додаванням гарячого настою трави ромашки лікарської.
Якщо отрута вже проникла в кишки, про що свідчать біль в животі, здуття живота, пронос, треба якомога частіше ставити клізми (температура води 27 - 30 °С), класти парові компреси на живіт, робити сидячі ванни з поступовим підвищенням температури води (від 35 °С до 42 °С) тривалістю до 1 год.
Отруту, що вже потрапила в кров, виводять головним чином із сечею (токсичні речовини виводяться переважно нирками). Для стимуляції сечовиділення призначають сечогінні засоби. Дітям, що старші за 7 років, готують відвар трави дроку красильного: 1 столову ложку залити 300 мл окропу, уварити до 1/3 від початкового об'єму. Пити по 2 столові ложки через 2 год до збільшення діурезу. Дітям молодшого віку призначають настій трави хвощу польового: 2 чайні ложки залити 200 мл води, витримати 20 хв на водяній бані. Пити ковтками теплим.
У разі гострої ниркової недостатності використовують гемодез. Подібну до гемо-дезу дію виявляє насіння льону звичайного: 2 столові ложки насіння залити 400 мл води, довести до кипіння, кип'ятити 10 хв на малому вогні, процідити. Приймати до 1/2 склянки 4 - 5 разів на день невеликими ковтками.
Для запобігання зневоднюванню організму, зумовленому блюванням та проносом, дають пити малими порціями (но часто) підсолену воду, прохолодний міцний чай, каву.
Зневоднення організму призводить до згущення крові. Для зменшення в'язкості крові, поліпшення кровообігу використовують настій трави буркуна лікарського: 2 столові ложки залити 400 мл води, витримати на водяній бані 15 хв, процідити через 1 год. Приймати до 1/4 склянки 2 - 3 рази на день. Дітям молодшого віку дають по 1 чайній - 1 десертній ложці. Кумарини, що містяться в траві, виявляють і протисудомну дію. Проте за появи крові у сечі, крововиливів під шкіру настій терміново відмінити.
Ще з глибокої давнини у разі отруєння грибами застосовували зігрівання тіла або його частин. Для полегшення стану отруєному треба покласти на живіт та до стоп грілку. Якщо є кольки та переймистий біль у животі, накладати парові компреси. Після висихання їх змінюють. Можна також накладати мішечки з гарячим зерном вівса, кукурудзи.
У разі судом всередину або у клізмах вводять хлоралгідрат. Для припинення судом слід масажувати, розтирати, зігрівати м'язи, втирати настоянку квіткових кошиків нагідок лікарських, трави рути запашної або кореня ехінацеї пурпурової (аптечні препарати). Біль під час судом зменшується після прикладання гарячих компресів. При судомах литкових м'язів на гомілки кладуть гірчичники.
Для усунення або

 
 

Цікаве

Загрузка...