WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Обтирання. Обливання. Обмивання. Розтирання. Обгортання. Народні методи лікування - Реферат

Обтирання. Обливання. Обмивання. Розтирання. Обгортання. Народні методи лікування - Реферат

процедуру.
Заспокійливе повне обгортання. Беруть одне або кілька ледь віджатих простирадл, змочених у воді температури 22 - 27 °С, поверх - легеньке вовняне покривало (або зовсім без покривала). Коли простирадло нагріється, що у разі високої температури тіла відбувається через 5-10-15 хв, треба негайно розгорнути хворого і зробити нове обгортання. Якщо вологе простирадло нагріється до температури тіла, воно вже не забиратиме тепло від тіла хворого. Дитина знову стане неспокійною, голова гарячою, щоки почервоніють, дихання стане коротким, а пульс частим.
Щоб посилити тепловіддачу (знизити температуру тіла), вологе заспокійливе обгортання проводять по 10 - 12 хв, повторюючи 2-4 рази поспіль. Під час обгортання зниження температури тіла відбуватиметься тим енергійніше, що вологішим, товстішим та грубішим буде простирадло.
Не можна використовувати надто холодну воду при високій температурі тіла.
Часткові обгортання. Поділяють на тричетвертинні й половинні. їх застосовують тоді, коли повне обгортання з різних причин зробити не вдається або ж воно протипоказане.
Тричетвертинне обгортання. Діє трохи ніжніше, ніж повне обгортання. Корисно робити його дітям як старшого, так і молодшого віку, особливо при гарячкових станах та гострих захворюваннях
Мал. 4. Тричетвертннне обгортання
Обгортання роблять від пахвових ділянок до стоп. Руки залишаються вільними. Спочатку обгортають верхню частину тулуба, потім ноги (кожну окремо). Дитина одягнута в сорочку поверх обгортання.
Для збуджувального обгортання простирадло намочують у воді температури 18 - 22 °С, добре віджимають. Зверху накладають вовняну ковдру і укривають товстим вовняним покривалом. Тривалість процедури 20 - 40 хв.
Для заспокійливого обгортання простирадло змочують у воді температури 22 - 27 °С, лише трохи віджимають, і накривають дитину легкою ковдрою. Після зігрівання простирадло замінюють.
Половинне обгортання. Обгортають тільки нижню половину тулуба - від стоп до пупка. Кожну ногу обгортають окремо (мал. 5).
Простирадло змочують у воді температури 18 -25°С, добре віджимають. Зверху обгортають вовняною ковдрою і накривають вовняним покривалом.
Застосовують тільки у збуджувальній формі. Тривалість процедури - 1 - 1,5 год. Після закінчення її тіло обмити водою температури 20-27 °С. Волога сорочка. Діє ніжніше, ніж повне обгортання.
Беруть довгу, багато разів прану сорочку з грубого натурального полотна. Опускають її у прохолодну воду, слабкий розчин оцту (1 столова ложка оцту на 1 л води) або у гарячий відвар трави гуньби сінної, вівсяної соломи чи сінної потерті (50 г залити 1 л окропу, кип'ятити 15 хв на малому вогні, процідити). Сорочку віджимають, одягають на дитину і загортають в 1 -2 вовняні ковдри.
Для збуджувального обгортання сорочку опускають у воду температури 18 - 25 °С, добре викручують. Тривалість обгортання - 1 - 1,5 год, але не довше 2 год для дітей старшого віку. Якщо сорочку змочують у відварі трави, то залишають її на дитині до охолодження.
Мал. 5. Половинне обгортання
Мал. 6. Обгортання живота (компрес на живіт)
Волога сорочка діє не лише заспокійливо, але й сприяє розчиненню та виведенню з організму токсинів, шлаків.
При хворобах, що супроводжуються висипанням, наприклад при скарлатині, щоб стимулювати висипання, сорочку змочують у слабкому водному розчині кухонної солі або оцту.
Вологу сорочку рекомендують одягати при високій температурі тіла. Після зняття її дитину переодягають і тримають під ковдрою 30 - 60 хв.
