WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Особливості раннього дитячого віку та догляд за грудною дитиною. Народні методи лікування - Реферат

Особливості раннього дитячого віку та догляд за грудною дитиною. Народні методи лікування - Реферат

великого та мізинця. Легко притискують пульсуючу артерію і підраховують удари (мал.40).
Пульс можна також досліджувати на скроневій, сонній або стегновій артеріях. Скроневу артерію знаходять вказівним та середнім пальцями спереду вушної раковини на рівні зовнішнього кута ока дитини. Щоб знайти пульс на сонній артерії, треба притиснути двома або трьома пальцями між трахеєю та переднім краєм груднії но-ключично-соскоподібного м'яза.
Якщо між пульсовими поштовхами однакові проміжки, пульс ритмічний. У іншому разі він неправильний, аритмічний.
У маленьких дітей може бути фізіологічна дихальна аритмія. Для її виявлення треба попросити дитину затримати дихання після вдиху на 5-10 с. Якщо пульс став ритмічним, то виявлена аритмія - фізіологічна і не потребує лікування.
З ростом дитини частота серцевих скорочень знижується, а пульсовий об'єм, хвилинний об'єм кровообігу та потреба в кисні значно зростають, збільшуючись до 15 років у 10 разів.
Тиск крові на стінки артерій під час роботи серця називається артеріальним. Систолічний тиск реєструється, коли серцевий м'яз скорочується і кров викидається у велике коло кровообігу. Діастолічний тиск формується, коли кров частково повертається та закриває клапани, перешкоджаючи її поверненню до серця, а воно, розширюючись, наповнюється новою порцією крові.
Що молодша дитина, то нижчий у неї кров'яний тиск. У новонародженого систолічний тиск становить 70 - 80 мм рт.ст., діастолічний - 35 - 50 мм рт. ст. У 5 -6-річної дитини артеріальний тиск становить відповідно 100 та 60 мм рт. ст., у 9- 12-річної - 105 та 70 мм рт. ст., у підлітковому віці - 120 та 80 мм рт. ст.
Артеріальний тиск у дітей знижується у горизонтальному положенні, особливо під час сну. Підвищення артеріального тиску спостерігається під час фізичного та психічного навантаження (страх, хвилювання), проте таке підвищення має тимчасовий характер. Постійне підвищення артеріального тиску спричинюють захворювання нирок, порушення обміну речовин, наприклад, у разі підвищеної функції щитовидної залози, природжених вад серця або судин, гіпертонічної хвороби, за умови отруєння, прийому деяких медикаментів тощо. До підвищення тиску може призвести надмірна маса тіла дитини.
Шкіра дитини - складний орган, що відіграє важливу роль у процесі росту. Вона значно тонша та ніжніша, ніж у дорослого. Що молодша дитина, то тонший роговий шар шкіри, а відносна поверхня її більша. Завдяки цьому шкіра дитини легше віддає тепло, що може призвести до переохолодження організму та виникнення простудних захворювань. У шкірі дитини є велика кількість нервових закінчень. Через шкіру дитина відчуває тепло і холод, дотик і біль. Проте внаслідок недостатньої диферен-ціації периферичних аналізаторів нервове збудження не перетворюється на чітко локалізоване відчуття.
Сальні залози інтенсивно функціонують до народження, густо вкриваючи всю шкіру масним мастилом. Після народження інтенсивність секреції сальних залоз зменшується.
У дітей перших місяців життя потовиділення виражене недостатньо.
У ранньому віці шкіра має велику проникність для газів та рідин, особливо у складках, ділянці волосяної частини голови. У зв'язку з недостатнім імунітетом у дітей перших років життя часто виникають алергічні захворювання та піодерміт.
Нервова система дає можливість пізнавати навколишній світ. У той же час вона упорядковує, об'єднує та спрямовує (інтегрує) всю діяльність організму, роботу внутрішніх органів.
У процесі росту дитини відбувається значний розвиток головного мозку. Маса його у новонародженого становить приблизно 400 г. До 9 міс вона подвоюється, до періоду статевого дозрівання збільшується в 3,5 - 4 рази, а далі зростає незначно.
Одночасно із збільшенням маси головного мозку відбуваються формування борозен (особливо дрібних), зміна хімічного складу нервової тканини, змінюються пропорції черепа.
Порівняно з головним мозком спинний мозок новонародженого має завершену будову. У зв'язку з цим він виявляється досконалішим і у функціональному відношенні. Збільшення маси спинного мозку триває приблизно до 20 років. За цей час він збільшується у 8 разів.
Вегетативна нервова система активно функціонує з моменту народження дитини. Вона регулює "все внутрішнє господарство", виливаючи на мимовільні скорочення м'язів, роботу залоз внутрішньої секреції, процеси обміну речовин.
