WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Особливості раннього дитячого віку та догляд за грудною дитиною. Народні методи лікування - Реферат

Особливості раннього дитячого віку та догляд за грудною дитиною. Народні методи лікування - Реферат


Реферат на тему:
Особливості раннього дитячого віку та догляд за грудною дитиною. Народні методи лікування
?
Тривалість грудного періоду умовно визначається терміном годування дитини грудним молоком. У більшості дітей він закінчується до кінця 1-го року життя.
Характерною особливістю цього періоду є інтенсивний ріст тіла дитини. Це зумовлює у дітей 1-го року життя підвищену потребу в їжі. Проте органи травлення у них у функціональному відношенні ще недостатньо розвинені, а тому найменші огріхи у дієті здатні призвести до гострих чи хронічних розладів травлення.
У дитини раннього грудного віку енотері гається виразна функціональна недостатність шлункової секреції.
Слизова оболонка травного каналу дуже ніжна, характеризується значним кровопостачанням і легко піддається запальним процесам.
М'язовий шар органів травного каналу розвинений відносно слабко. Через це перемішування харчової кашки з травними соками та її пересування по травному каналу відбувається не досить енергійно.
Стравохід у дитини відносно короткий, широкий і лійкоподібно розширюється в напрямку до ротової порожнини. Ця особливість чітко простежується у грудному віці. Ось чому діти легко та часто зригують у разі як переїдання, так і вживання недостатньо подрібненої їжі.
Шлунок у дитини розташований вертикальніше, ніж у дорослого, він має відносно невелику місткість (у новонародженого - приблизно 35 мл, у віці 3 міс - 100 мл, у дитини 1 року - 300 мл, 2 років - 640 мл, 3 років - 735 мл, 5 років - 880 мл, 6 років - 930 мл, 10 - 12 років - 1200 мл, у віці 18 років - 3600 мл).
У разі вигодовування грудним молоком шлунок спорожняється через 2 - 3 год, коров'ячим молоком - через 3 - 4 год. Вода затримується у шлунку близько 1 - 1,5 год. Тому у разі грудного вигодовування оптимальні проміжки між прийманням їжі становлять 3 - 3,5 год.
Знижена кількість соляної кислоти у шлунку дитини у віці до 12 років (а також її повна відсутність до 6 міс) сприяє частішому та легшому виникненню шлунково-кишкових захворювань у дітей, особливо 1-го року життя. Адже соляна кислота виявляє значну бактерицидну активність стосовно більшості патогенних мікроорганізмів, що можуть потрапити до організму дитини з їжею, напоями, через брудні руки.
Погане пережовування їжі та недостатній розвиток м'язової стінки шлунка сприяють зниженню механічної обробки їжі.
Усмоктування харчових речовин у кишках є найважливішою функцією травного каналу. Відносно тонкий шар слизової оболонки кишок сприяє швидшому всмоктуванню у кровоносне русло продуктів травлення. Тому діти швидко наїдаються, можуть "перебити" апетит цукеркою, проте так само швидко знову стають голодними. Разом із тим тонка та ніжна слизова оболонка кишок створює незначний опір проникненню у кров з порожнини кишок токсичних речовин.
Відносно слабкий розвиток м'язів кишок у дитини не забезпечує достатню перистальтику, що нерідко призводить до запору, особливо за умов недостатньої рухливості дитини, зменшення у харчовому раціоні частки овочів та фруктів за рахунок великого вмісту макаронних, хлібо-булочних виробів. Призводить до запору і одноманітний раціон з переважно м'ясною їжею.
У дитини до 7 років пряма кишка відносно довга. Слабкий розвиток м'язового шару, запор, що часто повторюється, можуть стати причиною випадіння прямої кишки.
Печінка у новонароджених велика, вона становить 4,3 % маси тіла (у дорослих тільки 2,8 %). Маса печінки (130 г під час народження) збільшується до кінця 1-го року життя до 320 г, до 3 років - до 450 г, до 10 років - до 800 г, а в 16 років становить 1200 г. Печінка бере участь у процесах травлення, кровотворення, кровообігу та в обміні речовин. Чутливо реагує на різноманітні шкідливі речовини, що всмоктуються у кров з кишок, на порушення обміну речовин, інфекції. Характерним симптомом ураження печінкової тканини є жовтяниця. У період но-вонародженості добре проявляється функція глікогеноутворення і недостатньо - дезінтоксикації.