Обгортання живота (компрес на живіт). Для компресів беруть 2 досить довгих та широких рушники, широке вовняне покривало, мотузки або безпечні шпильки для закріплення компресу. Для немовлят можна використати хустку та фланелеву пелюшку.
Температура води для компресу на живіт становить 18 - 22 °С, для незагартова-них - 22 - 25 °С, особливо на початку використання.
Віджатий вологий рушник накладають таким чином, щоб його кінці припадали на живіт. Зверху накладають сухий рушник, а потім вовняне покривало, яке закріплюють мотузками або шпильками (мал. 6). Після накладання компресу сорочку опускають униз, дитину накривають ковдрою.
Обгортання живота використовують переважно у збуджувальній формі насамперед для посилення функції органів травлення, що має істотне значення для лікування більшості хвороб.
Змінюють компреси у міру зігрівання або висихання, якщо не залишають на всю ніч. Після зняття компресу треба обмити покриті ним частини тіла водою температури 20 - 22 °С (інколи до 25 °С) та добре обтерти.
Обгортання живота є незамінним засобом для лікування хвороб у початковій стадії. Після компресу стан дитини полегшується. Пронос, запор, кашель, запалення горла, головний біль часто зникають після компресу. Якщо зовсім маленькі діти не можуть швидко заснути, компрес на живіт має стати у пригоді. При нездужанні дитини, гострих та хронічних захворюваннях компреси накладають на живіт.
Під час захворювання на дифтерію, коклюш, холеру, кір, скарлатину, запалення легенів та інші недуги можна протягом тривалого часу з короткочасними перервами тримати компреси на животі.
Майже немає таких хвороб, за яких були б протипоказані компреси на живіт, окрім гострої хірургічної патології органів черевної порожнини.
Компрес тримають на животі до повного зігрівання або висихання, після чого замінюють. Використані рушники обов'язково треба випрати, висушити на повітрі, випрасувати. Слід провітрювати й вовняні покривала. Лише після цього їх можна використовувати повторно.
Обгортання шиї (шийний компрес). Для компресу використовують рушник, який складають уздовж у 4 рази, та вовняну тканину, яка повинна бути трохи ширшою за рушник.
Збуджувальний шийний компрес використовують тоді, коли потрібно домогтися розрідження та виділення харкотиння, а з ним і хвороботворних чинників. Під впливом вологого тепла слизові оболонки звільняються від нальоту, зменшується або зникає запалення.
Рушник змочують водою температури 18 - 20 °С, викручують і обмотують ним шию. Поверх обмотують вовняною тканиною. Компрес не повинен заважати диханню, ковтанню. Тривалість процедури - від 1 до 2 год. Іноді компрес залишають на всю ніч.
Мал. 7. Компрес на живіт з обгортанням литок
Для заспокійливого або охолоджувального шийного компресу рушник намочують у воді температури 22 - 25 °С, трохи віджимають. Поверх рушника накладають тонку вовняну тканину (або взагалі не накладають). Такий компрес замінюють негайно після зігрівання.
При ураженні зіва та гортані, кашлі, крупі, запаленні мигдаликів, дифтерії компреси на шию застосовують одночасно зі збуджувальними обгортанням живота, литок, щоб відтягти кров від горла.
Перед накладанням того чи того компресу треба порадитися з лікарем.
Обгортання гомілки (литки). Застосовується майже винятково у збуджувальній формі з метою стимулювання відтягання крові від внутрішніх органів. Тривалість його - 2 - 3 год.
Проте при запальних процесах в ділянці стегна або гомілки, виразках, ранах використовують і охолоджувальні протизапальні компреси.
В тих випадках, коли компрес залишають на всю ніч, беруть бавовняні панчохи,

 
 

Цікаве

Загрузка...