У новонародженого виявляється дуже тонка координація різних регулювальних впливів нервової системи. Наприклад, можливе одночасне ковтання та дихання - ця здатність згодом втрачається. її наявність обумовлює легкість потрапляння їжі, напоїв у дихальні шляхи. Дитина добре розрізняє смак. Від солодкого вона заспокоюється і робить ковтальні рухи. Від гіркого, солоного і кислого стає неспокійною.
Водночас з цим простежується недосконалість зорових, слухових та рухових реакцій. Наприклад, у дитини до тримісячного віку смоктальний рефлекс викликається досить легко будь-яким доторкуванням до щоки, підборіддя. В той же час досить часто спостерігаються иохлинання, заковтування повітря.
У перші місяці життя будь-яке подразнення долоні зумовлює стискування кисті у кулачок.
Пізніше схоплювання стає вибірковим, виникає опір великого пальця решті.
Новонароджений не здатний стежити за пересуванням іграшки, відшукувати її очима. Тільки в кінці 2-го місяця життя дитина здатна знаходити предмети, спроможна фіксувати на них погляд.
Через кілька днів після народження у відповідь на різкі звуки дитина моргає, здригається. У грудної дитини швидкість реакцій на звук мало відрізняється від реакцій дорослого. Проте остаточний розвиток органів слуху настає лише до 12 років.Слух нерідко знижується внаслідок перенесених інфекційних захворювань, прийому деяких антибіотиків.
Між розумовим та фізичним розвитком дитини існує тісний зв'язок. Треба пам'ятати, що дитина не розвивається спочатку, а потім виховується і навчається. Вона розвивається, навчаючись, та навчається, розвиваючись.
Можна сказати, що малюк від народження не має жодної здатності, крім здатності всьому навчитися. Навчання зводиться насамперед до формування та розвитку пам'яті.
?
ЛІТЕРАТУРА
1. Абу Али Ибн Сина (Авиценна). Канон врачебной науки: В 5 т. - Ташкент: "Фан", 1979. Болтарович З.Є. Українська народна медицина. - К.: Абрис, 1994. - 319 с. Губерфиц А.Я., Линевский Ю.В. Лечебное питание. - К.: Вищ. шк. 1977. - 238 с. Губергриц А.Я., Соломченко Н.И. Лекарственные растения Донбасса. - Донецк: Донбасе, 1990. - 245 с.
2. Джарвис Д.С. Мед и другие естественные продукты. - Апимондия, 1988. - 126с. Дудченко Л.Г., Кривенко В.В. Пищевые растения- целители. - К.: Наук, думка, 1988.
3. Землинский СЕ. Лекарственные растения СССР. - М.: Медгиз, 1958. - 611 с.
4. Кархут В.В. Ліки навколо нас. - К.: Здоров'я, 1975. - 446 с.
5. Киейп С. Моє водолечение. - К.: 1904. - 275 с.
6. Ковалева Н.Г. Лечение растениями. - М.: Медицина, 1971. - 350с.
7. Кузнецов С.М. Легенды о целебных растениях. - Краснодар: Краснодар. кп. изд-во, 1971. - 103 с.
8. Лікарські рослини. Енциклопедичний довідник за ред. акад. АН УРСР А.М. Гродзинського.- К.: Голов. ред. радян. енцикл. ім. М.П.Бажана, 1991. - 543 с.
9. Довідник з фітотерапії /Мамчур Ф.І., Макарчук Н.М., Лещинская Я.С. та ін. - К.:
10. Здоров'я, 1986. - 274 с.
11. Минаева В.Г. Лекарственные растения Сибири. - Новосибирск:
12. Наука, 1991. - 432 с.
13. Младенов С. Мед и медолечение. - М.:Медицина, 1969. - 180 с.
14. Носаль І.М. Від рослини до людини. - К.: Веселка, 1992. - 606 с.
15. Осетров В.Д. Альтернативная фитотерапия. - К.: 1993. - 170 с.
16. Платеи М. Новый способ лечеиия /Иод ред. доктора медицины А.П.Зеленкова: В 3 т. - С.ГІб: Просвещение, 1904.
17. Попов О.ГІ. Лікарські рослини в народній медицині. - К.: Здоров'я, 1965. - 345 с.
18. Рыльков М.И. Практическая фитотерапия. - Пермь, 1993.- 420 с.
19. Смик Г.К. Зелена аптека. - К.: Урожай, 1970. - 237 с.
20. Соколов С.Я., Замотаев В.П. Справочник по лекарственным растениям. - М.: Металлургия, 1989. - 425 с.
21. Товстуха Є.С. Фітотерапевтичні засоби проти радіації. - К.: Здоров'я, Медекол, 1992. - 180 с.
22. Товстуха Є.С. Фітотерапія. - К.: Здоров'я, 1991. - 192 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...