WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Лікувальна дія лікарських рослин. Народні методи лікування. Народні методи лікування - Реферат

Лікувальна дія лікарських рослин. Народні методи лікування. Народні методи лікування - Реферат

перцевої та ін.
Основними лікарськими засобами, які виявляють кардіотонічну дію і використовуються для лікування серцевої недостатності, є препарати рослин, що містять серцеві глікозиди: листки наперстянки, трава горицвіту весняного, конвалії травневої, жовтушника сіруватого, олеандра звичайного, строфанту та ін. Після всмоктування серцеві глікозиди з кров'ю розносяться по організму, фіксуються в тканинах, накопичуючисьпереважно у серцевому м'язі. Вони тонізують його роботу, заспокійливо діють на центральну нервову систему, посилюють сечовиділення, зменшують набряки, що пояснюється головним чином поліпшенням кровообігу. Серцеві глікозиди, особливо ті, що містяться в листках наперстянки, повільно виводяться з організму і кумулюються (накопичуються). Тому треба суворо дотримувати дози. Залежно від перебігу хвороби та ускладнень дозу їх зменшують або повністю відміняють препарат.
У регулюванні процесів обміну в організмі важлива роль належить залозам внутрішньої секреції - підшлунковій, щитовидній, наднирковим, статевим та гіпофізу. Вони виробляють гормони - біологічно активні речовини, які надходять у кров і регулюють ріст та розвиток організму, всі види обміну речовин, сприяють підвищенню опірності до несприятливих чинників.
Деякі біологічно активні сполуки, що містяться в лікарських рослинах, впливають на організм подібно до гормонів тваринного походження.
Гормони кори надниркових залоз впливають на водний, мінеральний, азотистий, вуглеводний, жировий обміни, виявляють протизапальну, протиалергічну, антитоксичну дію. У разі зниження функції кори надниркових залоз як протизапальний засіб, що діє за типом кортикостероїдів, використовують препарати кореня солодки голої. їх призначають при системному червоному вовчакові, склеродермії, алергічних дерматитах, пухирчатці, екземі, нейродерміті та ін. Речовини, що містяться в солодці голій, нормалізують мінеральний обмін, порушений унаслідок хронічної недостатності кори надниркових залоз (хвороба Аддісона). Поліпшують функціональний стан, стимулюють роботу кори надниркових залоз також препарати трави астрагалу шерстистоквіткового, коренів алтеї лікарської, листків смородини чорної, трави хвощу польового, череди трироздільної тощо. Затримують процеси виснаження надниркових залоз препарати кореня родіоли рожевої.
Гормони щитовидної залози впливають на всі види обміну, активність ферментних систем, стимулюють ріст та розвиток організму. Дийодтирозин є складовою частиною тироксину - гормону щитовидної залози, який регулює загальний обмін речовин у організмі. Він міститься у дроці красильному, мосі ісландському, нетребі колючій, ламінарії цукристій тощо. Використовують його для лікування хвороб щитовидної залози та нирок, що супроводжуються підвищенням виділення оксалатів та фосфатів із сечею. Гальмує підвищену функцію щитовидної залози екстракт трави горобейника лікарського.
Інсулін - гормон підшлункової залози, який регулює вуглеводний обмін. Нестача його в організмі призводить до тяжкої недуги - цукрового діабету. У багатьох рослинах виявлено інсуліноподібні речовини, які застосовуються для лікування цієї хвороби. Так, вони входять до складу трави козлятника лікарського, цикорію дикого, коренів кульбаби лікарської, оману високого, лопуха великого, листків горіха волоського, кропиви дводомної тощо.
У багатьох рослинах, зокрема в листках шавлії лікарської, шишках хмелю звичайного, траві суріпиці звичайної, талабану польового та інших, виявлено речовини, що діють подібно до гормональних сполук статевих залоз. Препарати шавлії лікарської та хмелю звичайного використовують у разі гііюменструального синдрому, що розвинувся на грунті естрогенної недостатності яєчників, альгодисменореї. Суріпиця звичайна посилює статеву діяльність та сприяє продукуванню сперми. Талабан польовий призначають при запаленні яєчників, для стимуляції статевої функції, активізації менструального циклу. Відвар трави діє абортивно.
З порушенням функцій ендокринних залоз у дітей часто пов'язано ожиріння. У дітей нерідко знижена секреція гормонів щитовидної та статевих залоз. Найбільшою мірою ожиріння виражене за порушення функцій гіпофіза. Для його нормалізації призначають відвар кореня солодки голої та женьшеню.
У деяких рослинах містяться речовини, які нормалізують функції багатьох ендокринних залоз. До таких рослин належать медунка лікарська, звіробій звичайний, родіола рожева, солодка гола, елеутерокок колючий, женьшень, мильнянка лікарська, вовчак польовий.
Численна група лікарських рослин впливає на обмін речовин, посилюючи сечогінний, потогінний, проносний, жовчогінний вплив, регулюючи функції ендокринних залоз. У народній медицині їх називають кровоочисними. Це пирій повзучий, береза бородавчаста, фіалка триколірна, хвощ польовий, кропива дводомна, хміль звичайний, крушина ламка, терен звичайний, подорожник великий, кукурудза звичайна, кульбаба лікарська та ін.
Сечогінні засоби стимулюють виділення сечі. Під їх впливом розширюються судини в нирках, посилюється приплив до них крові, знижується тонус сечовивідних шляхів і полегшується сечовиділення. Сечогінну дію виявляють трава споришу звичайного, хвощу польового, остудника голого, фіалки триколірної, дроку красильного, листки мучниці звичайної, берези бородавчастої, брусниці звичайної, деревію звичайного, корені оману високого, любистку лікарського, первоцвіту весняного, марени красильної, крайові пелюстки волошки синьої, приймочки зі стовпчиками кукурудзи звичайної тощо. їх призначають у разі затримки води в організмі, набряків, зумовлених серцево-судинною, нирковою або печінковою недостатністю, а також для видалення токсичних продуктів обміну та сечових каменів.
Жовчогінні засоби прийнято ділити на дві групи: засоби, що посилюють утворення жовчі, та засоби, які сприяють виділенню жовчі з жовчного міхура у кишечник. Жовч, що утворюється в печінці і нагромаджується у жовчному міхурі, виділяється в дванадцятипалу кишку. Вона містить ферменти, що розщеплюють жири, послаблює дію бактерій (навіть мікобактерій туберкульозу) і вірусів, посилює перистальтику кишок. За недостатньої секреції жовчі їжа не перетравлюється належним чином, а в жовчному міхурі відбуваються кристалізація жовчних кислот з утворенням піску і каменів, застій жовчі. Посилюють секрецію жовчі, сприяють відходженню її, очищають жовчні протоки препарати суцвіття цмину піскового, приймочок зі стовпчиками кукурудзи звичайної, коренів кульбаби лікарської, трави парила звичайного, коренів марени красильної, трави полину гіркого, деревію звичайного,

 
 

Цікаве

Загрузка...