WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Загартовування дитини. Народні методи лікування - Реферат

Загартовування дитини. Народні методи лікування - Реферат


Реферат на тему:
Загартовування дитини. Народні методи лікування
?
Загартовування - один з важливих методів збереження здоров'я дітей. Його проводять з метою пристосування організму до різноманітних впливів зовнішнього середовища.
Підґрунтям загартовування є принцип тренування нервових закінчень та кровоносних судин шкіри, слизових оболонок і через них - кровоносних судин та нервової системи.
Загартовування передбачає використання водних процедур, сонячних та повітряних ванн у поєднанні із заняттями фізкультурою. Призначаючи ці процедури, необхідно враховувати вік дитини, стан її здоров'я, перенесені раніше захворювання.
Правильно загартовувати дитину - означає правильно Її виховувати.
Загартовування треба починати з раннього віку та продовжувати систематично, безперервно протягом багатьох років, усього життя.
Методи загартовування залежать від індивідуальних особливостей дитини, проте всі повинні виконувати такі правила:
уникати сильних подразників - тривалої дії холодної води, надто низької температури повітря, перегрівання на сонці;
поступово та рівномірно підсилювати дію загартовувальних чинників.
Для грудної дитини свіже та прохолодне повітря можна вважати одним з основних чинників, що стимулюють рухову активність, підвищують тонус м'язів та захисні сили організму, збуджують апетит. Під час перебування малюка в кімнаті з температурою повітря 25 °С та вищою протягом тижнів, місяців різко знижуються його пристосувальні реакції. У такому разі навіть незначні охолодження або протяг здатні спричинити у дитини захворювання.
Повітряні ванни грудним дітям рекомендують починати з викладання їх оголеними на живіт. Тривалість процедури - спочатку 1 хв. Поступово ЇЇ збільшують таким чином, що до кінця грудного періоду вона може становити до 30 хв.
З 1-го місяця життя дитини рекомендують ванни з поступовим зниженням температури води. Починати треба з температури 36 °С, поступово знижуючи ЇЇ на 1 °С за тиждень, довести до 33 - 32 °С. Тривалість ванни 5 - 7 хв. Після ванни дитину обливають водою, температура якої повинна бути на 1-2 °С нижча, ніж води у ванні.
Найбільш м'яка процедура - обтирання. Обтирання рекомендують робити дітям, починаючи з двомісячного віку. Спочатку протягом 1-2 тиж шкіру дитини розтирають сухою м'якою вовняною тканиною, щоб вона трохи порожевіла. Після цього переходять до вологих обтирань тканиною, змоченою водою температури 38 - 40 °С. Обтирання проводять у напрямку від периферії до центру. Обтирають шию, потім груди, руки, ноги, живіт, спину. Всі рухи роблять у напрямку до пупка, а на спині - до хребта. Протягом однієї процедури треба обтерти тіло дитини 2 - 3 рази. Після закінчення обтирання слід розтерти шкіру сухим рушником до появи приємного тепла. Тривалість процедури спочатку становить 1 -2 хв, пізніше - до 3 -5 хв. Початкова температура води - 38 -40 °С, у подальшому її знижують до 26 - 24 °С, а дітям 12-14 років - до 20-18 °С.
Дітям молодшого віку більше подобається обтирання грубим рушником, змоченим в досить гарячій воді (38 - 40 °С). Неодмінною умовою проведення процедури повинно бути збереження у ванній кімнаті прохолодної температури повітря, аби дитина відчула контраст температур, але без протягів. Під час проведення процедури дитину можна поставити у таз з теплою водою.
До кінця 1-го року життя дитини до загартовуючих процедур додають обливання. Обливання - інтенсивніша процедура. Починають його водою температури 36 - 34 °С, поступово знижуючи її під час наступних процедур до 24 - 22 °С. Загальне обливання краще проводити після повітряної ванни. Тривалість обливання - від 30 с до 2 хв. Обливати можна з глечика теплої пори року на повітрі, в холодну погоду - у ванні. Треба стежити, щоб вода рівномірно лилася по всьому тілу. Після закінчення процедури дитину слід обтерти до почервоніння шкіри. Перед процедурою тіло повинно бути сухим, теплим, але не спітнілим.
Вплив душу на організм сильніший, ніж обливання. Спочатку використовують воду температури 36 -37 °С, потім-температуру води знижують, як і під час обтирання та обливання. Тривалість процедури спочатку становить 0,5 - 1 хв, через 3 - 4 тиж - до 2 хв.
