WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Анемія. Народні методи лікування - Реферат

Анемія. Народні методи лікування - Реферат


Реферат на тему:
Анемія. Народні методи лікування
?
Анемія - патологічний стан, що характеризується зниженням кількості еритроцитів та гемоглобіну в крові. Розвивається внаслідок крововтрати, порушення процесів утворення гемоглобіну та еритроцитів, а також підвищеного руйнування еритроцитів.
Причиною анемії можуть бути інфекція, глистяна інвазія, інтоксикація, опромінення тощо.
Розрізняють 3 основні групи анемії:
1) анемія, що виникла після кровотечі (постгеморагічна);
2) анемія, зумовлена порушенням кровотворення (дефіцитна) та спустошенням кісткового мозку (гіпо- і апластична);
3) анемія, зумовлена підвищеним руйнуванням еритроцитів унаслідок скорочення їх життя (гемолітична).
У дітей найчастіше буває залізодефіцитна анемія, особливо у віці від 6 міс до З років, а також у підлітків. Як і білки, залізо є важливою складовою частиною кров'яного пігменту гемоглобіну, який переносить кисень з легенів до органів і тканин, а вуглекислоту, навпаки, - з органів і тканин до легенів. Зменшення кількості заліза в організмі дитини, а також порушення його всмоктування спостерігаються у разі споживання продуктів харчування, що бідні на залізо, зміни бактеріальної мікрофлори кишечнику (дисбактеріоз), захворювань органів травлення, що супроводжуються проносом. Анемія часто спостерігається у дітей, хворих на рахіт.
Основними симптомами анемії є втрата апетиту, в'ялість, нестійкий настрій дитини, плаксивість, блідість шкіри та слизових оболонок ротової порожнини, затримка фізичного розвитку.
Шкіра набуває воскоподібного відтінку, вушні раковини стають блідими та "прозорими". Дитина скаржиться на мерзлякуватість, втому, задишку під час фізичного навантаження, прискорене серцебиття, головний біль, мерехтіння в очах, шум у вухах.
У період статевого дозрівання можуть спостерігатися блідість та сухість шкіри, ламкість нігтів і волосся. Знижується апетит, іноді діти відмовляються від їжі. Інколи виникає спотворення апетиту - діти їдять крейду, землю тощо.
З'являються спастичні прояви у стравоході та кишечнику, дитина скаржиться на біль за грудниною та в животі. Можуть бути запор, пронос, іноді збільшується печінка.
У разі недокрів'я тяжкого ступеня обличчя стає блідо-сірим, ніс загострюється. Можуть приєднатися такі симптоми, як гарячка, криваве блювання, водянка, непритомність.
Для об'єктивної оцінки ступеня анемії проводять біохімічне дослідження крові, визначають рівень заліза в сироватці крові.
У разі природженої апластичної анемії діти народжуються з малою масою тіла, відстають у психомоторному та фізичному розвитку, особливо затримується ріст. Вони бліді з народження, у них часто спостерігаються крововиливи в шкіру, кровотеча з носа та ясен.
Основними клінічними симптомами гемолітичної анемії є жовтяниця, блідість, спленомегалія (збільшення селезінки). Під час гемолітичного кризу наростають явища анемії та жовтяниці, можуть бути нудота, блювання.
Хворі на залізодефіцитну анемію передусім повинні повноцінно харчуватися. їхній раціон має містити достатню кількість білків, вітамінів, солей кобальту та заліза. До дієти треба включати печінку, пророслу пшеницю, овес, гречку, гарбузи, абрикоси, курагу, айву, інжир, диню, журавлину, морську капусту, лимони, обліпиху, горобину, фейхоа, шпинат, шовковицю (якомога більше), яблука, суниці, фанати, ожину, виноград, калину, баклажани, хрін, часник, цибулю, кріп тощо. Дітям віком до 1 року печінку дають перетертою у кількості від 30 до 50 г, дітям старшого віку - від 100 до 200 г на добу 2 - 3 рази на тиждень. Особливо корисна яловича печінка. Оскільки печінка містить значну кількість холестерину, краще її вживати із свіжими яблуками (по 200 - 300 г на добу).
