WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Обтирання. Обливання. Обмивання. Розтирання. Обгортання. Народні методи лікування - Реферат

Обтирання. Обливання. Обмивання. Розтирання. Обгортання. Народні методи лікування - Реферат


Реферат на тему:
Обтирання. Обливання. Обмивання. Розтирання. Обгортання. Народні методи лікування
?
ОБТИРАННЯ
Обтирання призначають з другого місяця життя дитини. Спочатку проводять сухі обтирання протягом одного-двох тижнів. Для вологого обтирання простирадло змочують у воді, викручують. Вологе обтирання триває 1-2 хв. Починають з рук, переходять на груди, живіт, спину, ноги.
Напрямок рухів такий: від кисті та стоп угору, від голови, шиї - донизу, від живота та грудної клітки - до пупка, від спини - до хребта. Таким чином забезпечується ще й легкий масаж тіла, поліпшується венозний кровоплин.
Після обтирання кожну частину тіла розтирають сухим рушником до помірного почервоніння. Дитину тепло вдягають.
Початкова температура води для дітей віком до 1 року становить 36 - 35 °С. Поступово протягом 10 - 15 діб її знижують на 1 °С до 26 °С взимку та до 24 °С улітку (за умови систематичного виконання процедури). Для дітей віком 5 - 7 років початкова температура води становить 33 - 32 °С, у кінці процедур - 23 - 22 °С. Стійкий ефект загартування настає через 2 - 3 тиж.
Часткове обтирання застосовують у слабких дітей, які мерзнуть. Роздягнену дитину накривають простирадлом і ковдрою, а рушником, змоченим водою температури 35 - 33 °С, енергійно розтирають, поступово звільнюючи від ковдри частини тіла. Наприклад, розтирають одну ногу до появи почервоніння шкіри, потім розтирають сухим рушником і закутують.Те саме роблять по черзі з другою ногою, грудьми, спиною та руками.
Фізіологічна дія обтирання зумовлена температурним та механічним подразненням.
Обтирання застосовують при функціональних захворюваннях нервової системи та для загартування.
Протипоказання для обтирання: запальні та гнійні ураження шкіри й підшкірної основи, новоутворення, варикозне розширення вен.
ОБЛИВАННЯ
Після 1-1,5 міс вологих обтирань можна переходити до обливання (для дітей, що старші за 11 міс).
Початкова температура води для дітей до 1 року становить 37 - 36 °С, для дітей 5 - 7 років - 34 - 33 °С. Через 5 - 7 діб її знижують на 1 °С ( до 27 - 24 °С). Тривалість процедури 1-2 хв.
Взимку під час обливання дитині одягають шапочку, щоб голова залишалася сухою. Маленьких дітей саджають, старших ставлять у велику миску або ванну. Обливають по черзі все тіло з відстані 20 - 30 см. Після цього дитину треба витерти до легкого почервоніння шкіри, тепло одягти. Влітку обливання слід проводити на повітрі у затишному місці.
Обливанням часто закінчують інші водолікувальні процедури (теплі та гарячі ванни). Після обливання шкіру треба добре витерти, дитину одягти в сухий теплий одяг.
Загальне обливання - тонізуюча та освіжаюча процедура, що використовується для загартовування.
ОБМИВАННЯ
Для обмивання беруть воду температури 22 - 20 °С, температура повітря в кімнаті повинна бути 20-18 °С.
Треба швидко обмити голову, обличчя, шию, плечі, груди, живіт, руки добре змоченим рушником. Після закінчення обмивання дитину слід витерти сухим рушником. Потім обмити спину, ноги (але не стопи) і швидко їх витерти. Нарешті черга доходить і до стоп: їх обмивають, ставлячи в таз по черзі, і добре витирають. Обмивання проводити протягом 3 -5 хв без пауз. Після обмивання одягнена дитина повинна рухатися до повного зігрівання.
Ослабленим дітям можна робити часткові обмивання.
