WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Масаж. Народні методи лікування - Реферат

Масаж. Народні методи лікування - Реферат


Реферат на тему:
Масаж. Народні методи лікування
?
Масаж є важливою складовою частиною фізичного виховання дитини. У віці до 1 року масаж поєднують з гімнастикою.
Робити масаж треба теплими й чистими руками. Холодні руки викликають негативну реакцію на процедуру.
Застосовують такі способи масажу: погладжування, поплескування, розминання.
Основним способом масажу у дітей першого року життя є погладжування. Воно сприяє розширенню судин, поліпшенню циркуляції крові та лімфи, знижує збудливість нервової системи, нормалізує функцію серцево-судинної системи і дихання, окисно-відновні процеси в тканинах. Погладжуванням починають і закінчують масаж.
Розминання проводять короткими рухами. При цьому підвищується тонус м'язів.
З чотиримісячного віку застосовують поплескування тильною поверхнею пальців: спочатку одним, потім двома, трьома, чотирма. Це поліпшує дихання, кровообіг, а також живлення та розвиток сухожильно-м'язової системи.
Вібруючий масаж виконують долонею і пальцями. Цей прийом масажу стимулює функцію нервово-м'язового апарату. Його застосовують у дітей з надмірною масою тіла для прискорення процесів обміну.
Мал. 14. Масажні лінії
Напрям рухів під час масажу повинен збігатися з напрямом руху венозної крові та лімфи - від периферії до центру (мал. 14).
Масаж у вигляді погладжування, розминання чи поплескування має виконуватися разом із пасивними згинаннями та розгинаннями кінцівок.
Тривалість комплексу масажу і гімнастики для дітей віком до 3 міс - 4 - 5 хв, від 3 до 6 міс - 6 - 8 хв, після 6 міс - 8 - 10 хв.
Масаж має різнобічний вплив на організм і передусім на центральну нервову систему: м'які та плавні погладжування, розтирання та розминання посилюють гальмівні процеси - заспокоюють нервову систему; інтенсивне посмикування та щипкоподібне розминання посилюють процеси збудження.
Великий вплив має масаж на циркуляцію лімфи. Рух лімфи у лімфатичній системі відбувається в одному напрямку - від тканин до серця. Масаж, прискорюючи рух лімфи, збільшує надходження поживних речовин до тканин масажованої ділянки і сприяє виведенню з клітин продуктів обміну речовин.
Під виливом масажу периферична капілярна сітка розширюється, що проявляється незначним почервонінням шкіри. Масаж стимулює функцію по-тових та сальних залоз, очищає шкіру від злущених клітин епідермісу. Погладжування та інші способи масажу поліпшують скоротливу функцію шкірних м'язів, сприяючи еластичності та пружності шкіри.
Під впливом масажу поліпшується скоротливість, зростає м'язова сила, збільшується рухомість зв'язкового апарату.
Масаж живота треба проводити особливо обережно, аби не травмувати печінку та статеві органи. Під час поплескування в ділянці спини слід пам'ятати, що занадто інтенсивний рух може призвести до ураження нирок.
Під час масажу нижніх кінцівок слід уникати поштовхів колінних суглобів, обминати колінну чашечку зовні та не зачіпати передню поверхню гомілки.
Масаж проводити за 0,5-1 год до годування дитини або через 45 - 60 хв після нього.
Варто пам'ятати, що у немовляти шкіра у перші місяці після народження суха, тонка, надто вразлива. Тому прийоми масажу мають бути щадними. Інтенсивність та тривалість процедури збільшують поступово.
Масаж верхніх кінцівок проводять з першого місяця життя дитини. Дитину кладуть на спину ногами до того, хто проводить масаж. Вкладають великий палець своєї руки в кисть дитини, праву руку дитини притримують лівою рукою, ліву - правою. Масажують кисть, передпліччя, плече. Погладжування проводять у напрямку від кисті до плеча та до пахвової ділянки. Для кращого розслаблення рук дитини погладжування виконують головним чином по внутрішній (згинальній) поверхні. Процедуру повторюють 6-8 разів.