Найбільшу кількість заліза містять курага, сушена диня, шипшина, айва, шовковиця (особливо чорна). Плоди шовковиці - ефективний кровотворний засіб. Це саме можна сказати й про плоди абрикоса: 100 г їх впливають на процес кровотворення так само, як 40 мг заліза або 250 г свіжої печінки.
Шпинатний сік компенсує недостатність заліза, стимулює кровотворення. Буряковий сік сприяє утворенню еритроцитів, підвищує опірність організму.
При анемії рекомендують також гранатовий сік до 1/2 склянки на день за 30 хв перед їдою.
При анемії корисні горіхи ліщини в суміші з медом. Використовують також волоські горіхи, які містять солі заліза й кобальту. Склянку потовчених грецьких горіхів треба змішати з 0,5 л меду, настояти 7 діб, щоденно перемішуючи. Приймати по 1 десертній або 1 столовій ложці тричі на день перед їдою.
При недокрів'ї добре діє така суміш. Труть на герці коренеплоди редьки чорної, моркви й буряка, вичавлюють із них сік, зливають його у темну пляшку, яку обмазують тістом, але так, щоб вона не була щільно закоркована, ставлять у піч або духовку на 3 год. Вживають по 1 чайній - 1 столовій ложці 3 рази на день перед їдою. Строк лікування 2 - 3 міс.
При анемії, особливо залізодефіцитній, використовують такий засіб: на 0,5 кг меду беруть 100 г порошку листків кропиви дводомної, зібраної у травні. Суміш приймати по 1 чайній -1 столовій ложці 2 - 3 рази на день після їди. Корисні також салати, борщі із свіжих листків молодої кропиви дводомної.
При злоякісному недокрів'ї використовують квітковий пилок по 1/2 чайної ложки 1 раз на день протягом 20-30 діб (доза для дітей 6-12 років). Пергу в суміші з медом (1:1 за об'ємом) дають по 1/3 чайної ложки дітям віком до 1 року та по 1/2 чайної ложки - дітям старшого віку 1 раз на день. Пергу корисніше використовувати зі стільниками.
Маточкове молочко поліпшує кровотворення, збільшує вміст у крові еритроцитів, гемоглобіну (має органічні сполуки заліза та кобальту). Приймати вранці під язик по 5-10 г суміші (1 -2 г маточкового молочка на 100 г меду). Тримати до мовного всмоктування. Ковтати не можна, оскільки шлунковий сік інактивує лікувальні властивості маточкового молочка.
Дітям при анемії готують таку суміш: 100 г соку алое, 500 г волоських горіхів (подрібнених), 300 г меду та сік 3 - 4 лимонів. Дають по 1 чайній- 1 десертній ложці З рази на день за 30 хв перед їдою.
Лікування анемії повинно бути комплексним, з урахуванням основних причин її виникнення та супровідних захворювань. При цьому одночасно з ліквідацією власне анемії у дитини посилюються імунологічні реакції.
При гострій або хронічній, явній або прихованій шлунково-кишковій, носовій, легеневій кровотечах спершу використовують засоби, що підвищують згортання крові та запобігають крововтраті. Рекомендують такі суміші:
Трава деревію звичайного - 30 г
Кореневища з коренями родовика лікарського - 30 г
Квіткові кошики нагідок лікарських - 20 г
Листки кропиви дводомної - 30 г
Листки горіха волоського - 20 г
Столову ложку суміші залити 250 мл води, витримати на киплячій водяній бані 30 хв. Процідити одразу після зняття з водяної бані, віджати, охолодити. Приймати по 20 - 40 мл через 2 год холодним. ,
2.Трава грициків звичайних - 30 г
Кореневища гірчаку зміїного - 30 г
Трава деревію звичайного - 30 г
Листки кропиви дводомної - 30 г
Кореневища з коренями родовика лікарського - 30 г
Столову ложку суміші залити 250 мл холодної води, настояти 1 год. Поставити на киплячу водяну баню на 20 хв, ще настояти 1 год після зняття з водяної бані, процідити, віджати. Приймати по 1-2 столові ложки холодним через 2 год. Призначають також засоби, що стимулюють процес кровотворення:
1. Трава самосилу звичайного - 20 г Кореневища з коренями
оману високого - 20 г
Корені кульбаби лікарської - 20

 
 

Цікаве

Загрузка...