Обмивання, які проводять після постільних парових ванн, обгортання, що супроводжувалися потовиділенням, мають на меті охолодити шкіру, зумовити скорочення її судин, змити залишки поту, продукти метаболізму, токсичні речовини. Після такого обмивання тіло дитини обсушити рушником.
РОЗТИРАННЯ
Дитину загортають у мокре .простирадло і розтирають поверх нього, але не простирадлом.
Температура води для розтирання становить 28 - 17 °С, температура повітря в кімнаті повинна бути близькою до 20 °С.
Голова під час розтирання лишається відкритою.
Через простирадло, яке щільно прилягає до тіла, долонями роблять енергійні рухи вгору-вниз по всьому тілу. Розтирання проводять одночасно на передній та задній поверхнях тіла. Спочатку розтирають груди, живіт та спину, потім переходять на шию, плечі та руки, наприкінці - ноги.
Через 2 - 5 хв мокре простирадло знімають і замінюють сухим, котрим 1-2 хв ретельно витирають тіло дитини. Після процедури дитину, тепло загорнувши, кладуть у ліжко для відпочинку протягом 20 -30 хв.
Розтирання ефективне, наприклад, при запаленні легенів (сприяє відтяганню крові до поверхні шкіри), при малярії, холері, тифі, проносі, ожирінні тощо.
Протипоказаннями до проведення розтирання є запальні та гноячкові ураження шкіри й підшкірної основи, опіки шкіри, варикозно розширені вени, великі рани.
ОБГОРТАННЯ
Обгортання бувають вологими й сухими, загальними й частковими.
Для повного (загального) обгортання вовняну ковдру розстелюють на ліжку таким чином, щоб вона досягала середини потилиці. Поверх неї кладуть змочене водою і віджате простирадло з грубого полотна. Вовняна ковдра повинна виступати за п'яти на 40 - 50 см, а вологе простирадло - на 25 - 30 см (мал. 2).
Ковдру і простирадло треба добре розрівняти, щоб не було складок. Хворий швидко лягає на простирадло і піднімає руки. Обгортають усю верхню частину тулуба, простирадло підгортають під спину, плечі й шию. Кожну руку обгортають окремо, кожну ногу - також (мал. 3). Вся поверхня шкіри повинна щільно прилягати до мокрого простирадла.
Потім дитину обгортають вовняною ковдрою, яку підгортають під шию, тулуб та ноги. Шию хворого обгортають сухим рушником для запобігання подразненню вовняною ковдрою. Між п'ятами і краєм ліжка треба покласти подушку. На голову хворому кладуть холодний компрес (можна листки капусти).
Всю процедуру проводять швидко, точно й акуратно.
Мал. 2. Повне обгортання
Мал. 3. Повне обгортання (дитина обгорнута вологим простирадлом)
Повні вологі обгортання поділяють на збуджувальні та заспокійливі. Температура води у першому разі повинна бути близько 20 °С, у другому - до 27 °С. Тривалість процедури залежить від захворювання.
При високій температурі тіла для посилення тепловіддачі (жарознижувальна дія) прохолодне вологе обгортання повторюють кілька разів поспіль.
У разі безсоння, перезбудження дитини обгортання з використанням теплої води має тривати 30 - 40 хв; у разі ожиріння, хронічних захворювань суглобів, інтоксикацій - 60 хв і більше.
Збуджувальне повне обгортання. Беруть одне добре викручене простирадло, змочене водою температури 18 - 25 °С, одну або кілька вовняних ковдр і товсте покривало. Що холодніше буде простирадло, то швидше досягнуть ефекту зігрівання і то інтенсивнішим буде обмін речовин.
Обгортання доцільно проводити при хронічних захворюваннях, коли треба шляхом посилення обміну речовин сприяти переробці та видаленню з організму шлаків, інших продуктів метаболізму. Хворий повинен лишатися обгорнутим до зігрівання або потіння. Тривалість процедуризалежить від захворювання (в середньому 20 - 30 хв). Після неї належить обмити тіло водою температури 20 - 27 °С або зробити повну ванну температури 32-33 °С, тобто помірну охолоджувальну

 
 

Цікаве

Загрузка...