Нирки у новонароджених також відносно великі порівняно з дорослими. Вони швидко збільшуються на 1-му році життя та у період статевого дозрівання. Сечоводи у грудному віці ширші, звивисті, що може призвести до їх перегинання та сприяє інфікуванню. Місткість сечового міхура до кінця 1-го року життя збільшується з 50 мл до 200 мл, а в 10 років становить 600 мл.
У перші дні після народження добова кількість сечі коливається від кількох мілілітрів до 100 - 200 мл. У однорічних дітей вона дорівнює 750 мл. У перші дні життя сеча має темне забарвлення, потім стає солом'яно-жовтою і прозорою.
Що молодша дитина, то частіше спостерігаються у неї захворювання органів дихання. Це зумовлено особливостями їх будови, легкою ранливістю епітелію, недосконалістю захисної реакції проти інфекцій.
Повітроносні шляхи (ніс, носоглотка, трахея, бронхи) у дітей молодшого віку відносно вузькі. Слизова оболонка дихальних шляхів ніжна, здатна легко запалюватися.
Мал. 40. Контроль пульсу
Дихання через ніс забезпечує краще зігрівання, зволожування, очищення повітря, що надходить до легень, і тому запобігає простудним захворюванням у дітей у прохолодну пору року.
Завдяки діяльності фагоцитів слизової оболонки, миготливого епітелію відбувається очищення повітря від сторонніх частинок та мікроорганізмів, в тому числі й хвороботворних.
Крім того, дихання через ніс забезпечує збереження тонкої та ніжної зубної емалі дитини. Якщо носове дихання порушується, то під час дихання через рот емаль зубів та слизова оболонка ротової порожнини підсихають, що призводить до псування зубів, виникнення карієсу, патології ясен.
Оскільки дихальна ємність у дітей відносно невелика, а потреба в кисні значна, дитині доводиться дихати частіше, ніж дорослому. Частота дихання у новонародженого становить 40 - 45 за 1 хв, у дитини 1 -2 років - 30, 6 років - 20, 10 років - 20-18, а у дітей віком понад 10 років - 16-15 за 1 хв.
Унаслідок недостатньої рухомості грудної клітки новонароджених, високого стояння діафрагми обмежується можливість розширення легень,тому у немовлят переважає діафрагмальне дихання. Ось чому грудних дітей не можна туго сповивати. Крім того, час від часу їх необхідно брати на руки.
Коли дитина починає сидіти та ходити, рухомість грудної клітки значно збільшується. Відповідно збільшується і можливість розширення легень.
Остаточне формування грудної клітки завершується до 12 - 13 років.
Серцево-судинна система забезпечує постачання всіх органів та тканин киснем і поживними речовинами, вкрай потрібними для інтенсивного розвитку дитини. Вона сприяє обміну речовин та відіграє суттєву роль у теплорегуляції організму.
Кровообіг у новонароджених здійснюється вдвічі швидше, ніж у дорослих, і триває 11 - 12 с. Маса серця новонародженого становить 23,5 г, до 1,5 років - подвоюється, до 3 -4 - потроюється, до 8 років збільшується у 4 рази, а до 15 років збільшується у 8 разів. Одночасно зі збільшенням маси серця зростає ійого об'єм (з 19 мл у новонароджених до 230 мл у дітей 13- 15 років).
На ступінь розвитку серцевого м'яза винятково сильний вплив справляють рухова активність дитини та ступінь розвитку скелетних м'язів.
Скоротлива функція міокарда у дітей розвинена досить добре. Збудливість серцевого м'яза дитини підвищена, тому частота серцевих скорочень у неї порівняно висока.
Одним з показників діяльності серця є частота серцевих скорочень або частота пульсу, яка у новонародженої дитини висока, а з віком зменшується. Частота серцевих скорочень за 1 хв у новонародженого становить 140-130, у дітей віком 6 - 12 міс - 130-120, 1-2 роки - 120-110, 3-4 роки - 110-100, 5-6 років -100-90, 7-Ю років - 90-80, 11-15 років - 80-70, понад 15 років - 80-60 за 1 хв.
Частота серцевих скорочень у дитини зазнає значних змін, особливо у ранньому віці. Неспокій, хвилювання, плач, фізичне навантаження, підвищення температури тіла - всі ці моменти призводять до збільшення частоти серцевих скорочень та зміни ритму серцебиття. На частоту серцевих скорочень впливають також і фази дихання.
Пульс найчастіше визначають на периферичному кінці променевої артерії біля основи великого пальця, підраховуючи удари протягом 1 хв. Пульс досліджують, накладаючи на передню поверхню передпліччя дитини пальці, окрім

 
 

Цікаве

Загрузка...