Інтенсивніше діє контрастний душ, який є добрим засобом для тренування серцево-судинної та нервової систем, а також механізмів терморегуляції, підвищення несприйнятливості до інфекцій.
Дитину спочатку ставлять під душ за температури води 38-39 °С на 1-2 хв, потім збільшують напір холодної води, знижуючи температуру води в душі до 24 - 22 °С (0,5 хв). Проводять 2-3 такі зміни. Вранці для стимулювання нервової системи процедуру закінчують прохолодною водою. Увечері для зняття збудження та кращого засинання процедуру закінчують гарячою водою. Не слід намагатися знизити температуру води нижче ніж до 20 -18 °С, тому що це призведе до перезбуджен-ня нервової системи, посилення діяльності надниркових залоз та виділення ними гормонів, різкої активізації захисно-пристосувальних реакцій, а за умови тривалого та систематичного застосування - до зриву адаптації (процесу пристосування організму до умов, що змінюються).
Хорошими засобами для загартовування дітей є "ходіння по воді" протягом 2 - 5 хв, а також гра з водою (місцева ручна ванна). Початкова температура води повинна бути 28 °С, поступово її знижують до кімнатної.
Відомо, що охолодження стоп може зумовити виразну рефлекторну реакцію з боку судин слизової оболонки верхніх дихальних шляхів, що призводить до послаблення її захисної функції. Як наслідок мікроорганізми, що завжди заселяють слизову оболонку носа, зіва і верхніх дихальних шляхів, починають посилено розмножуватися, виділяючи отруйні продукти обміну. Напевно, так і виникає простуда у разі переохолодження ніг. Місцеве загартовування стоп, носоглотки робить їх менш чутливими до охолодження, що допомагає уникнути цілої низки захворювань. Обмивання стоп слід робити щоденно, краще перед сном. Початкова температура води становить 20 °С, для дітей молодшого віку - 25 °С. Тривалість процедури - 10 - 20 с. Поступово температуру води знижують, а з часом користуються водою з-під крана. Привчивши дитину до таких процедур, обережно збільшують їх тривалість до 0,5 хв, а потім переходять до ножних ванн.
Приймаючи ножні ванни, необхідно безперервно переступати з ноги на ногу. Це активізує кровообіг у судинах, підвищує загартовувальний ефект.
Можна використовувати контрастні ванни. Для цієї процедури готують два тази. В одному - вода температури 37 °С, в іншому - 20 °С. Спочатку тримають ноги у теплій воді (30 с), потім - у холодній (15 с). Після 2 - 3 таких змін ноги слід інтенсивно розтерти рушником до почервоніння. У подальшому температуру теплої води поступово підвищують до 42 °С, а холодної знижують до 15 °С.
Дітям молодшого віку та ослабленим краще починати з обтирання стоп трохи віджатою губкою або рушником, дотримуючи при цьому поступовості у зниженні температури води.
Полоскання горла холодною водою - такождосить ефективна процедура місцевого загартовування. її можна виконувати вранці під час умивання та ввечері перед сном. Починати полоскання слід водою температури 25 - 27 °С, знижуючи її щотижня на 1 °С. У подальшому можна полоскати горло водою із-під крана. Дія процедури посилиться, якщо у склянці води розчинити 1 десертну ложку кухонної або морської солі.
Найефективнішою формою загартовування є купання в річці, озері, морі. Тут все діє в комплексі - і свіже повітря, і сонце, і вода, й рухові вправи (плавання, пірнання).
Купання головним чином відіграють роль оздоровчого засобу, проте у деяких випадках використовуються і як лікувальна процедура. Повторювані, правильно проведені, дозовані купання сприяють активізації обміну речовин, фагоцитозу, тренуванню механізмів терморегуляції, діяльності серцево-судинної й нейрогуморальної систем. Підвищується витривалість організму до мінливих чинників навколишнього середовища.
Особливо корисні морські купання. Солі, що містяться у морській воді, стимулюють рефлекторні реакції. Дитина вдихає морське повітря, збагачене озоном. Морські хвилі роблять своєрідний масаж тіла. У ослаблених дітей необхідно проводити попередню підготовку до морських купань у вигляді обтирання, обливання тіла морською водою, поступово знижуючи її температуру. Купання слід

 
 

Цікаве

Загрузка...