WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Короткі відомості про розвиток зародка людини. Плацента - Реферат

Короткі відомості про розвиток зародка людини. Плацента - Реферат


Тема: Короткі відомості
про розвиток зародка людини.
Плацента.
ПЛАН.
1. Етапи розвитку зародка.
2. Передзародковий етап.
3. Зародковий період.
4. Плодовий період.
5. Критичні періоди.
6. Плацента.
ПИТАННЯ
1. Які періоди називаються критичними.
2. Які є періоди розвитку зародка людини.
3. На які етапи поділяється ембріогенез.
4. Що відбувається з зиготою в перший тиждень вагітності.
5. Які зародкові листки виділяються в період другого тижня вагітності.
6. Що таке мезодерма.
7. Що таке монохорда.
8. Що називається на етапі нейруляції.
9. Що розвивається з міота?
10. Які є шари мезодерми?
11. Що розвивається з проміжної мезодорми.
12. Що таке мазенхіма.
13. Що відбувається з зародком на 6 місяці вагітності.
14. Яка тривалість плодового періоду.
15. Які критичні періоди ви знаєте.
16. Що таке плацента.
17. Де вона розвивається.
18. Функції плаценти.
Знання загальних закономірностей внутрішньоутробного розвитку людини має не лише велике теоретичне значення, а й величезний практичний інтерес. У певні періоди росту й диференціації (розвиток спадкових структур, початок функціювання найважливіших внутрішніх органів, деякі особливості живлення зародка на різних етапах його розвитку тощо) визначається підвищена чутливість організму, що розвивається, до різних зовнішніх і внутрішніх негативних чинників. Ці періоди називаються критичними.
У всіх плацентарних ссавців, у тому числі й людини, пренатальний онтогенез може бути поділений на передзародковий (перші 2 тижні після запліднення), зародковий період розвитку (2-8-й тижні після запліднення), тобто до завершення утворення плаценти, і період плодового розвитку (весь наступний період до народження), для якого властивий плацентарний кровообіг.
Крім того, весь період ембріогенезу за Міжнародною гістологічною номенклатурою поділяють на такі етапи: передзародковий (преембріональний), зародковий (ембріональний), плодовий (фетальний).
Передзародковий етап (дроблення) - перші 2 тижні після запліднення. Зразу після запліднення зигота починає швидко ділитися на клітини (бластомери). Утворюється морула, потім бластоциста. В одношаровій бластоцисті утворюється два відокремлених клітинних утвори - стінка бластоцисти утворює позазародко-вий трофобласт, а відокремлене клітинне скупчення - внутрішню клітинну масу (ембргобласт), між якими незабаром виникає порожнина - бластоцель. Наприкінці першого тижня після запліднення бластоциста діаметром близько 1 мм заглиблюється (імплантується) в товщу пухкої слизової оболонки матки (завдяки лізуючій дії клітин трофобласта).
На другий і третій тижні після запліднення відбувається гаструляція, виділення зародкових листків і початок їх розвитку. Спостерігається активніший розвиток ембріобласта (порівняно з трофобластом), тобто інтенсивно відбувається утворення та диференціація зародкових листків. Спочатку (восьма доба) у внутрішньому шарі ембріобласта виділяється однорядний шар клітин - зародкова ендодерма. У решті клітинної маси ембріобласта пізніше з'являється порожнина - амніон, вистелений зсередини однорядним шаром клітин. Частина стінки амніона, яка прилягає до ендодерми, називається зародковою ектодермою.
Внутрішній і зовнішній зародкові листки - ендо- і ектодерма - разом становлять зародковий диск, де пізніше і розвивається ембріон. Утворюється жовтковий мішок. При цьому ендодерма зародкового диска разом з позазародковою частиною, яка розвивається, входить до складу стінки жовткового міхура. Ектодерма ж є частиною стінки амніона.
У зародковому диску незабаром з'являється потовщення - первинна смужка із зародковим вузликом спереду, де в кінці першого і на початку другого тижня починається інтенсивна міграція клітин під ектодерму. За рахунок цих мігруючих клітин розвивається третій, середній між ендодермою та ектодермою, зародковий листок, або мезодерма. Клітини, розташовані перед зародковим вузликом, утворюють нотохорду - зачаток хребта, по боках від первинної смужки - основний зачаток мезодерми, який невдовзі диференціюється на три частини: приосьову (епімер), мезодерму бічної пластинки (гіпомер) і закладену між ними проміжну (мезомер).
Паралельно з утворенням основних частин мезодерми відбувається також диференціація нотохорди (спинної струни). Це циліндричної форми скупчення мезодер-мальннх клітин, розташоване по серединній площині вентральне від мозкової первинної смужки. Нотохорда є осьовим скелетом примітивних хордових і пре-ембріонів усіх хребетних і відіграє важливу роль у розвитку нервової трубки та хребта.
В ектодермі на етапі нсйруляції починає розвиватись нервова система, точніше коли на дорсальній поверхні зародкового диска ектодерма стовщується у вигляді нервової пластинки, - від головного кінця до хвостового. Ця пластинка перетворюється на нервову борозну, а на початку ембріонального періоду - на нервову трубку. На цьому етапі розвитку живлення зародка здійснюється тільки за рахунок речовин із тканин матки.
Зародковий (ембріональний) період (диференціація основних зачатків органів і тканин) - 4-8-й тижні після запліднення. У цей час тіло зародка цілком відокремлюється від жовткового мішка. Сегменти приосьової мезодерми, яких в ембріоні людини закладається 43-44 пари і які

 
 

Цікаве

Загрузка...