Наступний прийом - кільцеподібне розтирання. Притримують кисті дитини (лівою рукою - праву, правою - ліву), вкладаючи в них свої великі пальці. Великим та вказівним пальцями вільної руки обхоплюють, як кільцем, руку дитини в ділянці зап'ястка. Роблять енергійні кільцеподібні розтирання з акцентом на зовнішній поверхні руки. Таким чином за 3-4 оберти просуваються до ліктя, потім за 5 -6 обертів - до плеча. Повторюють цей прийом 2 - 3 рази. Шкіра має порожевіти. Закінчують масаж рук погладжуванням, струшуванням.
Мал. 15. Поздовжнє розминання ніг
Масаж нижніх кінцівок роблять спочатку у положенні на животі, а потім на спині. Під коліна та гомілковостопний суглоб кладуть валик. Праву ногу дитини притримують правою рукою, ліву - лівою. Спочатку масажують задню поверхню обох кінцівок: стегно, гомілку, підошву однієї ноги, потім другої. Передню поверхню масажують у зворотному напрямку: тил стопи, гомілковий суглоб, гомілку, стегно. Погладжування виконують по задній зовнішній поверхні ноги у напрямку від стопи до стегна, обминаючи колінну чашечку та не торкаючись передньої поверхні гомілки. У кінці процедури руку спрямовують до пахової ділянки (мал. 15). Процедуру повторюють 6 - 8 разів.
Кільцеве розтирання виконують таким чином: великим та вказівним пальцями обох рук обхоплюють кільцями гомілку дитини в нижній її частині. Роблять енергійні розбіжні кільцеві розтирання та за 3-4 оберти просуваються до коліна по задній зовнішній поверхні гомілки. Важливо не зачепити підколінної ямки. Зовнішню поверхню стегна розтирають подушечками пальців. Процедуру повторюють 5 - 6 разів. Закінчують масаж нижніх кінцівок погладжуванням, струшуванням.
Масаж стоп. Притримують ногу дитини однією рукою в ділянці гомілки. Вказівний та середній пальці другої руки кладуть на тильний бік стопи. Коловими рухами великого пальця енергійно погладжують підошву (можна "малювати" вісімку або спіраль). Потім масажують другу стопу, змінюючи відповідно руки.
Розтирання також роблять подушечкою великого пальця коловими рухами або у вигляді вісімки. Потім розтирають зовнішній та внутрішній краї стопи у напрямку від п'яти до пальців.
Поплескування стоп виконують таким чином: тильним боком пальців (вказівного та середнього) правої руки наносять легенькі ритмічні удари по стопі дитини. Повторюють ці рухи 8-10 разів у напрямку від п'яти до пальців та назад. Масаж стопи закінчують погладжуванням.
Масаж живота роблять у положенні дитини на спині. Під коліна кладуть валик або згинають ноги, під поперек можна покласти невелику подушку. Починають масаж з колового погладжування долонею правої руки послідовно навколо пупка, а потім всієї поверхні живота за ходом годинникової стрілки, не натискаючи на ділянку печінки - праве підребер'я (мал. 16).
Спочатку роблять поверхневе погладжування, поступово збільшуючи тиск долонею на передню черевну стінку. Що сильніше колове погладжування, то більше розслаблюються м'язи. Можна робити рухи за ходом товстої кишки (П-подібні), починаючи з правої ділянки вгору, впоперек, донизу з посиленням притискання у лівій клубовій ділянці. Погладжування проводять повільно, плавно. Це сприяє розслабленню м'язів черевногопреса та нормалізації функцій кишечнику.
Мал. 16. Колове погладжування живота
Для проведення зустрічного погладжування (мал. 17) кладуть руки на живіт дитини. Долоня правої руки - угорі на лівій половині живота, тильний бік пальців лівої руки - внизу на правій половині живота. Одночасно погладжують долонею в напрямку вниз, а тильним боком пальців - угору. Потім долоню лівої руки пересувають донизу, а тильну поверхню правої кисті - знизу догори (руки працюють, як малярні пензлі). Масажують м'язи живота 5 - 6 разів. Окрім того, підводять обидві долоні під поперек дитини. Спрямовують їх назустріч одна одній, пальці з'єднують над пупком. Повторюють 5 - 6 разів. Закінчують масаж 2 - 3 коловими погладжуваннями.
Розтирання

 
 

Цікаве

Загрузка...